Forum

F800gs radyatör sıv...
 

F800gs radyatör sıvısı  

  RSS

(@bulent)
İyi Üye
Katılım : 3 ay önce
Gönderiler: 28
12/06/2019 3:15 pm  

Motorumun radyatör sıvısını değiştireceğim. Suyunu nereden boşaltmalıyım, havasını nereden alırım, kaç litre sıvı alır, antifiriz ile suyu yarı yarıya mı koymalıyım, Benzincilerde satılan antifirizlerden kullanabilirmiyim? Musluk suyu koysam olurmu, yoksa saf su mu koymalıyım?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...


Gokhan beğenme
Alıntı
(@gokhan)
İyi Üye
Katılım : 4 ay önce
Gönderiler: 25
12/06/2019 3:18 pm  

Karışım sıvı alırsanız sadece onu ekleyin, diğerlerini bilenler vardır onlar cevaplar. Musluk suyu koymayın kireçlenme yapar diye biliyorum.


CevapAlıntı
(@gokhan)
İyi Üye
Katılım : 4 ay önce
Gönderiler: 25
12/06/2019 3:21 pm  

Arkadaş bana söyledi, iletiyorum.

Saf antifiriz koyun içine su karıştırınca motorun içinde pas yapıyor. Kırmızı antifriz ideali.


CevapAlıntı
(@gokhan)
İyi Üye
Katılım : 4 ay önce
Gönderiler: 25
12/06/2019 3:21 pm  

Musluk suyu, içindeki mineraller ve iyonlar sebebi ile korozyona sebep olur, kullanılması doğru değil. Antifiriz ve su karıştırma konusuna gelirsek ; BMW'nin kendi orijinal antifirizi zaten 1:1 oranında antifiriz ve saf su karışıktır. Yani kullanacağın antifiriz markasına bak önce . Muhtemelen zaten içerisinde karışık halde olacaktır , dolayısıyla saf su kullanmana gerek olmaz .


CevapAlıntı
Bursamotor
(@bursamotor)
Güvenilir Üye
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 54
12/06/2019 3:24 pm  

Alıntıdır

Radyatör suyu özellikleri :
1. Donmayı önlemek
2. Soğutma sağlamak
3. Korozyonu önlemek

AntifirzSu karışımında bunlar bazen zıt çalışır.

Donmaya karşı koruma :
Karışımda Antifriz yüzdesi %55-60 a kadar donma noktasını düşürür (-50 derece), % 60 dan sonra tekrar çıkar (-15 derece)

Soğutma :
a.) Antifriz yüzdesi yükseldikçe kaynama noktası yükselir. Su da 100 derece olan kaynama, saf antifrizde 110 derecelere kadar yükselir. Motor için kaynayan su buhar kabarcıkları oluştuğundan çok tehlikelidir, yerel kızgın spotlar yaratılır ve motora veda etme şansın yükselir. Yani yüksek kaynama noktası daha iyi.
b.) Buna karşın Antifrizin ısıl kapasitesi (J/kg K) ve Isıl transfer katsayısı (W/m K) sudan düşük olduğundan yüksek Antifriz yüzdesi soğutmayı zorlaştırır.

Korozyon :
Soğutma sıvısı hiç bir şekilde asidik olmamalı (pH<7,0), basik kısımda olmalı (pH > 7; tercihan 7,5-8,00). Asidik sıvılar devirdaimdeki contalara ve Alüminyuma zarar verir.
Modern Alüminyum ve Magnesium motorlarda Soğtma suyunda Nitrit, Amin, Fosfat, Borat veya Silikat istenmez, hatta yasaktır.

Ezcümle, Türkiye şartlarında -10 / -15 derceye kadar donmayan bir antifriz/su karışımı yeterlidir. Araştırıp motorunuzun malzemesi yukarıda saydığım kimyasallara karşı direnci olup olmadığını öğrenmeniz gerekir ve ona göre marka seçmelisiniz.
Piyasa antifrizi orta/uzun vadede uygun olmayabilir, çok pahallı arabalar hariç alüminyum/magnezyum karışımı motor bloğu olmadığında neredeyse herşeyi kaldırır.
PS : BMW F800 için baktım : Nitirit ve Amin olmayacak, Silikat için birşey dememiş.


CevapAlıntı
Share: