İşin teorik kısmına girmeden neden afet eğitimi önemli, ilk yardım neden gerekiyor bilgilendireyim.

Deprem, Sel felaketi ve bir çok afet olayı ile karşılaşabiliriz, karşılaşıyoruz. Antalya’da ki fırtına, Ordu’da heyelan, 99 olan Deprem hepsi farklı dereceleri olan farklı şiddetteki afet durumları. Bir çoğunda insanlar o bölgede ne yapacaklarını bilmeden günlerce dolaşıp yardım gelmesini bekledi. Bir çokları bu durumlarda yaralılara hemen ulaşıp onları o durumdan kurtarmaya uğraştı. Ama şunu biliyoruz ki, kurtarmak isterken yanlış şekilde müdahale etmeninde zararları çok. O yüzden bir kaç konuda video kanalını izleyerek tüm bilgileri kolayca öğrenebilirsiniz. Afet sırasında da neler yapılabilir aşağıdaki video’dan kısa sürede öğrenebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=Rf_HiDJbqGc&list=PLpbmdXdT_WkZekwK-DsN2-mkF82_46YcM

Konu detaylı olduğundan aşağıdaki videoyu izleyerek bilgi alabilirsiniz

İlk Yardım Eğitimi Nedir?

İlkyardım, herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin (112) yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

Trafik kazaları, iş kazaları, yaralanmalar ve hayatı tehdit eden diğer beklenmedik durumlarda ilk 3-5 dakika içerisinde yapılacak doğru ve bilinçli müdahalelerin çok önemli olduğu bilinen bir gerçektir. İlkyardım müdahalelerinin doğru olarak uygulanmamasından dolayı her yıl binlerce insan kaza, yaralanma ve hastalık nedeniyle kaybedilmekte veya sakat kalmaktadır. Yaşamımızın her döneminde, bulunduğumuz her ortamda kaza veya hastalanma riski taşımaktayız. Bu gibi durumlarda müdahalede bulunanların ilkyardım eğitimi almış olmaları, kazazede yaşamının devam edebilmesinde, sakatlıkların önlenebilmesinde ve iyileşme sürecinin kısaltılabilmesinde belirleyici rol oynayacaktır.

Temel yaşam desteği konusunda aşağıdaki teknik uygulanabilir. Videolar seri şekildedir, tavsiyem hepsini izlemeniz

Acil Durum Telefon Numaraları

Acil Servis (Ambulans): 112
Yangın: 110
Alo Trafik: 154
Polis İmdat: 155
Elektrik Arıza: 186
Gaz Arıza: 187
Jandarma İmdat: 156
Telefon Arıza: 121
Alo Doktor: 113
Alo Zabıta: 153
Tüketici Hattı: 175
Orman Yangını: 177
Sağlık Danışma: 184
Kablo Arıza: 126
Bilinmeyen Numaralar: 118
Cenaze Hizmetleri: 188
Posta Kodu: 119
Telefon Borcu Tel: 163
Uyandırma Tel: 135
Fonotel Tel: 141
Radyo-TV Arıza Tel: 125
Vergi Danışma Tel: 189
Su Arıza-Fatura Bilgileri Tel: 185

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir