İran’ı gezmek dahil, ülkede kalmak, güvenlik ve nasıl bir rota çizmeli konusunda yardımı olacağını düşündüğümüz bir yazı yazmak istedik.

İran’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

1. Hırsızlık konusu

Aslında oldukça güvenli fakat kendi güvenliğiniz için kilit bulundurun, gideceğiniz yerde motorunuz gözünüzün önünde olsun. Çantalarınız kilitli, fotoğraf makinanız yanınızda olsun. Kalabalık yerlerde turist olarak gördükleri kişilerden faydalanmak ve daha fazla ücret isteyebiliyorlar. Bir kaç yere sorarak bir mal alın. Yanınızda ufak bir sözlük taşımak ya da goggle translate’den faydalanmak iyi olacaktır. Sayıları ve basit kelimeleri aklınızda tutabilirsiniz. Böylece ürün fiyatları konusunda fikriniz olur ve kazık yemezsiniz.

2. Ulaşım konusu

Motosikletle ulaşım her zaman kolaydır. Taksicilere dikkat edin. Eğer binecekseniz özel ve paylaşımlı olarak 2’ye ayrılırlar. Motoru tercih etmenizde yarar var çünkü benzin 1 tl civarındadır. Trafikte karşıdan karşıya geçmek kolay değildir. Trafikte motorcular ışıklar konusunda çok umursamazlar. En çok onlara dikkat edin.

blank

3. Motosikletle ulaşım konusu, sınırdan geçmek

Sınırdan geçerken sizi uyaracaklardır. Eğer motorunuz 250cc üzeri ise giremezsiniz. En son giren arkadaş bu şekilde bilgi vermişti. Nedeni ise motosikletle bir eylem gerçekleştirildiği için yüksek cc motorlar yasaklanmış.

4. Acil durum konusu

Umarız zor bir duruma düşmezsiniz fakat aklınızda olsun. Aşağıdaki numaraları not edin.

Polis: 110

Acil: 115

Yangın: 125

5. Fotoğraf konusu

Fotoğraf konusunda ısrarcı olmayın, yasaklı yerler kamu binaları, askeri binalar gibi yerlerde fotoğraf yasak tabelaları var. Bunlara uyarsanız sorun çıkmayacaktır.

6. Pasaport ve kontrol konusu

Bu konuda çok rahatsız olacağınız bir durum yok. Aşırı sık kontrol yapılmıyor fakat yanınızdan pasaport ve kimliğinizi ayırmamanız önemli. Ahlak polislerinden endişelenmenize gerek yok ama kız arkadaşınız yanınızdaysa günlük kıyafetlere karışmıyorlar. Çok açık giyinmediğiniz sürece problem yok ayrıca turistleri pek bu konuda rahatsız etmiyorlar.

blank
Sunset over ancient city of Yazd, Iran

7. Sağlık konusu

Gıda konusunda hassas olmanızda fayda var Hepatit A kapabilirsiniz. Gıda ve su yolu ile geçmektedir. CDC aşılarını öneriyorlar fakat yaptırmadan giden arkadaşlar bu konuda herhangi bir sıkıntı çekmedi.

8. Gıda konusu

Yemekleri seveceksiniz ve Türk mutfağına yakın olduğu için beğeneceksiniz. Müşterisi çok olan yerlerde yemenizde yarar var. Çeşmelerden su içilebiliyor. Kebapları denemenizde fayda var.

9. Tehlikeli bölgeler konusu

Sistan ve Belucistan bölgeleri sorunlu olduğu için giden kişi sayısı çok az, buralara uğrayacaksanız yerel yetkililerden bilgi almanızda fayda var.

10. Kamp konusu

Bu konuda cennet sayılır. Siz motosiklet kullanmıyorda otostopla gittiyseniz. Size yardımcı olmak için ellerinden geleni yaparlar. Kamp yapmak konusunda da aynı duyguyu yaşarsınız. Sizi tanımasalar bile evlerine davet edeceklerdir. Sıcak ve misafirperver insanlardır.

blank

11. Rota konusu

Nasıl bir rota oluşturmanız gerektiği konusunda ise Tahran, İsfahan, Şiraz rotasını kullanabilirsiniz. Hem güvenli hemde İran’ın güzelliklerini göreceğiniz bir rota’dır. Farklı rotalar için Facebook’ta Volkan Kendi Yolunda sayfasından bilgi alabilirsiniz.

12. Cezalar konusu

Özellikle hız cezaları yüksek o yüzden herkes hız limitlerine dikkat ediyor. Yollar geniş, ulaşım kolay.

13. Tarih konusu

El sanatlarını anlatmaya gerek yok sanırım, hem tarihi doku hem süslemelerdeki incelikler ile gezen turistleri ve beni oldukça cezbetti. Japon ve Avrupalı turistleri bolca göreceksiniz. Özellikle Japonlar Dünya’nın her tarafında geziyolar.

14. Diğer konular, yasaklar ve limitler

her konuda açık gibi görünseler de rejim konusunda katılıklara hala rastlıyorsunuz. Rock müzik yasağı, yasaklı sitelere giremiyorsunuz, başörtüsüz vitrin mankeni yasağı, Türk sitelerine giriş yasağı gibi yasaklar hala var.

Para birimi ise riyal, tümen gibi duyumlarla kafanız karışabilir. 10.000 riyal – 1,5 TL ediyor. Bu şekilde kafa karışıklığınızı biraz azaltabilirsiniz. Ama elinizdeki parayı Dolar’a çevirip giderseniz daha iyi olabilir. Dolar’ı ne kadar sevmesek de orada geçerli. Para çevirenler heryerde geziyorlar ama bunlardan para bozdurmayın. Kredi kartınızın hiçbir anlamı yok yanınızda getirmeyin. Herşey nakit alınıp satılıyor.

İnternet yavaş olduğundan facebook’a girerim fotolarımı koyarım, youtube’a yüklerim video’mu diye düşünceleriniz olmasın. Gerçekten çok yavaş. Türkiye ile saat farkı yaklaşık 1,5 saat. Yanınızdaki kız arkadaşınız ise bir yüzük almasında fayda var daha rahat edersiniz. Otel ayarladığınızda beklentinizi yüksek tutmayın o kadar güzel bir servis sizi beklemiyor. Turist sayısını kaldırabilecek bir yapıya sahip otel veya konaklama yeri yok.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir