Elektrikli bisiklet sensör ve elektrik motor arızası kontrolü nasıl yapılır?

Soru – Cevap BölümüCategory: Teknik BilgiElektrikli bisiklet sensör ve elektrik motor arızası kontrolü nasıl yapılır?
motosiklet Staff asked 2 sene ago

Elektrikli bisiklet sensör ve elektrik motor arızası kontrolü nasıl yapılır?
Sensör arızası için bir ohmmetre’ye ihtiyacınız var. Doğru akım kademesine alın, sensöre 5 voltluk bir gerilim uygulaması gerekiyor. Beynin tasarımına göre değişmektedir. Sensör kontrolü için beyine sinyal geliyor mu, kontrol etmek gerekiyor. Ohmmetre’nin ucunu gerilim uçlarına bağlayın. Verdiği gerilimi okuyun eğer 4,5 volt veya 4,6 volt civarında ise normaldir. 
Eksi uca beyne gelen uca bağlayın. Sarı, mavi ve yeşil uçlara diğer ucu değdirin. Kaç volt geldiğini okuyun. Tekerleği çevirin, 4,5 veya yakın bir değerdeyse diğer uçlara teker teker uygulayın. Tekerleği çevirin voltu okuyun. Diğer kalan uçlara değdirerek gerilimi ölçün. Tekerler yavaşladığında sıfır değerine inmesi gerekiyor. Sensör kontrolünden sonra motor sağlamlık kontrolü yapın.
Tekerlek bağlantılarında gelen motor kabloları gerilimini ölçmek için ohmmetre ile ölçüm yapın. Kopukluk varsa gerilim oluşmayacaktır. Gerilim tekerleği hızla çevirdikçe artacaktır yani sorun yoktur. Tüm uçlardaki akımı ölçün. Alternatif akım motoru ise ohmmetreyi alternatif ölçüm moduna getirin.
Ohmmetre yoksa kısa devre varsa zaten tekerleğiniz zor dönecektir. Bunu kabloları birbirine bağlayarak test edebilirsiniz. Kablolar sağlam ise tekerlek dönmekte zorlanacaktır. Elektrikli motorlar bu şekilde sorun tespiti yapılabilir. Bir arkadaşımız ise bu testi sizler için youtube videosu ile paylaşmış

3 Answers
motosiklet Staff answered 2 sene ago

Elektrikli Bisiklet Arızası, nasıl tamir edilir. Elektrikli motorlarda arıza nasıl tespit edilir?

motosiklet Staff answered 2 sene ago

Elektrikli Motosiklet elektrikli bisikletlerde en sık karşılaşılan sorunlardan biri de kontak açıldığında güç göstergesinin aktif olmamasıdır.
Burada ana nedenler: .

  • Akü temassızlığı
  • Sigortalardaki sorun
  • Beyin hatası
  • Akü kablo temasında meydana gelen sorunlardır.

. Bu durumda yapılacak şey;

  • Temas yerinin iyice kontrol edilmesi,
  • Gerekiyorsa sigortanın değiştirilmesi,
  • Tüm bunlar sorunu çözmediyse servise gidilmesi.

Kontak açıldığında gaz kolu çalışmıyor ise,
Gaz kolu büyük ihtimalle hatalıdır. eğer gaz kolunda sorun yoksa beyin kısmında hata mevcuttur.
Bu durumda; bağlantı kablosunu kontrol ederek sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmelisiniz. Eğer sorun çözülmüyorsa bir servise göstermeniz gerekmektedir.
Gaz kolu güç kesmiyor ise,
Bunun en büyük nedeni gaz kolunun hatalı olmasındandır. yine aynı şekilde sorun bundan kaynaklı değilse, beyin hatası mevcuttur. Bu durumda genelde en mantıklı yol direk servise gitmektir.

Korkut yılmazlar answered 2 sene ago

Selamlar benim elektrikli motosiklet motor arızası verdi, ilk usta motor beyin gidik dedi, sonraki usta bundan adam olmaz sen bunu sat başka bir tane al dedi. bende arada kaldım, Daha yeni almıştım, zevkini yeni çıkartmaya başlamıştım. İstanbul avrupa yakası tavsiye usta var mıi servislere pek güvenmiyorum.