Radar cezası iptal edilebilir mi? | Motosiklet Sitesi

by motosiklet
6 ay ago
407 Views

Radar cezası iptal edilebilir mi?

Radar uyarı levhasının olmadığı noktalarda; radar sisteminin hız kontrolü sonrasında herhangi bir hız cezası kesilmişse karar Yargıtay tarafından net bir şekilde iptal edilir. Radar cezasının sonrasında herhangi bir fotoğraf, delil bulunmuyorsa ve yalnızca ceza tespit tutanağı varsa delil yetersizliğinden itiraz edilebilir olmaktadır.

Radar Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Radar cezası size ulaştığı günden itibaren 15 gün içinde cezaya itiraz etmeniz gerekiyor. Bunun için de Sulh Ceza Mahkemesine başvurmanız gerekir. Tarafınıza ulaşan tutanakta nereye başvurabileceğiniz gözükmektedir. Radar cezasına itiraz etmek için dilekçe hazırlamanız gerekiyor. Dilekçede tarafınızdan istenilen bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta TC kimlik numarası ve adres gibi bilgileri doğru doldurmak. Dilekçede sizden istenilen bilgilerden bir tanesi de cezanın tebellüğ tarihidir. Bu tarihe, tarafınıza gelen ceza tutanağının tarihini yazmanız gerekiyor. Yani teslim aldığınız tarihi yazın. Dilekçeye cezanın neden iptal edilmesi gerektiği ile ilgili bir bilgilendirme metni yazmalısınız. “ben oradan geçmedim” “Ben o yolu kullanmadım” ya da “Ben o hızda geçmedim” vb. gibi durumlarla itiraz edebilirsiniz.

Radar cezasına itiraz etmek

İşlemlerinizin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız, bu noktada evraklarınızı da hazırlamanız gerekiyor. Hazırlayacağınız evrakları da şu şekildedir:

  • Trafik karar tutanağının fotokopisi
  • Kimliğinizin fotokopisi
  • Ruhsatınızın fotokopisi
  • Karar tutanak tebligat evrakının fotokopisi

Yukarıda belirtilen evrakların asıllarını da başvuru sırasında yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Radar cezasına itiraz ederken, sizlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Belki sadece 1 TL gibi düşük bir dosya ücreti ödeyebilirsiniz. Adliye kırtasiyelerinden dosya alabilir, ya da evinizde dosyalarınızı kullanabilirsiniz.

Trafik cezalarını öğrenmek için illa ki, tebligatın elinize ulaşmasını beklemeyebilirsiniz. İnternet üzerinden de size kesilen cezaları öğrenmek aşağıdaki siteler veya uygulamalardan mümkündür.

  • Emniyet Genel Müdürlüğünün Sayfası
  • E-Devlet Sayfası

Cezalar hem plakaya hem de kişinin üzerine yazılabilir. Buna göre arama yaparak, cezalarını sorgulayabilirsiniz. Tarafınıza ulaştırılmak istenilen trafik cezası, ne yazık ki evde olmamanız sebebi ile size ulaşmayabilir. Bu durumda belge bir imza karşılığında muhtarlığa teslim edilir. İmza atılıp, teslim alındığı tarihten itibaren, tebliğ başlamış olacaktır. Eğer adresinizi değiştirmeniz halinde bunu güncellemiyorsanız, suçlu yine araç sahibi olur.

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları