Hangi Motosiklet Yağını Almalıyım?

Dış Sıcaklık Önemlidir
Motosikletinizde kullanacağınız farklı iklimlere göre yapılmış yağlar daha iyi sonuç verir. Ilıman iklim için iyi uygun olan yağlar ile daha soğuk bir iklimde kullanılan yağlar farklıdır. Soğuk başlangıç ​​yeteneği için mutlaka mevsime uygun yağlar kullanılmalıdır.

Sentetik Motosiklet Yağları Ne Sağlar
Sentetik motor yağı faydaları şunlardır: Daha iyi yakıt ekonomisi, daha fazla güç, daha az sürtünme, gelişmiş sıcaklık kontrolü, daha uzun motor ömrü, daha az parça arızası sağlarlar.

Performans Motosiklet Yağı Nedir
Eğer yüksek hızlarda motosiklet kullanıyorsanız performans motor yağları ve daha sık yağ değişimi tavsiye edilir. Özellikle yarış gibi durumlarda, motor tarafından oluşturulan yüksek sıcaklığı kontrol etmek için yağda ek soğutma özelliği gerekir. Ancak sakin bir sürüş veya işe/eve gidip gelmek için, yüksek performanslı yağ gerekli değildir.

Hangi Motosiklet Yağını Almalıyım?

Soğuk havalarda 10w-40 veya 15-40 kullanın, sıcak havalarda ise 20w-50 kullanabilirsiniz. Birçok firmanın scooter modelleri için 10w-40 yapı bulunuyor. Performans motosiklet modelleri için ise 15w-40 tavsiye edilmektedir.

Motosikletin Çalışma Ortamının Hava Sıcaklığına Göre

Yağ Numarası Hava sıcaklığı (C derece)

S.A.E 5W-20 -8 ile –30 arasında
S.A.E 5W-30 -30 ile 16 arasında
S.A.E 10W -18 ile 16 arasında
S.A.E 10W-30 -18 ile 40 arasında
S.A.E 10W-40 -18 ile 40 arasında
S.A.E 20W-20 -8 ile 40 arasında
S.A.E 20W-40 -8 ile 40 arasında
S.A.E 20W-50 -8 ile 40 arasında
S.A.E 3’0 -5 ile 40 arasında

Mineral Yağlar:
Mineral yağlar yıllardır kullanılmakta olan klasik yağlardır. Yeraltındaki bildiğimiz petrolün distile edilmesinden sonra deterjan, viskozite geliştirici ve aşınma önleyici birtakım katkılar eklenmek suretiyle üretilirler. Fiyatları genelde ucuzdur ve ortalama bir performans sunarlar.

Sentetik Yağlar:
Sentetik yağlar laboratuvarlarda çeşitli kimyasal işlemler sonucunda kimyagerler tarafından üretilen yağlardır. Fiyatları mineral yağlara oranla daha pahalıdır ancak hem daha iyi performans, hem daha uzun süreli kullanım sunarlar. Termal dayanıklılıkları fazladır. Yağlama görevlerini daha uzun süreler yerine getirirler ve çok daha fazla sıcağa dayanabilirler.

Yarı Sentetik Yağlar:
Yarı sentetik yağlar bu ikisinin karışımıdır ve hem fiyatları, hem de sundukları performans bu iki yağın arasındadır. Genellikle %70-80 mineral yağa %20-30 sentetik yağ karıştırılmak suretiyle elde edilirler.

4 thoughts on “Motosiklet yağı seçimi”
 1. Hayırlı günler
  Motorumun yağını degistirdim filitre değişmeden yağ katıldı
  Blokta yazan 1400ml katılan 1500ml
  Flitre ve kanallardaki fazla yağı da hesaba katarsak 1700ml civarı
  1 gün sonra üst taraftan yağ atmaya başladı ve motordan kütür kütür ses gelmeye başladı ısınınca ses giderken geliyor rölantide gaz verince yok
  Yagi eksilttim kaçırmıyor
  Ses halen devam ediyor ısınınca
  Sorun sıkıntı ne olabilir ?

 2. Yağ kalın gelmiştir. 10 – 40 sentetik bi yağ ile değiştir, ses kesilmese geçmiş olsun, usta ile derttesin demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir