Avrasya Tüneli vs Eiksund tüneli

5
5918

Başkan açıklama yapmıştı, en derin ve en uzun tüneli açıyoruz açıklamaları yapıldı fakat öyle değilmiş. Dünyanın en derin ve uzun tüneli Eiksund tüneli ve maliyeti ise gerçekten şaşırtıcı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1,3 milyar $ maliyetli Avrasya tüneli düşünülünce, Norveç’te bulunan Eiksund Tüneli, deniz seviyesinden tam 287 metre derindedir. 2008 yılında açılan, tek katlı ve 3 şeritli olan bu tünel, toplamda 7.7 kilometre uzunluğundadır. 800 milyon Norveç Kronu’na, yani günümüz kuruyla 91.9 milyon dolara mal edilen tünel, günümüzde tamamen ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

avrasya-tuneliTürkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım’ın Kastamonu Nasrullah Meydanı’nda vatandaşlara yaptığı konuşmanın kesitleri Youtube’taki T.C. Başbakanlık resmi hesabından yayınlandı. Konuşmada geçen günlerde İstanbul’da açılan Avrasya Tüneli’ne de değinen Başbakan’ın verdiği bilgilerden birisi şu şekilde oldu:

“Bugün dünyanın en derin tünelini açıyoruz. Denizin altında 106 buçuk metre, dile kolay.”

avrasyaDenizaltı tüneli, toplam uzunluğunun bir kısmı veya tamamı su altında bulunan tünellere verilen genel bir isimdir. Bu tüneller genellikle feribotların çalışmasının imkansız olduğu veya var olan köprü ve feribot trafiğine rahatlık veya rekabet sağlamak amacıyla inşa edilen yapılardır.

avrasya-tu%cc%88neli-gec%cc%a7is%cc%a7-u%cc%88creti-ne-kadar2

Facebook Yorumları

5 YORUMLAR

 1. 800 milyon isveç kronuna mal olmuş.
  İngilizce vikipedia sitesi böyle diyor.
  Bugünkü kura göre 1$ yaklaşık 9 kron.
  Demek ki total maliyet yaklaşık 90-95 milyon dolar.

  Daha kısa, daha yüzeysel bir projeyi 12 kat fazlaya maletmişiz.
  Bununla övünmek de entersan yani.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here