14.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Apollo Ay Lastiği; Nasa Lastiği Yeniden Keşfetti

Geçtiğimiz yıllarda NASA Glenn ve Goodyear iş birliğiyle üretilen ‘yaylı lastik‘ten ilham alınarak tasarlanan yeni lastiğe ‘Apollo Ay lastiği’ adı verildi.

Lastik, zorlu koşullara uyum sağlayabilecek biçimde şekil hafızalı alaşımdan üretildi. Bu sayede süper elastik lastik, herhangi bir normal lastiğe oranla deformasyona karşı daha dayanıklı oluyor ve bir engelle karşılaştığında eski şeklini alabiliyor.
nasa lunar tire 01 min
NASA Glenn Research mühendisleri nikel titanyumdan yapılmış süper elastik bir lastik tasarladılar. Lastik gelecekte yapılacak Mars görevleri de göz önünde bulundurularak tasarlandı çünkü daha önceki gezegenler arası yolculukta uzay araçlarının lastiklerinin çabuk deforme olması büyük bir problem olmuştu. Bunun yanında Apollo Ay Lastiği’ni Dünya’da da kullanabileceğiz.
NASA superelastic tire design
Glenn Araştırma Merkezi yaptığı açıklamada, “Glenn süper elastik lastik, eğilip büküldüğünde yumuşuyor. Böylece zorlu görevler esnasında araca yüklenen enerji miktarını azaltmış oluyor. Zorlu koşullara uyum sağlayabilen bu tür bir lastik, gelecekteki uzay keşifleri açısından oldukça faydalı olabilir.” dedi.

Motosikletler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz