Aprilia RSV4 1000 RR

by motosiklet
5 sene ago
114 Views

Yeni Aprilia RSV4 1000 RR, 6 yılda 7 dünya şampiyonluğu kazanarak Dünya SBK şampiyonasını başarıyla domine eden ve tüm zamanların en iyi superbike modeli olarak kendini ispat eden devrim niteliğinde bir projenin doğal dönüşümünün eseridir. Aprilia RSV4 1000 RR, sportiflik ve performans açısından dünya çapında bir referans noktası olup Aprilia’nınki gibi kısa tarihinde 54 şampiyonluk kazanan başarılı bir Yarış Departmanının değerli deneyimlerinden faydalanarak neler başarılabileceğinin en iyi örneğidir.

Aprilia RSV4 1000 RR

Aprilia RSV4 1000 RR

Yeni RSV4’ün özenli tasarımı sayesinde piyasadaki en kompakt tam boy spor motosiklet ortaya çıkarken kusursuz alüminyum çift raylı iskelet gibi teknik elemanlar da yarış ruhunu vurguluyor.

Ön taraf da tamamen yeniden tasarlandı: dikkatli bir rüzgar tüneli aerodinamik çalışması sonrasında yaratılan yeni ve daha korumalı üst kaplamaya sahip ve boyu fark etmeksizin tüm sürücülere daha iyi rüzgar koruması sunuyor. Bu seçim sadece sürücünün maksimum hıza ulaşmak için korumaya ihtiyaç duyduğu pistlerde değil, gövde ve kaskta hava basıncının daha düşük olması sayesinde daha fazla konfor sağlanan yolda da olumlu bir etkiye sahip. Karakteristik üçlü farlar da yenilendi: daha modern bir şekle sahip LED park lambası ilave edildi.

Aprilia RSV4 1000 RR

Aprilia RSV4 1000 RR

MOTOR

Bu İtalyan teknoloji cevherinin tüm zamanların en iyi Superbike’ını deneyimlemesini sağlayan temel ve benzersiz özellikleri ise değişmedi. Aprilia tarafından şimdiye dek üretilmiş en devrim yaratan ve güçlü motor olan yüksek performanslı dar V4 motoruyla dünyanın ilk komple sistem üretim motosikletidir. Yeni V4 projesinin temel hedefleri: 200 beygir gücü maksimum doruk noktası eşiğinin üzerine çıkarak tüm araçta gücü arttırmak ve aynı zamanda halihazırda da yüksek olan torku tüm viteslerde yükseltmek. Bunlara ulaşmak adına dahili sürtünmeyi düşürmek, yanma etkinliğini ve hidrolik-dinamik etkinliğini yükseltmek ve maksimum dönme hızını arttırmak için çalışıldı. Noale mühendisleri neredeyse tüm dahili ve harici elemanları yeniden tasarladı.

Aprilia RSV4 1000 RR

Aprilia RSV4 1000 RR

En üstten başlayarak 65° V4 yük kayıplarını ve giriş kanallarındaki maksimum basıncı minimize etmek amacıyla sofistike CFD (Sayısal Sıvı Dinamikleri) sistemleriyle çalışılan hava akışına dik gelen filtre elemanlarıyla yeni bir hava kutusu ile donatıldı. Üst enjektörler yeni; değişken ayarlı giriş kanalları ise hareket mesafesi açısından daha geniş aralıkta yönetim için yeniden tasarlandı. Önceki modellerde olduğu gibi her bir kaynakta sadece o kaynağa ait iki gaz kelebeğini devreye sokan özel bir servo birimi yer alıyor. Bu da gaz vanası aralığının ve sonuç olarak enjekte edilen yakıt miktarının bağımsız olarak kontrol edilebileceği anlamına geliyor. Bu daha önce fabrika çıkışlı motosikletlerde hiç kullanılmamış olan ve güç teslimi kontrolü açısından sonsuz olasılık sunarak aPRC sistemiyle kol kola çalışan bir çözümdür.

Önceki modellerde olduğu gibi monoblok krank mili ve entegre alüminyum silindir pulları maksimum sağlamlık ve tutarlı performans sağlar. Motor kasasının üst yarısı artık yeni kabuk füzyondan yapılıyor ve aydınlatılıp takviye edildi; ayrıca motor krank mili içindeki hava basıncına bağlı güç kaybını azaltmak amacıyla optimize havalandırma sistemine sahip. Yağlama sistemi de yeniden tasarlandı. Yepyeni yağ karteriyle motorun konumu fark etmeksizin (örneğin, en aşırı yaslanmalarda veya maksimum hızlanma/hız düşürme durumlarında) havalandırmayı arttırırken aşınmayı azaltmak için yağ seviyesi azalır.

Aprilia RSV4 1000 RR

Aprilia RSV4 1000 RR

Aprilia RSV4 RR, Aprilia tarafından tasarlanan ve patenti alınan olağanüstü dinamik kontrolleri paketindeki önemli geliştirme sayesinde önceki versiyonlarda zaten üst düzey olan unsurlarında mükemmelliğe ulaştı. aPRC (Aprilia Performans Sürüş Kontrolü) doğrudan Dünya Superbike şampiyonasındaki kazanan teknolojiden alınan ünlü kontrol sistemleri paketi olup bugün piyasada bulunabilecek en komple örneğidir.

GELİŞTİRME

Aprilia RSV4 RR, bir sürücünün isteyebileceği her türlü elektronik ve teknik geliştirmeye sahiptir. “Race Pack” seçilerek özel alüminyum dövme jantlar ve profesyonel Öhlins süspansiyonla model daha da çarpıcı bir şekilde yükseltilebilir. Superbike’ların yeni hükümdarının gelişini kutlamak için Aprilia ayrıca RSV4 RF limited edition versiyonunu çıkardı: özel logo ve standart donanım olarak Race Pack elemanları.

Aprilia RSV4 1000 RR

Aprilia RSV4 1000 RR

TEKNOLOJİ

RSV4 RR’de, aPRC hobi veya profesyonel sürücünün belirli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yeni motor ve şasi özelliklerine daha da iyi adapte olmak için daha da geliştirildi. Yeni aPRC sistemi Aprilia V4’ün komple Ride-by-wire çoklu harita hassasiyeti elektronik yönetimi ile daha iyi entegre olur.

Aprilia RSV4 RR ile standart donanım olarak gelen aPRC şunları içerir:

aTC: Aprilia Çekiş Kontrolü;son derece ince ayarlı bir çalışma mantığına sahip olan, gidonun sol tarafındaki pratik kumanda koluyla kranktan 8 farklı ayar yapılabilir (gazı açmak gerekmez);
aWC: Aprilia Tekerlek Kontrolü, üç ayarı vardır, seviye 1’de (en az kısıtlayan ayar) maksimum performans için yeniden kalibre edilmiştir;

Aprilia RSV4 1000 RR

Aprilia RSV4 1000 RR

aLC: Aprilia Başlatma Kontrolü – pistte kullanım için sadece 3 ayarlı yardımcı başlatma sistemi;
aQS: Aprilia Quick Shift elektronik vites kutusu; gazı kapatmadan veya debriyajı kullanmadan ultra hızlı vites değiştirin.

Aprilia RSV4 RR üst düzey bir teknik platforma sahiptir ve sürücüye “yarış benzeri” bir performans ve his verir. Standart donanım olarak daha önce sadece RSV4’ün fabrika versiyonunda olan tüm özelliklere sahiptir. Örneğin, magnezyum harici muhafazalar, yağ karteri ve başlık kapakları, çok çeşitli şasi ayarları ve değişken ayarlı giriş kanalları. Aprilia RSV4 RR her ikisi de siyah ve gri zeminde mat olan iki çekici renk şemasına sahiptir(Bucine grisi ve siyah Ascari) ve içinde hafif dövme alüminyum tekerlek jantları ve daha sofistike Öhlins süspansiyon (amortisörler, çatal ve direksiyon amperi)yer alan bir “Race Pack” de mevcuttur.

Yeni RSV4’ün gelişini kutlamak için, Aprilia Race Pack ile standart olarak gelen RSV4 RF adıyla 500 numaralı birime ve “Superpole” adında özel bir grafiğe sahip bir limited edition sunuyor.

Aprilia RSV4 1000 RR

Aprilia RSV4 1000 RR

Teknik Özellikler

RR 1000
Motor Aprilia 4 silindirli, 4 zamanlı, sıvı soğutmalı 90° yatay V çift motor ve üstten çift kam milli/DOHC), silindir başına dört sübaplı. Ride By Wire ve 3 motor haritası
(Spor, Yarış, Pist)
Hacim 999.6 cc
Max Güç 13.000 devir/dk’da 201 beygir gücü (148 kW)
Max Tork 10,500 devir/dk’da 115 Nm
Soğutma Sıvı
Ön süspansiyon

 Sachs baş aşağı çatal, 43 mm kollar. Tamamen ayarlanabilir yay ön yüklemesi, hidrolik sekme ve basınçlı. 120 mm tekerlek hareket mesafesi
Arka süspansiyon
Çift taraflı alüminyum kasnak; sırtta tekli Sachs amortisör, ayarlanabilir yay ön yükleme, dingil mesafesi ve hidrolik basınçlı damper ve sekme damperi. APS aşama mafsallı bağlantı. 130 mm tekerlek hareket mesafesi

Ön Fren

 Ø 320 mm yüzer ikili disk ve alüminyum flanş. Brembo M430 4 pistonlu tek gövdeli radyal kaliperler. Radyal pompa ve metal şeritli fren borusu
Arka Fren

 Ø 220mm disk. Brembo Ø 32 mm 2 izole piston kaliperi.Dahili depo ve metal şerit borulu pompa.
ABS sistemi
 Bosch 9MP ABS, 3 harita ayarı, devre dışı bırakılabilir
RLM (Arka teker kaldırma önlemi) stratejisi ile.
Ön tekerlek
 3 direkli 3.5” x 17” alüminyum alaşım teker.Lastik: 120/70 ZR 17”
Arka tekerlek
 3 direkli 6” x 17” alüminyum alaşım teker.Lastik: 200/55 ZR 17”
Sele yüksekliği 840 mm
Yakıt deposu hacmi 18.5 litre – 4 yedek yakıt
Egzoz çıkışı Euro 3
Elektronik yönetim
 APRC (Aprilia Performans Sürüş Kontrolü) sistemi, çekiş kontrolü (ATC), teker kontrolü (AWC), başlatma kontrolü (ALC), quick shift (AQS) ile, hepsi ayrı ayrı ayarlanabilir ve devre dışı bırakılabilir. PMP eğilimi

Aprilia RSV4 1000 RR

Aprilia RSV4 1000 RR

RSV4 vs S1000RR vs 1199 Panigale S vs F4R – European Liter Bike Shootout! On Two Wheels

Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir