Yunus Polisleri Hakkında İlginç Bilgiler

0
1697

Motosikletli Polis Timleri (Yunuslar) ilk olarak 1993 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş bir birimdir. O yıllarda polisin imajını düzeltmek ve aynı zamanda şehrin yoğun trafiğinde en hızlı şekilde olaylara yetişebilmek amacıyla kuruldu. Yunuslar Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı olup ayasiş konularıyla ilgilenirler. Böyle bir birim kurulacaktı ancak ne ad verilecekti bu konuda çeşitli fikirler ortaya atıldı ve en sonunda “Yunuslar” adında karar kılındı.

Çünkü bu birimin felsefesine en uygun isim buydu. Yunuslar okyanusya köpekbalığına diş geçirebilen karşı koyabilen tek balıktır. Köpekbalığı sadece yunuslardan bu denli korkar. Öte yandan yunus balığının insanlara sempatik gelen yanı vardır, çoğu insan yunus balığına sempatiyle bakar, insanlara sıcak kanlıdır.

Yunuslar’ın felsefesi; suçlulara korku salan, kanunlara uyan vatansever insanlara ise sıcak, yakın davranarak sempatilerini kazanan bir yapı içindedir. Yunus üniformasındaki kırmızı ve siyah renkler de bu felsefeye uygun olarak oluşturulmuş, üniformalardaki siyah renk devletin otoritesini, kırmızı renk ise cana yakınlığı ve hoşgörüyü simgelemektedir. Yunuslar Motosiklete iki kişi binerler, motosikleti süren önde oturan kişiye öncü, arkada oturan ise artçı olarak adlandırılır.

En az 2 motosiklet olmak üzere toplu şekilde gezerler.. Başta Amerika Birleşik Devletlerinde düzenlenen Houston festivali olmak üzere birçok organizasyona davet edilerek uluslar arası kamuoyunda sık sık yer alan Yunuslar, İsrail, Macaristan, Makedonya, Arnavutluk gibi birçok Devlette model olarak incelenmiş ve bu ülkelerinde Motosikletli Polis Timleri kurmalarına vesile olmuştur. Motosiklet kültürünü halka aşılama başarısını gösterebilmiş olan Yunusların üniformaları Neslihan YARGICI öncülüğünde birçok ünlü modacı tarafından uzun uğraşlar verilerek tasarlanmış olup, elbisedeki siyah renk; devletin otoritesini, kırmızı renk ise sıcakkanlılık, sevgi ve hoşgörüyü simgelemektedir.

Ülkemiz genelinde kırka yakın şehirde kurulan Yunuslar birçok başarılı operasyon ve icraata imza atarak suçluların korkulu rüyası, vatandaşın sevgilisi olmuş ve olmaya da devam edeceklerdir yunuslar,polis okullarından mezun olmuş personellerden seçilir erkekler için 1 75 bayanlar için 1 70 santimden kısa olmamak 28 yaşından büyük olmamak atletik ve sportif bi yapıya sahip olmak şartlarıyla seçilir

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here