Yeni Yasaya Göre Alkolden El Konulan Ehliyet Nasıl Geri Alınır

Yeni Yasaya Göre Alkolden El Konulan Ehliyet Nasıl Geri Alınır

Alkollü araç kullanmak suçundan (K.T.K. – 48/5) 1. Kez sürücü belgeme el konuldu. Nasıl ve Ne zaman geri alabilirim?

Sürücü belgesi geri alma tutanağı ve kimliğiniz ile beraber, (Eğer sürücü belgesini kendiniz dışında başka biri alacaksa noter tarafından “sürücü belgemi almaya yetkilidir” şerhi bulunan vekâlet verilmesi gerekmektedir.) sürücü belgenizin geri alındığı tarihten itibaren (6) altı aylık süre bitiminde 11.06.2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan 6487 sayılı kanunda yapılan değişiklikten dolayı ilgili kişi hakkında trafik kurallarına aykırılık dolayısıyla verilmiş olan trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “borcu yoktur” belgesi ile başvurarak sürücü belgenizi geri alabilirsiniz.

Alkollü araç kullanmak suçundan (K.T.K. – 48/5) 2. Kez sürücü belgeme el konuldu. Nasıl ve Ne zaman geri alabilirim?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre sürücü belgesine 2. Kez el konulanlar İl Sağlık Müdürlüğünce “sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine” tabi tutulur. Eğitimini başarı ile tamamlayanlar sürücü belgesi geri alma tutanağı ve kimliğiniz ile beraber, (Eğer sürücü belgesini kendiniz dışında başka biri alacaksa noter tarafından “sürücü belgemi almaya yetkilidir” şerhi bulunan vekâlet verilmesi gerekmektedir.) sürücü belgenizin geri alındığı tarihten itibaren 2 yıllık süre bitiminde 11.06.2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan 6487 sayılı kanunda yapılan değişiklikten dolayı ilgili kişi hakkında trafik kurallarına aykırılık dolayısıyla verilmiş olan trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “borcu yoktur” belgesi ile başvurarak sürücü belgenizi geri alabilirsiniz.

Önemli: Sürücü belgenizi geri iade almadan önce “sürücü davranışları geliştirme eğitimine” katılmanız ve başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Eğitimini tamamlamayanlar ve başarısız olanların sürücü belgeleri geri iade edilmeyecektir.

Alkollü araç kullanmak suçundan (K.T.K. – 48/5) 3. Kez sürücü belgeme el konuldu. Nasıl ve Ne zaman geri alabilirim?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre sürücü belgesine 3. Kez el konulanlar Sağlık Bakanlığınca onay verilmiş psiko teknik değerlendirme merkezlerinde psiko teknik değerlendirmeye ve psikiyatri muayenesine tabi tutulurlar. Bu değerlendirme ve muayene sonucunda durumu uygun olanlara sürücü belgesi geri alma tutanağı ve kimliğiniz ile beraber, (Eğer sürücü belgesini kendiniz dışında başka biri alacaksa noter tarafından “sürücü belgemi almaya yetkilidir” şerhi bulunan vekâlet verilmesi gerekmektedir.) sürücü belgenizin geri alındığı tarihten itibaren 5 yıllık süre bitiminde 11.06.2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan 6487 sayılı kanunda yapılan değişiklikten dolayı ilgili kişi hakkında trafik kurallarına aykırılık dolayısıyla verilmiş olan trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “borcu yoktur” belgesi ile başvurarak sürücü belgenizi geri alabilirsiniz.

Sürücü belgemi geri alabilmek için gerekli şartları taşıyorum. Belgemi nereden geri alacağım?

Sürücü Belgesi Geri Alma Tutanağında belirtilen “Sürücü Belgesini teslim Almak İstediği Kuruluş”kısmında belgenizi nereden geri alabileceğiniz belirtilmiştir.

Alkollü Araç Kullanmaktan Sürücü Belgeme El Konuldu, Nasıl ve Ne Zaman Geri Alabilirim? Alkollü sürücüye uygulanan para cezaları

Karayolları Trafik Kanunu 48/5 Maddesi gereğince Alkollü araç kullanırken tespit edilen sürücülere;

1. defasında 1.002,00 TL ( Peşin 751,50 TL)
2. defasında 1.256,00 TL ( Peşin 942,00 TL)
3 ve 3’ten fazlasında 2.018,00 TL (Peşin 1.513,50 TL) para cezası

20 ceza puanı ve geriye doğru 5 yıl içinde;

1. defada 6 ay,
2. defada 2 yıl,
3 ve 3’ten fazlasında 5 yıl (Trafik Zabıtası tarafından) ehliyete el konuma cezası verilir.

Subscribe
Bildir
123 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Stajyer b2 ehliyetim vardı 1 hafta önce a2 direksiyon sınavımı kazandım ertesi günü b2 ehliyetim 84 promil alkolden iptal edilip 1400 lira ceza yazdilar 4 gün sonrada kurstan dosyamı aldım parayı yatırsam motor ehliyetimi verirlermi yoksa oda iptal oldumu

Alkolden ehliyet kaptırınca insan evlat acısını hissediyor. Araç elinden gidiyor, ehliyet gidiyor, gezgin adamsan içmeyeceksin. Trafik denetlemesi çoğaldı, yapmayın.

maddi durumu yoksa ne yapacak benim ehliyeti almam 7000 tl mal oluyor cezalar la ehliyet devletin olsun kullanirlar

Alkol metreyi üflemeyi reddetim 2 yıl ehliyetime el konuldu üflesem 6 ay alınacaktı bende psiko teknik kursuna girecekmiyim bilen varsa bilgi alabilirmiyim.

Merhabalar benim ehliyetimi alkolden 0.57 promilden aldılar. Ve süresi bitmek üzere 10 gün kaldı benim ehliyetimi Ankara’da aldılar ben ehliyetimi almak için Ankara’ya gidemeyeceğimi belirttim Şuanda bulunduğum İl’e istedim dilekçe yazdım kaç günde gelir acaba ehliyet bulunduğum il trafik şubesine..

Alkolden ehliyetime el konuldu. 2 yıl. Bunu geri alma şartım varmı . 2 yıl beklemeden. Bilginiz varmi

benim durumum baya bi karışık ama belki umut doğar diye ben yine de anlatmak istiyorum… 2013 ve 2014 yılları arasında alkollü bir vaziyette araç içinde uyumaktan 3 defa ve üzeri ehliyetime baya bi el konuldu…şöyle bi durum da var. ben bu cezaları yerken asla ve asla araç kullanmıyordum. hepsinde de araç içinde uyuyordum. o kadar itirazlarıma rağmen gerekli cezai işlemler (para cezası, hapis cezası, araç trafikten men gibi) uygulandı… yediğim trafik cezalarının toplamı, gecikme faizleriyle birlikte 100.000 TL (bol sıfırlı haliyle 100milyar’cık) civarında. ve ehliyetimi geri alacağım tarih de 2019’un Nisan 19’uydu… maliyeye olan trafik ceza tutarını ödemem mümkün değil.… Read more »

2 sefer alkolden ehliyetimi kaybettim zaman surem doldu .2 seferde ehliyeti kaybetmiştim polise ehliyetimi vermemistim.kayipti yani şimdi hangi islemle ehliyeti geri alabilirim.

Ehliyetimi 3kez kaptrlirdim ikinci kaptirdigimin suresi yeni.dolmustu ama.ejliyetim hala.emniyetteydi yani almamistim bu ehliyetsiz oldugum anlamina yada ceza suresinin uzamasinami neden oluyo

5 yıl ceza bitiminde kursada gidemedim ehliyetimi komple iptal etmişler şimdi psikoteknik raporu alıp sürücü kursuna müracaat edip tekrar ehliyet alma şansım varmı tşk

s.a alkolden ehliytmı kaptrdım gunum doldu eski borclarımıda taskıtlendirdim 1002 tl odedım ama neymıs efendım son taksıdın bıtmeden ehliyetı vermiyorlarmıs borcu komple kapatmam lazımmıs bununla ilgili ne yapabilirim sikayettde bulunsam sonuc elde edermiyim daha once basına gelen varmi

merhebalar 1 yıl önce motosıkletle alkol uygukamasına dustum 70 promıl alkol cıktı ama benım motor ehlıyetım olmadıgından b sınıf ehlıyetımı aldı. Burda bır yanlışlık varmı acaba ? bu arada alkolden ve motor ehlıyetım olmayısından da cezai uyguladı.

Ben ehliyetimi 2 sene kaptırdım şuan 2senelik süreç bitti ama sürücü davranışları geliştirme eğitimine başvurmadım. ” Sürücülerin, sürücü belgesinin geri alındığı tarihten itibaren 12 ay içerisinde sürücü davranışlarını geliştirme eğitim merkezine müracaatları zorunludur.” diye bir yazı gördüm benim bu durumda ne yapmam lazım. ehliyeti kaptırdıktan sonra 12 ay içinde hiçbiryere başvurmadım.

ben 2014 de 2 yıllıgına kaptırdım sürem doldu ama halen alamdım il dışına çıkamıyorum bulundugum ilde senede ya açılıyor ya açılmıyor nasıl yapacagız

Selam
ben ehliyetimi 2008 yilinda ikinci kez Alkolden geri verdim. Simdiye kadar yaklasik 12 yildan bu yana ehliyetimi geri alamiyorum.
Sebebi ise yurt disinda yasiyor olmam. Senede sadece 2 veya en fazla 3 haftaligina gelebiliyorum.
Bundan dolayi SÜDGE ye katilamiyorum. Zaman olarak diyelimki 4 hafta ayarladim onda da SÜdge kursu olmuyor.
Yasal olarak bilgisi olan varmi. Nasil bir yol izlemem gerekir?

Asil sorun da bu zaten, kursun oldugu zamana tatil ayarlamak.Yaz dönemlerinde ayarlayabilirim tatili ama o zamanda Kurs olmuyor , yada tam gününe denk gelmiyor. Benim düsüncem böyle bir olayda yasal olarak kanunlarin yetersiz olmasi. Istisnai durumlarda yasa bir cözüm önermesi gerekir.
Bu sekilde özgürlük hakkinda kisitlama oldugunu düsünüyorum.
Selamlar.

istanbul hadımköy yolunda ehliyetimi alkolden kaptırdım nereden geri alınıyor herhangi bir başvuru belgesi gerekiyor mu? bilen var mı?

Ehliyetime 3. Kez El konuldu sürem dolduğu zaman istenilen evrakları temin ettiğimde alabilirmiyim yoksa yeniden kursa mı katılmam gerekiyo

Merhaba 2019 temmuzda ehliyeti alkolden kaptirdim ilk kez İzmir de ve şuan adana ya taşındım ve 6 ay sure verilmişti şuan 1 sene oldu almaduim maddi durum yok diye peki ben ücreti odesem geri alabilir miyim ve adana dayım nasıl bir yol izlemem gerek ehliyeti almak için dilekçe mi vermem lazim

selam 2017 yılında alkolden ehliyetime el konuldu borcunuda ödededim fakat kurslar kapalı bir yıldır ehliyetsizim ne yapmam gerekir bana yardımcı olabilirmısınız

Borcu yoktur kağıdı nereden alınıyor.

Merhaba 2003 te sürücü belgeme 3. kez olmak üzere alkolden dolayı 5 yıl süreliğine el konuldu. 2008 yılında süresi doldu fakat şimdiye kadar almak için müracaat etmedim. 2008 yılında geri almak için sadece tutanak gerekiyordu şimdi ehliyetimi geri almak için ne yapmalıyım e devletten bakınca kisit bulunmamaktadır Ve iptal bilgisi bulunmamaktadır yazıyor konu hakkında bilgisi olan varmı?

2016 da 107 promil stajyer ehliyetim iptal oldu 2018 de tekrar psiko teknik belgesinde alıp 0 dan ehliyet aldım 2020 de stajyer günüm bitti yine alkollü yakalandım ama bana 2yil ceza yazmaları gereken yerde 6 ay cezası yazdılar ceza kağıdında da 6 ay yazıyor 1500 küsur yerinede 1284 TL yazdılar bilgisayar sorgusu da yapıldı yazıyor neden böyle oldu bilgisi olan yardımcı olacak varsa sevinirim ehliyetimi 6 ay sonra alabilir miyim acaba

2009 yılında benim ehliyetime alkolden2. Kez el konuldu pisko tekniğe gitmeden alabiliyomuyum

2. Kez kazadan dolayı el konuldu el konulalı 11 sene oldu tekrar gitmeme gerek varmı

merhabalar arkadaşlar.yaklaşık 7 ay önce alkolden ve ehliyetimin yanımda olmadığından ceza yedim henüz ödemedim.6 aylık süre doldu ehliyet bende kaldığından araç kullanmaya başladım.2 kez çevirmede ehliyetim sorgulandı ve saldılar.fakat sonra telefon edip emniyete çağırdılar.ruhsata ve bana 5000 tl ceza yazıldı.itiraz etsem birşey çıkarmı teşekkürler.

bende ilk 6 ayy 6 aylık sürem dolmadan tekrara yakalandım kafasızlık aptım işim hep araba üstünde çok pişmanım inşallah şu ehliyet affı cıkar….şimdi 2 yıl giitti ehliyetim 2023 te alıcam süre cok uzun ne yapabilirim cok pişmanım psikolojim bozuldu uyku uyamıyorum yemek yıyemıyorumm yaptım hata cok pişmanım…

şirkette servis şöföruyum şehir içinde…cok kotu bır durumdayım 2 yıl gevermi gecmezz hep aracla işim işten kovsalar haklılar yaptım bir hata cok pişmanım çok bir daha asla alkolu araba degil yanından gecmem af cıkma durumu varmıdır..

bazı hataları sonradan daha iyi anlıyoruz ailemle aram acıldı 2 bira içmiştim içmez olaydım alkol bir daha hayatımda olmucak inşalaah 2 yıl gevermi bilmiyorom bana göre gecmicek

kardeşim benim 9 yıl oldu yok ehliyetim. son bir yıl kaldı enseyi karartma geçiyor bir şekilde. ama aynı hatayı bir daha yapma bence. bana da içkiyi bıraktırdılar ya helal olsun adamlara 🙂

merhabalar, ehliyetime ilk defa el konuldu 6ay süresince. benim sormak istediğim 100 promilin üstünde cıktığı için adli süreç nasıl işliyor. hiç sabıkam yok ona istinaden erteleme kararı mı verilir para cezasına mı cevrilir? yardımcı olursanız sevinirim ?

22.10.2020 gece içmiştik arkadaşlarla eve gelirken uygulamaya düştük ve polise ehliyetimi verdim ufurunce yüzde 90 piromil alkol çıkınca kaçtım ehliyetim poliste kaldı sonra iki ekip fazla kacamadan yakalandık 2 sene 4 ay ehliyetin yok dedi şimdi benim sürem dolunca ehliyete yazılan cezayı odeyipmi gidicem yoksa vergi borcum varsa onumu odiycem

İyi gunler ben ehliyetimi 2017 de aldım ve 2017 sonunda alkollu araç kullanmaktan ehliyetime el konuldu 4 ay sonra ehliyetsiz araba kullanmaktan para cezası yedim ve 100 puan cezayı doldurdum 3 yıl boyunca cezaları ödeyecek param olmadı şimdi odeyecem ancak e_ devletten ceza sorgulamada ehliyetiniz üzerinde herhangibi bir kisiy yoktur yazısı var ama sürücü belgesi sorgula dediğimde cikmiyor

Sürücü belgesi borç sorgulamada bir kisit bulunmamakta gözüküyor.ancak sürücü belgesi bilgilerine baktığımda sürücü belgenizi ait bilgiler ulasilamakta yazmakta ve başka bı ekrandada sürücü belgeniz bulunmamakta yazmaktadır korkum iptalmi olmuştur iptal olurmu zaman dan dolayi

Merhaba bende kendi maceramda bahsediyim. çünkü bir terslik var bence 2004 ilk elyetimi kaptırdım 2005 bir yıl sonra aynı gün 2 kez kaptırdım 2 yılın sonunda sdüge süreci cezalar ödedim aldım ehliyeti ve 2015 yine 6 ay olmak uzer giti ehliyet bu sefer hakim karşısına 1000 tl bara cezası 6 ayın sonunda aldım ehliyeti, 2017 yılında tekrar verdik ehliyeti, 2 yıl yine hakim beyin karşısına bu sefer 2 ay hapıs cezası verdi, 1 gece kaldım ceza evinde allahım kimseyi düşürmesin neyse 2 yılık süre doldu, tutum sdüge’nin yolunu 4 hafta ehliyetimi beklerken dedikleri o eskidendi hade bakalım amateme en az… Read more »

2013 yılında 2.kez ehliyetimi kaptırdım. 2015te süresi dolmasına ragmen param olmadığı için hala alamadım,ne yapmam gerekiyor 5 sene oldu faizi ile odemem ımkansız,ne yapabilirim……

Merhaba
Ben 15.10.2020 de 0.75 promile yakalandım ve e devletten baktığımda Sürüce begenize ait kısıt bulunmamaktadır yazıyo ve alttada 13.04.2021 tarihinde geri verilme tarihi yazıyor madem kısıt yok o tarihi neden yazıyo ?

Ehliyetimin süresi doldu 2 yıllığına almışlardı herhal gibi bir eğitime tabi tutulacakmıyım biraz burada okudum südge eğitimi diye bişi var araştırtırdım şuan pandemiden dolayı eğitim yok yok diyorlar

Ehliyetime 2 yıl el konuldu şuan sürem doldu südge eğitimine temuzda başlayacak diye söylediler ehliyeti eylülde alırsın dediler südge ye girmeden tutanak karşılığı ehliyetimi alamam mı

Merhaba benim ehliyetime alkolden dolayi 6 ay el konuldu cezai surecin bitmesine 10 gun kaldi ehliyetimi geri nereden alacagim ptt ile sure bitiminde eve geliyormu yada benim gidip almammi gerekiyor almam gerekiyorsa herhangi bir evrak isteniyormu Tesekkurler

Öncelikle Merhaba kolay gelsin ben ehliyetimi 2012 yılında kaptırdım,borcu yoktur yazısı ile ehliyeti geri alma kanunu 2013 yılının 6 ayında çıkmıştır.Bende bu kapsamın içinde miyim yani borcu yoktur yazısı almak zorunda mıyım? Not 2012 yılında Alkolden el konuldu

2012 yılında ehliyetime el konuldu borcu yoktur yazısı ile ilgili yasa 2013 yılında çıkmıştır bende bende bu kapsamda mı? Oluyorum.

Üçüncü defa ehliyetimi aldılar 2024 10 ayında günü bitiyor bununla alakalı pişmanlık yasası gibi veya itiraz hakkı varmi

Aday sürücüyüm 6 ay olmadi ehliyeti alalı ama alkolden ehliyetimi aldılar ve 1228 lira ceza yazdılar ilk kez kaptırdım ehliyeti. Ne yapmam lazım ve ehliyetim iptal olur mu nasil bi yol izliyecegim alirken?

aynı durumu bende yaşadım ehliyetin iptal edildi stajyerken 1.si felan yok bu işin 2 yıl içinde 20 promil üstü yakalanırsan direk iptal eğer promil 50 üstüyse araç ticari felan değilse 6 ay bekleyeceksin 6 ay doltuktan sonra psiko teknik belgesi alacaksın belgeyi almak zor değil kolay ama ücreti 2017 de felan 500 600 liraya mal oldu onu aldıktan sonra ehliyete baştan yazılacaksın yeniden alacaksın eğer promil 50 altıysa araç ticari değilse 6 ayı beklemene gerek yok hemen kursa yazılıp ehliyetini baştan alabilirsin geçmiş olsun kardeş.

Merhabalar ben ehliyetimi 6 sene önce alkolden kaptırmıstım ehliyetim de alıkondu. Yakın zamanda da trafikcevirmede ehliyetsiz araba kullanmaktan ceza yedim ben şuan ilk borcumu tamamıyla kapatıp elime borcu yoktur kagıdı ile ehliyetimi alıkon madan almak için trafige gittim işlemleri yaptı en sonunda sen yakın zaman da ehliyeysizlikten ceza yemişsin bu cezayı öde öyle gel o zaman veririm ehliyeti dedi böyle birşey var mı ben ceza mı biliyorum zaten fakat 6 sene alkolden alıkondugu için borcu yoktur u aldım o dosyaya göre ehliyetimi almak istedim

Merhabalar ehliyetime 2 yıl süreyle el konuldu süresi doldu almam için neler isticekler benden sorum şu olucak pandemi buna nasıl bi değişkenlik getirdi acaba bilginiz varmı

Merhaba ehliyetimi 2 yıl önce yani 2018 tarihin de alkolü kaza yaptığım için 6 ay süre ile el konuldu. maadi imkansızlıklardan dolayı 2 yıl sonra almak istedim hatalı olduğum içinde borç çıkardılar onu ödedim borç yoktur yazısını bugün aldım . yapmam gereken nedir tutanak vermişlerdi tutanağımı kaybettim. tutanak olmadan sadece vergi borcu yoktur kağıtı ile ehliyetimi geri alabilir miyimm? nerden alabilirim ? istanbul ataşehir bölgesinde el konuldu.

9 sene önce ehliyetimi 2 sene kaptırdım. Şu anda geri almak istiyorum. Ne yapmam gerekiyo. Acaba ehliyetim iptal olmuşmudur? Teşekkürler

28.01.2021 de ehliyeti mi alacağım 6 ay dolacak bu borcu yoktur yazısını nasıl nerden alıyoruz . cezayı ödedim ben o dekont yeterlimidir.

Alkolden ehliyetimi kaptırdım borcu yoktur kanunu 2013 yılında çıktı ben 2011 yılında kaptırdım yasadan önce bende borcu yoktur yazısı alacakmıyım

Benim 2 yil surem doldu arac kullanirken yakalanirsam ne olur ama cesa surem bitti

Merhaba
Alkolden ehliyetime el koyuldu ve şimdi geri alma zamanı yaklaştı.
Fakat o dönemde sürücü belgesini teslim etmemiştim ehliyetimi geri alabilmek için sürücü belgesini teslim etmeme gerek var mı ?

2015 TE EHLİYETİMİ KAPTIRDIM İLK KEZ PARASINI ÖDEDİM SÜRE GEÇTİĞİ İÇİN EHLİYETİ DOSYANIZIN OLDUĞU YERE GÖNDERDİK DEDİLER ORADA DA YOK BEN NE YAPMALIYIM

Merhaba, süre bitiminde haftasonu ehliyeti teslim alabiliyor muyuz? Yoksa haftaiçi mi veriliyor sadece?

ehliyetim 5 yilligina alkolden alindi. süresi suan doldu. almam icin ne yapmam gerekiyor. sanirim önce pskiyatri onayi olucak ve sonra baska bir yere gidicem ama orasi neresi bilmiyorum ve 2100 lira ödeme yapmam gerekiyormus. dogru mu

2014 de alkolden 1 2019 2. Ye verdim 2 yıl ehliyeti sudge eğitimi alma
m gerekir mi ehliyeti geri almam için

Aday sürücüyken alkolden ehliyetim tamamen silindi. 6 ay sonra yeniden ehliyet aldığımda adaylık sürem dolmadan yeniden tamamen ehliyetim silindi. Tekrar ehliyet kursuna yazılmam için benim de mi 2 yıl beklemem lazım ? Çünkü e devlete girip baktığımda ceza bitiş tarihi 6 ay sonra gösteriyor ? Nasıl oluyor anlamadım

Ama ikinci defa olunca 2 yıl el konuluyor diye yazıyor heryerde. Acaba aday olmayanlar için mi geçerli o sadece?

Başka Yazı Yok

123
0
Would love your thoughts, please comment.x

Giriş Yap