Motosiklet Kaza

by motosiklet
2 ay ago
122 Views

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları

Motosiklet Kaza

Trafik kazalarının önemli bir bölümünü oluşturan motosiklet kaza ülkemizde ciddi can kayıpları yaşanmasına neden olan durumlardan bir tanesidir. Motosikletin bir sürat aracı değil bir ulaşım aracı olarak kullanılması bu kazaların önlenmesi noktasında önemli olurken önlemlerin arttırılması elzemdir.

Motosiklet, meraklıları tarafından adeta âşık olunan bir ulaşım aracıdır. Özellikle yaz aylarında yolların tozunu attıran motorcuları düşündüğümüzde motosiklet gösterişli bir araçtır. Ancak araba gibi sürücünün korumada olmadığı bu araçlarda sürücülerin kendilerini korumaları adına ciddi önlemler alması gerekir. Bu noktada kaska zaten bir zorunluluk olsa da kaskın takılmaması hallerinde kazadan sonra oluşacak yaralanmaların derecesi oldukça yüksek olacaktır.

Motosiklet Kazalarına Karşı Önlemler

Kazaya karşı önlem aslında trafik kurallarına uymakla eş değerdir. Trafik kazasının ortaya çıkmasına neden olan en büyük etken kurallara uymamaktır. Bu yasa dışılık zaman zaman aşırı hız zaman zaman da motosikletlerin bulunmamaları gereken şeritte ilerlemeleri olabilir. Peki, bir motosiklet sürücüsünün önlemler almada ne gibi adımlar atması gerekir?

  • Kaskın yanı sıra motordan düşme durumunda vücudun en az etkilenmesi için özel kıyafetler tercih edilmeli,
  • Diğer sürücülerin motosikletlere karşı yanlış tutumlarını bilerek trafik kurallarını maksimum derecede uygulamalı,
  • Uykulu ve yorgun haldeyken kesinlikle motosiklete binilmemelidir.

Ülkemizde motosiklet kullanımı oldukça yaygın olsa da motosiklet kaza durumlarına neden olan faktörlerin başında motosikletlere saygı gösterilmemesi gelir. Nitekim sıkışan trafikte kolayca ilerleyen motosikletlerin sıkıştırılması veya yolunun kapatılması yaygın görülen durumlardır.

Motosiklet Kullanım Alışkanlıkları ve Kaza

Kazaların hiç yaşanmaması adına gerekli bütün önlemler alınsa da bazen yol şartlarından bazen de hiç beklenmedik devrilmelerden dolayı kaza yaşanması kaçınılmaz olur. Ülkemizde her yıl trafik kazalarından ölen kişi sayısının ülke popülasyonunu ciddi derecede etkilediği açıktır. Üstelik kazalar sadece insan kaynağının değil milli ekonominin de zarar görmesine neden olur.

Yukarıdaki açıklamalar ışığında motosiklet sürücülerinin daima dikkatli ve gözü açık olması elzemdir. Aksi takdirde sürücü haklarına saygısı olmayan diğer sürücülerin kazalara davetiye çıkarması muhtemeldir. Bu noktada yapılacak en doğru şey de kendi güvenliğinizi sağlayacak adımları atmak olacaktır.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
7 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

bir 4 tekerlek veya daha fazla sahibi araç sürücüsü 1 dikkatli ise 2 tekerlek sürüdüşü 5 dikkatli olmak zorundadır.Motorsiklet sürücüsü bütün olasılıkları hesap ederek seyretmesi gerekir yani çok uyanık olmak zorundadır.özellikle ülkemizde eğitim bu durum içinde bence en zayıf faktördür zira motorsiklet kullana kullana öğrenilir.eğitimlere gitmek bence motor kullanmayı pek fazla bilmeyen ve cebinde parası olan belli bir özenti zümrenin kendı egosunu tatkmn yoludur.

Evet bu 3 neden bütün sürücüler için geçerlidir, özellikle 1.si olmadan diğer hiç birinin bir önemi yoktur, bu bağlamda söylenebilir ki, ülkemizde eğitimsizlik had safhadadır, nokta.
Not: Ben bu yorumumu genel manada yazdım, her şeyin ayrıştığı ülkemde, kazaları da ayrıştırırsak, birliktelik nerede sağlanacak.

Virajda fren, bakış düşüşü, güvensizlik, takip mesafesinin korunmaması, viraj da açı esnasında ağırlık dengesini ayarlayamamak.

Ben motosikleti çok iyi kullanıyorum, herşeye hakimim, oyuncağım gibi ANLAYIŞI biterse kazalar %70 azalacaktır.

Kazalardaki en büyük neden, Toplumsal bilincin olmaması…

Kazaya neden olan, ve en büyük nedenlerden birisi bakımsız motosiklettir.

Reklamlarda gördüğüm atmaz kobra 249 watt seçeneği önerir misiniz? Onu arastirdigim için reklamlar önüme geliyor.