Ariel Square Four | İngiltere 1940

by motosiklet
2 sene ago
72 Views

Ariel Square Four, 1930’ların küresel ekonomik krizinden sonra yaratılan en karizmatik İngiliz motosikletlerinden biridir.

4 silindirli motorunun 996-cc kapasitesi ile birleşimi, kendi sınıfında olan benzersiz bir motosiklet. Çünkü bu tür bir kombinasyon klasik motosikletlerle nadiren kullanılıyor. 197 kg’lık kütlesine rağmen, bu motosiklet 160 km / s hıza ulaşabilir ve sürüşü gayet kolaydı.

Ariel Square Four motosikletini yaratmak için tasarım fikri 1928’de Edward Turner’dan geldi. O sırada iş ararken, motor tasarımlarının çizimlerini motosiklet üreticilerine gösteriyordu.

Üretim döneminde, 1930’da bir prototip ile başlayıp 1958’de bu modele kadar devam eden toplam 15641 motosiklet üretildi.

İki “arka” silindirinin yetersiz soğutulması nedeniyle motorun aşırı ısınmasıyla sık sık karşılaştığı sorunlara rağmen, popüler olarak “Squariel” lakaplı Ariel Square Four, alıcıları tarafından çok sevildi.

Motor sıra dışı konfigürasyonu sayesinde çok özeldi: bir çerçevenin köşelerine dört silindir yerleştirildi. İkiye bükülmüş şaft bir dişli tahrik ile bağlandı. Dişlinin şanzımana bağlandığı sol arka silindir haricinde, konsollarla tekerleklerine sabitlendi.

kaynak: Motorworld by V.Sheyanov

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir