Geçen yıllarda 75 euro olan alışveriş limiti önceki yıl 30 euro‘ya kadar düşmüş ve yurtdışından alışveriş yapanlardan daha fazla vergi alınmaya başlanmıştı. Bugün alınan bir karar ile 30 euro gibi düşük olan bu limit, tekrar güncellendi ve 22 euro’ya kadar düştü.

Yeni gümrük muafiyeti limiti kaç Euro oldu?

Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ; “Türkiye gümrük bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 22 euro’yu geçmeyen eşya ile 150 euro’yu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır.” ifadesi yer almış bulunuyor.

Aynı kararda ayrıca; 1.500 euro’yu geçmemek koşuluyla yurtdışından gelen ürünlerde; kitap gibi basılı yayınlarda yüzde 8 ve özel tüketim vergisi diğer tüm ürünler için yüzde 20 tek ve maktu vergisi alınacağı belirlendi. Bu kararın 15 gün sonra uygulanmaya başlanacağını söylemek gerekiyor.

Güncel kur ile hesaplarsak alışveriş limitinizin 112 TL olduğunu ve bu limiti aşarsanız vergi ödemek zorunda kalacağınızı belirtelim. Fakat devamlı güncelenen kur yüzünden şu an bile bu limit değişmiş olabilir.

3 thoughts on “Yurtdışı alışverişlerinde gümrük muafiyeti düşürüldü”
  1. Bu yazı güzel olmadı, hayır ama nafile 22 Euro ile kimse birey alamaz. Sanırım istedikleri zaten buydu. Aferin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir