Motosikletle, Trabzon’dan Japonya’ya

1
1125

Alp Zekeriya Saraç, İngilizce öğretmeniydi ve İstanbul’daki trafik nedeniyle motosiklet kullanmaya başladı. Zamanla motosiklet bir hobiyi geçti. Uzak rotalar seçti kendine ve Japonya’ya gitme fikri geldi aklına. Önce Türkiye’de 2 bin 700 km. yol yaparak başladı. İşinden ayrıldı, Trabzon’a, ailesinin yanına taşındı. Hazırlıklarını tamamladı ve 15 bin 573 km’lik maceraya başladı…

Türkiye’de deneme amaçlı nerelere gittiniz?
564efe1b67b0a95858636b76

Edirne, Kocaeli, Çanakkale, Bolu, Safranbolu, Bartın, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kütahya ve Sivas’a gittim.

Neden Japonya?
564efdd167b0a95858636b69

Aslında bu sadece bir rüyaydı. Çok istiyordum Japonya’yı görmeyi. 125 cc motorum vardı ve yol biraz uzaktı. Motosikletim şehir içi kullanım amaçlı üretilmiş, çok güçlü değildi. Ama istediğiniz zaman bu güçteki bir motorla bile her yere gidilebileceğine inanıyordum.

Nasıl bir hazırlık yaptınız?

Japonya’da araç kullanabilmeniz için uluslararası ehliyet alınması gerekiyor. Buna ek olarak, kendi aracınızı ülkeye sokmak için ‘triptik’ denilen gümrüklerden geçiş karnesine de ihtiyaç var. Önce bunları hallettim.

Konaklama işini nasıl hallettiniz?
564efded67b0a95858636b6b

Yanımda kamp malzemeleri taşıdım. Önceliğim ucuz bir hostel bulmak olsa da her zaman bu mümkün olmadı. Bu nedenle güvenli olduğunu düşündüğüm yerlerde kamp yapmayı tercih ettim.

Blog’unuzdaki ‘TTR’ projesinin anlamı nedir?

İki anlamı var. Birincisi, ‘Time to Ride’ yani motor sürme vakti. İkincisi ise projemde vakit geçirmek istediğim şehirlerin baş harfleri. Sırasıyla Trabzon, Tokyo. Üçüncüsünü henüz kimseyle paylaşmadım. Gezmek istediğinizde yola çıkıp gezmekten başka yapılacak bir şey yok.

Bu deneyim size neler kattı?
564efe0267b0a95858636b6f

Yapılıp yapılamayacağını merak ettiğim bir yolculuğu test etmiş oldum. Nasıl daha iyi seyahat edebileceğimi de yaptığım yanlışları gidere gidere öğrendim. Bunların başında yanıma aldıklarım geliyor. Birçok gereksiz eşyayı uzun süreler taşımak zorunda kaldım. Ne kadar hafifseniz, o kadar rahat oluyorsunuz.

EN SEVDİĞİNİZ BEŞ ŞEHİR?
Trabzon, İstanbul, Nevşehir, Tokyo ve Prag.

SEYAHATLERİNDEN NELER SATIN ALDINIZ?
Gittiği ülkelerin bayraklarını ve armalarını topluyor. Ayrıca kartpostal almayı da ihmal etmiyor.

SEYAHAT ÇANTASININ VAZGEÇİLMEZLERİ?
Kalem, not defteri, saat ve katlanınca küçük olan taşınabilir yağmurluk.

Kaynak: Hürriyet

Uzun yolculuklarda yanınıza alınabilecek 36 şey

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here