Ariel Square Four, 1930’ların küresel ekonomik krizinden sonra yaratılan en karizmatik İngiliz motosikletlerinden biridir.

blank

4 silindirli motorunun 996-cc kapasitesi ile birleşimi, kendi sınıfında olan benzersiz bir motosiklet. Çünkü bu tür bir kombinasyon klasik motosikletlerle nadiren kullanılıyor. 197 kg’lık kütlesine rağmen, bu motosiklet 160 km / s hıza ulaşabilir ve sürüşü gayet kolaydı.

blank

Ariel Square Four motosikletini yaratmak için tasarım fikri 1928’de Edward Turner’dan geldi. O sırada iş ararken, motor tasarımlarının çizimlerini motosiklet üreticilerine gösteriyordu.

blank

Üretim döneminde, 1930’da bir prototip ile başlayıp 1958’de bu modele kadar devam eden toplam 15641 motosiklet üretildi.

blank

İki “arka” silindirinin yetersiz soğutulması nedeniyle motorun aşırı ısınmasıyla sık sık karşılaştığı sorunlara rağmen, popüler olarak “Squariel” lakaplı Ariel Square Four, alıcıları tarafından çok sevildi.

blank

Motor sıra dışı konfigürasyonu sayesinde çok özeldi: bir çerçevenin köşelerine dört silindir yerleştirildi. İkiye bükülmüş şaft bir dişli tahrik ile bağlandı. Dişlinin şanzımana bağlandığı sol arka silindir haricinde, konsollarla tekerleklerine sabitlendi.

blank

kaynak: Motorworld by V.Sheyanov

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir