15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Porsche ‘sportif’ bir elektrikli motosiklet çıkardı, ama bir sorun var

Porsche ‘sportif’ bir elektrikli motosiklet çıkardı, ama bir sorun var. Mayıs ayında görselleri paylaşılan modelerden haber yok. Elektrikli motosikletler ve scooter’lar, içten yanmalı motorla çalışan kuzenlerini performans açısından eziyor. Ez hızlısını ve güzelini biz yaparız iddası biraz geride kalmış, fena değil gibi fakat porsche izlenimi yok. 125cc benzeri olduğu söylenen model ise o kadar ilham verici görünmüyor.

100 km/s (~62 mph) azami hıza, 238 Nm torka ve 140 km’ye (~87 mil) kadar menzile sahiptir.

Anlık tork ve anında güç iletimi, daha heyecan verici bir sürüş sağlarken, egzoz sesi veya kokusu olmaması (ayrıca önemli ölçüde azaltılmış bakım ve sahip olma maliyetleri) kullanımlarını daha keyifli hale getiriyor. Görünüşe göre otomotiv şirketi Porsche, VF F200 elektrikli motosikleti piyasaya sürmek için şirketin Yadea ile ortaklığına dayanarak bir tasarım yaptı.

Yadea VF F200

Porsche’nin tasarım merkezi, sportif bir tasarıma sahip VF F200‘ü geliştirmek için Çinli elektrikli motosiklet üreticisi Yadea ile birlikte çalıştı. Tahmin edebileceğiniz gibi, Yadea aktarma organlarındaki ağır işi üstlenirken, Porsche’nin ekibi muhtemelen dış tasarımda daha etkiliydi.

Porsche ‘sportif’ bir elektrikli motosiklet çıkardı, ama bir sorun var

Porsche Taycan gibi gerçek bir elektrikli spor otomobilden çok uzak, ancak iddia edilen 125 cc eşdeğeri için oldukça güzel bir şekilde belirtilmiş.

Motosiklet, salınım koluna monte edilmiş bir motordan 10 kW (13,4 hp) güç var. Scooter’da düşük seviyede tutulan bir çift pil, 140 km’ye (87 mil) kadar belirtilen bir menzil sunar.

Yadea VF F200, 100 km’lik (62 mil/sa) azami hıza sahiptir ve yalnızca 2,5 saniyede 50 km/sa (31 mil/sa) hıza ulaşacak kadar iyi bir hızlanma iddiasında.

Muhtemelen, az bakım gerektiren bir motosikletin rahatlığını ve adım adım bir scooterın faydasını sunan, büyüyen bir şehir odaklı elektrikli scooter mahsulü ile rekabet edecek mi göreceğiz.

Yadea VF F200 elektrikli mopedin yaklaşık 6.000 € (~6.458 ABD Doları) karşılığında perakende satış yapması ve bu yıl içinde İspanya da dahil olmak üzere AB ülkelerinde piyasaya sürülmesi bekleniyor; Kesin çıkış tarihi hala açıklanmadı. EV mavi, siyah, gri/gümüş ve mor renklerde mevcut olacak. Şirketin yeni mopedi İngiltere ve ABD gibi diğer pazarlarda piyasaya sürüp sürmeyeceği henüz belli değil.

Motosikletler