Isıtmalı Mont’ta Türk Damgası

6
1274

Kendi imkanları ile Isıtmalı Mont geliştiren Cengiz Kılıç’ın, TUBITAK’a yaptığı başvuru kabul edilmedi. Çünkü Lisans mezunu değildi. Motosiklet montlarına da uygulanarak soğuk havalarda çok işe yarayacağını tahmin etmek zor değil. Çünkü soğuk arttıkça yüksek ısı verebildiği için bu yüksek ısıya gerçekten ihtiyaç duyuluyor.


Şimdi bunları kenara bırakıp, bu Türk Malı üretimin detaylarını kendi ağzından dinleyelim. Bir çok ısıtmalı mont yapıldı fakat bu mont’un özelliklerini kendileri geliştirerek ısıtma düzeyini kat be kat yüksek derecelere çıkartmışlar.
 

Arkadaşlar selamlar. ODTÜ’lü öğrenciler de ısıtmalı mont yapmış kendilerini tebrik ederim. (Daha farklı bir sistem kullanmışlar ) Gerçi geç kalmışlar. Gelecekte çok popüler olacağına inandığım bu ısıtmalı ceket projesini ben geçen yıl yapmıştım ve hiçbir destek almadan bunu hayata geçirdim. Tübitak a da başvurdum ama LİSANS EĞİTİMİMİ TAMAMLAMADIĞIM İÇİN BAŞVURUM KABUL EDİLMEMİŞTİ. YANİ TÜBİTAK’A BAŞVURMAK İSTİYORSANIZ LİSANS MEZUNU OLMANIZ GEREKMEKTE BU GERÇEKTEN ÇOK ÜZÜCÜ.

Yinede pekçok sorunla karşılaşsakta sonunda satışa hazır duruma geldik. AR-GE çalışmalarımız malesef bana bu kış sezonunu kaçırmaya mal oldu .Yapmış olduğum ısıtmalı ceket ile ilgili çok detaylı 32 dakikalık bir video hazırladım. Bu videoda kullanılan kumaşın özelliğini , iç astarın özelliğini , ısı testini , su testini , ve ısı sistemi mukayesesini yapıp sizinle paylaşmak istedim . (Şuan ısı sistemini daha da geliştirmeye çalışıyorum ) Acaba zamanınız varsa videoyu izleyip fikirlerinizi paylaşabilir misiniz ? Sizce renk olarak nasıl görünüyor ? Beğenmediğiniz yanları nelerdir acaba ? Beni eleştirirseniz çok sevinirim. Herkese şimdiden teşekkür ederim.

Özellikle tüm kış motosiklet süren kuryeler ve paket dağıtıcılarının işine yarayacak bir ürün olduğunu düşünüyoruz.

ASKERLER İÇİN ISITMALI KAMUFLAJ

Isıtmalı montları pek çok alana yaymaya çalışacaklarını ifade eden Kılıç, şöyle devam etti:
“Örneğin askerler için ısıtmalı kamuflaj, içlik ve çorap ile motorcular için de ısıtmalı mont yapacağız. Gün boyu dışarıda olan esnaflarımız, soğuk bölgelerde yaşayan kişiler için de gayet uygun bir ürün oldu. Dünyanın çeşitli yerlerinde bizimkinden farklı olarak ısıtmalı kıyafetler olsa da yaptığım ısıtmalı kot ceket ise dünyada ilk ve tek. Amacımız markalaşıp inovasyon oluşturabilmek.”

“BİR TEYZE ‘OĞLUM YANIYORSUN’ DEDİ”

Kılıç, üzerinde ısıtmalı kot ceket varken yaşadığı ilginç bir olayı ise şöyle anlattı:
“Bir gün metroya bindim. Isıtmalı kot ceketimi giymiştim. Biraz üşüyünce butona basıp ceketin ısısını yükselttim. İnsanlar butondaki ışığa dikkat kesildi, bana bakmaya başladılar. Bir teyze ‘oğlum yanıyorsun, ceketin yanıyor’ dedi. Hemen ceketin özelliğini anlattım. Vagondaki birçok insan başıma gelip ceketin ısısını kontrol etti.”

Facebook Yorumları

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here