Social Media

Make your inbox happier!

Subscribe to Our Newsletter

Emniyet Şeridi Motorculara Serbest mi?

Bu soruyu trafik polisine sorduğunuzda "Hayır serbest değil" cevabını alırsınız. Trafik polisinin cevabını aşağıdaki video'da görebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=ZztzqM6E7-g Herkese yasak olduğu cevabını veren motorlu trafik polisinin diğer sorulara verdiği cevaplarıda dinleyebilirsiniz. Yönetmelikteki cevapları ile bilgi vermiş. Çakar, orijinali dışında eklemeler, farklı plaka tamamen yasak. Asker, polis, ambulans, itfaiye gibi taşıtlara açıktır. Sözlüklerde paylaşılanlar: 1. Bir hak …

Bu soruyu trafik polisine sorduğunuzda “Hayır serbest değil” cevabını alırsınız. Trafik polisinin cevabını aşağıdaki video’da görebilirsiniz.

Herkese yasak olduğu cevabını veren motorlu trafik polisinin diğer sorulara verdiği cevaplarıda dinleyebilirsiniz. Yönetmelikteki cevapları ile bilgi vermiş. Çakar, orijinali dışında eklemeler, farklı plaka tamamen yasak.

Asker, polis, ambulans, itfaiye gibi taşıtlara açıktır.

Sözlüklerde paylaşılanlar:

1.

Bir hak değildir. haliyle bir sebepten kapalı olan emniyet şeridinin açılması için öndekini dürtüklemek hatadır.

Ama otomobillerde olduğu gibi yasak gözüyle de bakılmamalıdır. bir lane splitting kadar makul bir davranış olmasada, motosiklet gerektiğinde kullanabilmelidir.

2.

Emniyet şeridine girse kertenkele olan, girmese ” sen motosikletsin, normal şeride giremezsin” diyen gerizekalı şöförlerle karşılaşan ve durun daha bitmedi, bizzat trafik polislerinin kendilerince “trafiği meşgul etme, emniyet şeridine geç” diyerek uyarılan motosiklet şöförünün ne yapacağını bilemediğinden motoruna bahşettiği haktır.

Yeni yetme motorcumuz bu muameleyi yeteri kadar gördüğünde artık emniyet şeridinde gitmenin kendi hakkı olduğunu sanmaya başlar. kurallarca var olmayan fakat pratikte var olması gereken haktır ayrıca bizim memlekette ne doğru ki çözmeye bundan başladık diye sorarlar adama.
Bunun otomobil versiyonu için “ben trafikte ilerleyemiyorsam hiçkimse ilerlememeli” düşüncesini benimsemiş şerefsiz otomobil sürücüsüne bakmak lazımdır. kendisi klimasını açmış, müziğini dinlerken yandan geçen kışın titreyen, yazın korumalar yüzünden pişen motorcunun önüne geçmesini engellemeyi sanki namusunu koruyormuşcasına görev edinip bunun için adamın hayatını bile riske atmaktan çekinmeyen bu tür varlıklar için lugatlarımızda bol miktarda sözcük mevcut.

3.

Motosikletin arabalar kadar trafiği kaplaması için yoldaki eksilecek her araba başına en az 5 motosiklet gelmeli.

Trafikte bu kadar yoğun motosiklet var mı? yok. yoğun istanbul trafiğinde bile 5-6 motor anca görüyorum.

Kısacası, çok acil durumlarda yolu boşaltmak şartı ile emniyetli bir şekilde kullanılmasından yanayım.

Şu video’yu da izleyebilirsiniz.

Fotoğraf: borhan hoca youtube kanalı

motosiklet

motosiklet

Keep in touch with our news & offers

Subscribe to Our Newsletter

What to read next...

Comments

Comments

 1. Aykan tatlı

  Reply
  Ağustos 28, 2020

  Merhaba arkadaşlar bügün hayırlısı ile ilk motorumu aldım (motorlüx rüzgar) kurt köyden Kadıköye e5 ten geldim ve haliyle emniyet şeridinden sürdüm çoğu yerdede eds yazıyordu
  Biz motorların öyle emniyet şeridini kullanma hakkımız varmı, ceza yemiş miyimdir?

 2. Orçun

  Reply
  Ağustos 28, 2020

  Videoyu izlemeyen arkadaslat hala emniyet şeridi hakkında soru soruyor, yazıyı okunuyordu bari videoyu dinle, seyretme en azından dinle

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir