Giriş Yap
Yeni Yasaya Göre Alkolden El Konulan Ehliyet Nasıl Geri Alınır

Yeni Yasaya Göre Alkolden El Konulan Ehliyet Nasıl Geri Alınır

Alkollü araç kullanmak suçundan (K.T.K. – 48/5) 1. Kez sürücü belgeme el konuldu. Nasıl ve Ne zaman geri alabilirim?

Sürücü belgesi geri alma tutanağı ve kimliğiniz ile beraber, (Eğer sürücü belgesini kendiniz dışında başka biri alacaksa noter tarafından “sürücü belgemi almaya yetkilidir” şerhi bulunan vekâlet verilmesi gerekmektedir.) sürücü belgenizin geri alındığı tarihten itibaren (6) altı aylık süre bitiminde 11.06.2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan 6487 sayılı kanunda yapılan değişiklikten dolayı ilgili kişi hakkında trafik kurallarına aykırılık dolayısıyla verilmiş olan trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “borcu yoktur” belgesi ile başvurarak sürücü belgenizi geri alabilirsiniz.

Alkollü araç kullanmak suçundan (K.T.K. – 48/5) 2. Kez sürücü belgeme el konuldu. Nasıl ve Ne zaman geri alabilirim?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre sürücü belgesine 2. Kez el konulanlar İl Sağlık Müdürlüğünce “sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine” tabi tutulur. Eğitimini başarı ile tamamlayanlar sürücü belgesi geri alma tutanağı ve kimliğiniz ile beraber, (Eğer sürücü belgesini kendiniz dışında başka biri alacaksa noter tarafından “sürücü belgemi almaya yetkilidir” şerhi bulunan vekâlet verilmesi gerekmektedir.) sürücü belgenizin geri alındığı tarihten itibaren 2 yıllık süre bitiminde 11.06.2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan 6487 sayılı kanunda yapılan değişiklikten dolayı ilgili kişi hakkında trafik kurallarına aykırılık dolayısıyla verilmiş olan trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “borcu yoktur” belgesi ile başvurarak sürücü belgenizi geri alabilirsiniz.

Önemli: Sürücü belgenizi geri iade almadan önce “sürücü davranışları geliştirme eğitimine” katılmanız ve başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Eğitimini tamamlamayanlar ve başarısız olanların sürücü belgeleri geri iade edilmeyecektir.

Alkollü araç kullanmak suçundan (K.T.K. – 48/5) 3. Kez sürücü belgeme el konuldu. Nasıl ve Ne zaman geri alabilirim?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre sürücü belgesine 3. Kez el konulanlar Sağlık Bakanlığınca onay verilmiş psiko teknik değerlendirme merkezlerinde psiko teknik değerlendirmeye ve psikiyatri muayenesine tabi tutulurlar. Bu değerlendirme ve muayene sonucunda durumu uygun olanlara sürücü belgesi geri alma tutanağı ve kimliğiniz ile beraber, (Eğer sürücü belgesini kendiniz dışında başka biri alacaksa noter tarafından “sürücü belgemi almaya yetkilidir” şerhi bulunan vekâlet verilmesi gerekmektedir.) sürücü belgenizin geri alındığı tarihten itibaren 5 yıllık süre bitiminde 11.06.2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan 6487 sayılı kanunda yapılan değişiklikten dolayı ilgili kişi hakkında trafik kurallarına aykırılık dolayısıyla verilmiş olan trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “borcu yoktur” belgesi ile başvurarak sürücü belgenizi geri alabilirsiniz.

Sürücü belgemi geri alabilmek için gerekli şartları taşıyorum. Belgemi nereden geri alacağım?

Sürücü Belgesi Geri Alma Tutanağında belirtilen “Sürücü Belgesini teslim Almak İstediği Kuruluş”kısmında belgenizi nereden geri alabileceğiniz belirtilmiştir.

Alkollü Araç Kullanmaktan Sürücü Belgeme El Konuldu, Nasıl ve Ne Zaman Geri Alabilirim? Alkollü sürücüye uygulanan para cezaları

Karayolları Trafik Kanunu 48/5 Maddesi gereğince Alkollü araç kullanırken tespit edilen sürücülere;

1. defasında 1.002,00 TL ( Peşin 751,50 TL)
2. defasında 1.256,00 TL ( Peşin 942,00 TL)
3 ve 3’ten fazlasında 2.018,00 TL (Peşin 1.513,50 TL) para cezası

20 ceza puanı ve geriye doğru 5 yıl içinde;

1. defada 6 ay,
2. defada 2 yıl,
3 ve 3’ten fazlasında 5 yıl (Trafik Zabıtası tarafından) ehliyete el konuma cezası verilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

145 yorum

Popüler Yorumlar

merhabalar arkadaşlar.yaklaşık 7 ay önce alkolden ve ehliyetimin yanımda olmadığından ceza yedim henüz ödemedim.6 aylık süre doldu ehliyet bende kaldığından araç kullanmaya başladım.2 kez çevirmede ehliyetim sorgulandı ve saldılar.fakat sonra telefon edip emniyete çağırdılar.ruhsata ve bana 5000 tl ceza yazıldı.itiraz etsem birşey çıkarmı teşekkürler.

Yoruma git

Alkol metreyi üflemeyi reddetim 2 yıl ehliyetime el konuldu üflesem 6 ay alınacaktı bende psiko teknik kursuna girecekmiyim bilen varsa bilgi alabilirmiyim.

Yoruma git

Alkolden ehliyet kaptırınca insan evlat acısını hissediyor. Araç elinden gidiyor, ehliyet gidiyor, gezgin adamsan içmeyeceksin. Trafik denetlemesi çoğaldı, yapmayın.

Yoruma git

Tüm Yorumlar

motosiklet  -  15 Kasım 2019 / 1:08 pm

BU fiyatlar değişmiştir, hepsine zam geldi sayın admin lütfen güncelleyelim.

Cevapla
Olcay atak  -  5 Ağustos 2021 / 7:41 pm
Cevapla
motosiklet  -  5 Ağustos 2021 / 8:03 pm

Ehliyet için ilk alıkonulmada süre 3 ay olabilir ama emin değilim.

Cevapla
Olcay atak  -  5 Ağustos 2021 / 7:44 pm

Stajyer b2 ehliyetim vardı 1 hafta önce a2 direksiyon sınavımı kazandım ertesi günü b2 ehliyetim 84 promil alkolden iptal edilip 1400 lira ceza yazdilar 4 gün sonrada kurstan dosyamı aldım parayı yatırsam motor ehliyetimi verirlermi yoksa oda iptal oldumu

Cevapla
motosiklet  -  5 Ağustos 2021 / 8:02 pm

Ehliyeti iptal etmezler bir süre el konuluyor, sonra cezaları ödeyip zamanı gelince aynı emniyetten geri veriyorlar

Cevapla

Alkolden ehliyet kaptırınca insan evlat acısını hissediyor. Araç elinden gidiyor, ehliyet gidiyor, gezgin adamsan içmeyeceksin. Trafik denetlemesi çoğaldı, yapmayın.

Cevapla
motosiklet  -  2 Ocak 2020 / 10:50 am

Alkol alması kolay yakalanınca ehliyeti geri alması zordur, testler filan, geri alma süreci… çok sorun oluşturur.

Cevapla

maddi durumu yoksa ne yapacak benim ehliyeti almam 7000 tl mal oluyor cezalar la ehliyet devletin olsun kullanirlar

Cevapla

Alkol metreyi üflemeyi reddetim 2 yıl ehliyetime el konuldu üflesem 6 ay alınacaktı bende psiko teknik kursuna girecekmiyim bilen varsa bilgi alabilirmiyim.

Cevapla
motosiklet  -  21 Ocak 2020 / 3:34 pm

Alkolden el konulunca ehliyet psikoteknik kursuna mutlaka gidiliyor ama şartları var.

Yasal mevzuatta belirtilen hallerde ceza puanın ehliyetini kaptıran ya da alkollü araç kullanmaktan dolayı en az üçüncü kez ehliyetini kaptıran sürücüler psikoteknik raporları ile birlikti emniyet müdürlüklerine başvurarak ehliyetlerini geri almaktadır.

Karayolları mevzuatı gereğince tüm ticari araç sürücüleri(taksi şoförü, servis şoförü, kamyon şoförü, tır şoförü, otobüs şoförü, şirket aracı kullanan şoförler) her beş yılda bir psikoteknik testinden geçerek psikoteknik raporunu almak zorundadır. Yeni yayınlanan mevzuat gereğince psikoteknik almak zorunda olan sürücünün belgesini bulundurmaması neticesinde bu belge ile ilgili cezai işleme tabi tutulacağı açıklanmıştır.

Psikoteknik raporu artık T. C. Kimlik numarasından veya emniyet müdürlüklerinin sorgu sistemi polnet üzerinden görüntülenebilmektedir. Dolayısıyla olası denetimlerde adayın kimlik ve ehliyet bilgilerinden bu belgesinin olup olmadığı ya da sahte belge sunulmasının önüne geçilmesi açısından bir milat olduğu düşünülebilir. Sistem bu haliyle psikoteknik belgesinin sahtesiyle gerçeğinin ayrılması sürücülerin belgeyi taşımakta ki zorlukları gibi durumları ortadan kaldırarak, hızlı ve güvenilir denetim olanağı sunmuştur.

Cevapla

HOCAM MERHABALAR,
Ömer arkadaşımızın sorduğu sorunun cevabı nedir. Alkolmetreyi reddetmiş 2 yıl ehliyet alınmış. Südge gerekli mi.

Cevapla
motosiklet  -  29 Mayıs 2023 / 9:06 pm

Ceza ve ehliyete el koyma varsa, hastane raporunda alkol çıkmış ise gerekiyor

Cevapla
Ehliyet 0.57 promil  -  3 Şubat 2020 / 10:48 am

Merhabalar benim ehliyetimi alkolden 0.57 promilden aldılar. Ve süresi bitmek üzere 10 gün kaldı benim ehliyetimi Ankara’da aldılar ben ehliyetimi almak için Ankara’ya gidemeyeceğimi belirttim Şuanda bulunduğum İl’e istedim dilekçe yazdım kaç günde gelir acaba ehliyet bulunduğum il trafik şubesine..

Cevapla
motosiklet  -  3 Şubat 2020 / 11:58 am

Normalde ehliyet 1 gün içinde teslim ediliyor ama sizin durumunuz farklı, ptt kargo ile yollayacaklardır 5 gün içinde ileteceklerini düşünüyorum ama sistem tam olarak nasıl işleyecek bilmiyorum. En geç 15 gün içinde iletildiğini bir forumda okudum. iyi sürüşler

Cevapla

Alkolden ehliyetime el konuldu. 2 yıl. Bunu geri alma şartım varmı . 2 yıl beklemeden. Bilginiz varmi

Cevapla
motosiklet  -  16 Mart 2020 / 8:17 pm

– Ehliyetinize konulan alıkonma süresi mutlaka dolmak zorundadır. Bu yasa ile belirlenmiştir.

Cevapla
motosiklet  -  16 Mart 2020 / 8:17 pm

Sonrasında; Karayolları Trafik Kanununa istinaden idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması gerekmektedir. Trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “trafik cezası borcu yoktur” belgesi ile başvurmanız gerekir.

Cevapla
motosiklet  -  16 Mart 2020 / 8:18 pm

2 yıl dolduktan sonra; Sürücü belgenizi alırken beklemeniz gerekmez. Tutanak karşılığında ehliyetinizi hemen alabiliyorsunuz.

Cevapla
motosiklet  -  16 Mart 2020 / 8:18 pm

Ehliyete el koymaya itiraz nasıl yapılır?
Cezanız ödendiğinde ya da süresi dolduğunda ehliyetinizi alırsınız. Ehliyete el konulması ve zaman aşımı çok sık karşılaşılan bir durum. Ehliyetinize el konulduğunda, haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, hemen itiraz etme hakkınızı kullanın. Aksi halde sürücü belgesi davaları zaman aşımına uğrayabiliyor.

Cevapla

benim durumum baya bi karışık ama belki umut doğar diye ben yine de anlatmak istiyorum…
2013 ve 2014 yılları arasında alkollü bir vaziyette araç içinde uyumaktan 3 defa ve üzeri ehliyetime baya bi el konuldu…şöyle bi durum da var. ben bu cezaları yerken asla ve asla araç kullanmıyordum. hepsinde de araç içinde uyuyordum. o kadar itirazlarıma rağmen gerekli cezai işlemler (para cezası, hapis cezası, araç trafikten men gibi) uygulandı… yediğim trafik cezalarının toplamı, gecikme faizleriyle birlikte 100.000 TL (bol sıfırlı haliyle 100milyar’cık) civarında. ve ehliyetimi geri alacağım tarih de 2019’un Nisan 19’uydu… maliyeye olan trafik ceza tutarını ödemem mümkün değil. ehliyetimin iptal olduğu duyumlarını aldım ve e-devletten bi araştırma yaptım. karşıma bi sürü dosya çıktı ve her dosyada ehliyetimi geri alabileceğim 2025 – 2030 – 2040 – 2045 gibi çok değişik tarihler vardı… bu durumda ehliyetim iptal olmuş mudur ve ehliyetim iptal olduysa yeniden ehliyet almak için başvuru yapabilir miyim? bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim… saygılar…

Cevapla
motosiklet  -  14 Nisan 2020 / 12:21 pm

Bunu ancak ilçe trafik müdürlüğünde öğrenebilirsiniz. Ehliyet iptal kararının onayı onlara gelmiştir. Yani ceza ödenemeyeceği için ehliyeti almanızıda engelleyebilirler. Ama en iyisini yine trafik bölge müdürlüğü veya tescil işlemleri yapanlar bilir.

Cevapla
motosiklet  -  14 Nisan 2020 / 12:23 pm

Bu arada ehliyeti tekrar almanıza engel olup olmadığını sorun. Yeniden kursa gittiğinizde hastane sağlık raporu isteyebilirler. Almak için yeniden kurs süreci ve sürüş süreci geçirmek gerekebilir. Bunu en iyi trafik bölge bilir.

Cevapla

2 sefer alkolden ehliyetimi kaybettim zaman surem doldu .2 seferde ehliyeti kaybetmiştim polise ehliyetimi vermemistim.kayipti yani şimdi hangi islemle ehliyeti geri alabilirim.

Cevapla
motosiklet  -  1 Mayıs 2020 / 4:00 pm

Kayıp ise kayıp zayi olarak tescil bürosundan başvurulur, sonra alkol ile ilgili sorun varsa ama süre dolduysa o işlemle beraber geri alırsınız.

Cevapla
Gokhan unlu  -  3 Mayıs 2020 / 2:07 pm

Ehliyetimi 3kez kaptrlirdim ikinci kaptirdigimin suresi yeni.dolmustu ama.ejliyetim hala.emniyetteydi yani almamistim bu ehliyetsiz oldugum anlamina yada ceza suresinin uzamasinami neden oluyo

Cevapla
motosiklet  -  3 Mayıs 2020 / 2:21 pm

Evet ehliyetsiz olarak gezmek ve ibraz edememek yeni cezaya neden olur. Alkollü iseniz önceki ehliyeti almadan ceza üzerine eklenir, ceza süresinin uzamasına neden oluyor. İnsaflı bir polis ise ehliyetinizin trafikte olduğunu söylerseniz belki ehliyetsizlik cezasından kurtulabilirsiniz. Cezanın ödenmesi ve ceza süresinin dolmasından sonra ehliyetinizi alabilirsiniz.

Cevapla

5 yıl ceza bitiminde kursada gidemedim ehliyetimi komple iptal etmişler şimdi psikoteknik raporu alıp sürücü kursuna müracaat edip tekrar ehliyet alma şansım varmı tşk

Cevapla
motosiklet  -  4 Mayıs 2020 / 1:50 pm

İptal edilen ehliyet trafiğe kapatılmıştır, tekrar alınamaz. Trafik iptal işleminde kişinin ehliyetini tekrar geri vermiyor. Psikoteknik sonrası yeniden ehliyete başvurmanızı isteyeceklerdir dediğiniz gibi… SÜrücü kursu zaten olayın detayını görecektir sizi kayıt ederken. Herhangi bir sorun olmayacaktır. Belirli süre ve analizden geçtiyseniz sorun çıkmaz.

Cevapla

s.a alkolden ehliytmı kaptrdım gunum doldu eski borclarımıda taskıtlendirdim 1002 tl odedım ama neymıs efendım son taksıdın bıtmeden ehliyetı vermiyorlarmıs borcu komple kapatmam lazımmıs bununla ilgili ne yapabilirim sikayettde bulunsam sonuc elde edermiyim daha once basına gelen varmi

Cevapla
motosiklet  -  20 Mayıs 2020 / 9:26 pm

Aslında ödeyeceğine dair karara bağlatmışsınız ama geri alamamak garip geldi, bir kaç arkadaşa sorup bilgi vereceğim.

Cevapla
motosiklet  -  22 Mayıs 2020 / 11:24 am

Bizim grupta arkadaşlar şu şekilde bilgi yazmışlar

Trafık cezası vs kesinlikle olmaması lazım hepsini odetiyor sonra ekranda borç gözükmeyince memur teslim ediyor.

Cevapla
motosiklet  -  22 Mayıs 2020 / 11:25 am

İkinci bir arkadaş şöyle demiş

Itiraz edemiyorsun malesef 1 kuruş borç istemiyor ceza vergi vs adına borç olmayacak geçmiş olsun. Bu şekilde demişler umarız yararlı olmuştur.

Cevapla

merhebalar 1 yıl önce motosıkletle alkol uygukamasına dustum 70 promıl alkol cıktı ama benım motor ehlıyetım olmadıgından b sınıf ehlıyetımı aldı. Burda bır yanlışlık varmı acaba ? bu arada alkolden ve motor ehlıyetım olmayısından da cezai uyguladı.

Cevapla
motosiklet  -  20 Mayıs 2020 / 8:58 pm

Ehliyet tek belge olduğu için o şekilde el konulma olmuştur. Ehliyeti yok olarak işlem yaptırabilirdiniz. Motosiklet ehliyetim yok diyebilirdiniz. El konulma olmayabilirdi diye düşünüyorum. Bu şekilde bir olay gelişmiş ama yanlışlık yok. Onlar belge ibraz ettiğiniz için ona el koymuşlar.

Cevapla

Ben ehliyetimi 2 sene kaptırdım şuan 2senelik süreç bitti ama sürücü davranışları geliştirme eğitimine başvurmadım. ” Sürücülerin, sürücü belgesinin geri alındığı tarihten itibaren 12 ay içerisinde sürücü davranışlarını geliştirme eğitim merkezine müracaatları zorunludur.” diye bir yazı gördüm benim bu durumda ne yapmam lazım. ehliyeti kaptırdıktan sonra 12 ay içinde hiçbiryere başvurmadım.

Cevapla

ben 2014 de 2 yıllıgına kaptırdım sürem doldu ama halen alamdım il dışına çıkamıyorum bulundugum ilde senede ya açılıyor ya açılmıyor nasıl yapacagız

Cevapla
motosiklet  -  8 Temmuz 2020 / 1:20 pm

Alamama nedeni belirttiler mi? Neden tüm hakları tam olarak teslim etmediler, psikolojik test yaptılar mı?

Cevapla

Selam
ben ehliyetimi 2008 yilinda ikinci kez Alkolden geri verdim. Simdiye kadar yaklasik 12 yildan bu yana ehliyetimi geri alamiyorum.
Sebebi ise yurt disinda yasiyor olmam. Senede sadece 2 veya en fazla 3 haftaligina gelebiliyorum.
Bundan dolayi SÜDGE ye katilamiyorum. Zaman olarak diyelimki 4 hafta ayarladim onda da SÜdge kursu olmuyor.
Yasal olarak bilgisi olan varmi. Nasil bir yol izlemem gerekir?

Cevapla
motosiklet  -  13 Temmuz 2020 / 6:43 am

Kursun olduğu zamana tatilinizi denk gelirseniz belki geri alma şansınız olabilir. Şimdilik sadece bu seçenek var görünüyor. Tarihleri belirlendiği için uygun olmuyor gelisimizi demek ki. Yasal olarak devletin koyduğu tarihlerde gidilebiliniyor südge kurslarına.

Cevapla

Asil sorun da bu zaten, kursun oldugu zamana tatil ayarlamak.Yaz dönemlerinde ayarlayabilirim tatili ama o zamanda Kurs olmuyor , yada tam gününe denk gelmiyor. Benim düsüncem böyle bir olayda yasal olarak kanunlarin yetersiz olmasi. Istisnai durumlarda yasa bir cözüm önermesi gerekir.
Bu sekilde özgürlük hakkinda kisitlama oldugunu düsünüyorum.
Selamlar.

Cevapla
motosiklet  -  16 Temmuz 2020 / 11:53 am

Evet bu sorun tüketiciyi korumuyor, değiştirilmesi gerekiyor. Umarız kısa zamanda bu sorun giderilir.

Cevapla

istanbul hadımköy yolunda ehliyetimi alkolden kaptırdım nereden geri alınıyor herhangi bir başvuru belgesi gerekiyor mu? bilen var mı?

Cevapla
motosiklet  -  27 Temmuz 2020 / 1:09 pm

Başvuru belgesi ile müracaat ediliyor ve teslim ettikleri şubeden alınıyor. Alkollü araç kullanmaktan dolayı sürücü belgeleri geri alınan sürücüler, Sürücü belgesine el koyan trafik birimine veya en yakın trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler.

Cevapla
motosiklet  -  27 Temmuz 2020 / 1:10 pm

Sürücü belgesine el konan sürücüler, el koyan trafik birimine veya en yakın trafik denetleme şube müdürlüğüne, alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler

Cevapla

Ehliyetime 3. Kez El konuldu sürem dolduğu zaman istenilen evrakları temin ettiğimde alabilirmiyim yoksa yeniden kursa mı katılmam gerekiyo

Cevapla
motosiklet  -  29 Temmuz 2020 / 2:31 pm

3. Kez el konulanlar Sağlık Bakanlığınca onay verilmiş psiko teknik değerlendirme merkezlerinde psiko teknik değerlendirmeye ve psikiyatri muayenesine tabi tutulurlar. Bu değerlendirme ve muayene sonucunda durumu uygun olanlara sürücü belgesi geri alma tutanağı ve kimliğiniz ile beraber, (Eğer sürücü belgesini kendiniz dışında başka biri alacaksa noter tarafından “sürücü belgemi almaya yetkilidir” şerhi bulunan vekâlet verilmesi gerekmektedir.) sürücü belgenizin geri alındığı tarihten itibaren 5 yıllık süre bitiminde 11.06.2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan 6487 sayılı kanunda yapılan değişiklikten dolayı ilgili kişi hakkında trafik kurallarına aykırılık dolayısıyla verilmiş olan trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “borcu yoktur” belgesi ile başvurarak sürücü belgenizi geri alabilirsiniz.

Cevapla

Merhaba 2019 temmuzda ehliyeti alkolden kaptirdim ilk kez İzmir de ve şuan adana ya taşındım ve 6 ay sure verilmişti şuan 1 sene oldu almaduim maddi durum yok diye peki ben ücreti odesem geri alabilir miyim ve adana dayım nasıl bir yol izlemem gerek ehliyeti almak için dilekçe mi vermem lazim

Cevapla
motosiklet  -  5 Ağustos 2020 / 2:24 pm

Dilekçe vermeniz gerekiyor, dilekçe örneğini trafikte verirler, geçmiş olsun.

Cevapla

selam 2017 yılında alkolden ehliyetime el konuldu borcunuda ödededim fakat kurslar kapalı bir yıldır ehliyetsizim ne yapmam gerekir bana yardımcı olabilirmısınız

Cevapla
motosiklet  -  19 Ağustos 2020 / 2:00 pm

Dilekçe vermeniz gerekiyor, dilekçe örneğini trafikte verirler, doldurup işleme sokmanız gerekiyor. Borcu ödendiyse vereceklerdir.

Cevapla

Borcu yoktur kağıdı nereden alınıyor.

Cevapla
motosiklet  -  19 Ağustos 2020 / 2:02 pm

Borcu yoktur kağıdı vermiyorlar diye biliyorum. Borç için bilgisayardan bakıp size söylüyorlar ve ehliyetiniz için dilekçe veriyorsunuz, alacağınız zamanı onlar belirtiyorlar.

Cevapla

Merhaba 2003 te sürücü belgeme 3. kez olmak üzere alkolden dolayı 5 yıl süreliğine el konuldu. 2008 yılında süresi doldu fakat şimdiye kadar almak için müracaat etmedim. 2008 yılında geri almak için sadece tutanak gerekiyordu şimdi ehliyetimi geri almak için ne yapmalıyım e devletten bakınca kisit bulunmamaktadır Ve iptal bilgisi bulunmamaktadır yazıyor konu hakkında bilgisi olan varmı?

Cevapla

Bir form doldurtuyorlar size trafikte, onu ilgili trafik birimine götürüyorsunuz ve alıyorsunuz ehliyetinizi. Çok zaman geçtiği için umarım kaybetmemişlerdir.

Cevapla

2016 da 107 promil stajyer ehliyetim iptal oldu 2018 de tekrar psiko teknik belgesinde alıp 0 dan ehliyet aldım 2020 de stajyer günüm bitti yine alkollü yakalandım ama bana 2yil ceza yazmaları gereken yerde 6 ay cezası yazdılar ceza kağıdında da 6 ay yazıyor 1500 küsur yerinede 1284 TL yazdılar bilgisayar sorgusu da yapıldı yazıyor neden böyle oldu bilgisi olan yardımcı olacak varsa sevinirim ehliyetimi 6 ay sonra alabilir miyim acaba

Cevapla

2009 yılında benim ehliyetime alkolden2. Kez el konuldu pisko tekniğe gitmeden alabiliyomuyum

Cevapla
motosiklet  -  27 Eylül 2020 / 8:29 pm

Tekrar alıkonulduysa, psikoteknik tekrarlanır diye biliyorum.

Cevapla

2. Kez kazadan dolayı el konuldu el konulalı 11 sene oldu tekrar gitmeme gerek varmı

Cevapla
motosiklet  -  28 Eylül 2020 / 9:43 am

Bu durum biraz farklı, gerekmeyebilir

Cevapla

merhabalar arkadaşlar.yaklaşık 7 ay önce alkolden ve ehliyetimin yanımda olmadığından ceza yedim henüz ödemedim.6 aylık süre doldu ehliyet bende kaldığından araç kullanmaya başladım.2 kez çevirmede ehliyetim sorgulandı ve saldılar.fakat sonra telefon edip emniyete çağırdılar.ruhsata ve bana 5000 tl ceza yazıldı.itiraz etsem birşey çıkarmı teşekkürler.

Cevapla
motosiklet  -  29 Eylül 2020 / 4:04 pm

1. ehliyet yanınızda olmadığı için alamamışlar, ödemeden nasıl kurtuldunuz, 2. çevirmede ehliyet üzerinizde salmışlar bana çok ilginç geldi. Sonra çağırıp ruhsata ve size 5bin tl ceza yazmaları hiç karşılaşmadığımız bir durum. Olay yeri tespit denilen bir olay vardır, orada ceza yazılır. Sonradan çağırıp ceza yazmayı hiç görmedim, duymadım. Bir kaç sigortacı bu işleri bilen arkadaş var, onlara sorayım tam cevap vereyim.

Cevapla

bende ilk 6 ayy 6 aylık sürem dolmadan tekrara yakalandım kafasızlık aptım işim hep araba üstünde çok pişmanım inşallah şu ehliyet affı cıkar….şimdi 2 yıl giitti ehliyetim 2023 te alıcam süre cok uzun ne yapabilirim cok pişmanım psikolojim bozuldu uyku uyamıyorum yemek yıyemıyorumm yaptım hata cok pişmanım…

Cevapla
motosiklet  -  30 Eylül 2020 / 11:10 am

Geçmiş olsun, araba yerine elektrikli motosiklet kullansanız olur mu? Ehliyetsiz kullanılan modellerden alsanız işinizi görür mü? Gittiğiniz mesafeler uzak mı?

Cevapla

şirkette servis şöföruyum şehir içinde…cok kotu bır durumdayım 2 yıl gevermi gecmezz hep aracla işim işten kovsalar haklılar yaptım bir hata cok pişmanım çok bir daha asla alkolu araba degil yanından gecmem af cıkma durumu varmıdır..

Cevapla
motosiklet  -  1 Ekim 2020 / 10:17 pm

Af çıkarsa haberi çıkar

Cevapla

bazı hataları sonradan daha iyi anlıyoruz ailemle aram acıldı 2 bira içmiştim içmez olaydım alkol bir daha hayatımda olmucak inşalaah 2 yıl gevermi bilmiyorom bana göre gecmicek

Cevapla
motosiklet  -  1 Ekim 2020 / 10:16 pm

geçmiş olsun

Cevapla
noalkol :)  -  30 Aralık 2020 / 12:30 am

kardeşim benim 9 yıl oldu yok ehliyetim. son bir yıl kaldı enseyi karartma geçiyor bir şekilde. ama aynı hatayı bir daha yapma bence. bana da içkiyi bıraktırdılar ya helal olsun adamlara 🙂

Cevapla

merhabalar, ehliyetime ilk defa el konuldu 6ay süresince. benim sormak istediğim 100 promilin üstünde cıktığı için adli süreç nasıl işliyor. hiç sabıkam yok ona istinaden erteleme kararı mı verilir para cezasına mı cevrilir? yardımcı olursanız sevinirim ?

Cevapla
motosiklet  -  19 Ekim 2020 / 1:03 am

Ehliyet nasıl geri alınır? Sürücü belgenize neden el konulduğuna göre farklı uygulamalar vardır.

Örneğin kırmızı ışıkta geçme nedeniyle aynı yıl içinde iki veya daha fazla kez ehliyetine el konanlar psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanı denetiminden geçirilir. Sürücü belgesini geri almasında mani olmadığı anlaşılan sürücü idari para cezasını da ödediyse belgeleri geri verilir. Bu durum alıkonulma cezası süresi sonunda geçerlidir.

Yukarıda ehliyete el konulma nedenleri ve cezaları belirtilmiştir.

Burada belirtilen cezaların yaptırımları her neyse onlar uygulanacaktır.
– Ehliyetinize konulan alıkonma süresi mutlaka dolmak zorundadır.
– Süre sonunda sürücü olmasında sakınca bulunmadığına dair belge isteniyorsa resmi sağlık kurumlarından alınmalıdır. (uyuşturucu kullanımı sebebiyle ehliyete el konulmasında olduğu gibi)
– Psiko-teknik değerlendirme gerekiyorsa yapılacaktır.
– Karayolları Trafik Kanununa istinaden idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması gerekmektedir. Trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “trafik cezası borcu yoktur” belgesi ile başvurmanız gerekir.

– sürücü belgenizi sizin dışınızda birisi alacaksa o kişiye mutlaka noter tarafından “sürücü belgemi almaya yetkilidir” yazan vekalet verilmesi gerekmektedir. – Sürücü belgenizi alırken beklemeniz gerekmez.

Tutanak karşılığında ehliyetinizi hemen alabiliyorsunuz. Sürücü belgesi nereden geri alınır? Sürücü belgesine el konan sürücüler, el koyan trafik birimine veya en yakın trafik denetleme şube müdürlüğüne, alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler. Ekstra herhangi bir ücret gerekmez.

Cezayı ödediğinize dair belge ve borcu yoktur belgesi yeterlidir. Sürücü belgesi geri alma tutanağında belirtilen “sürücü belgesini teslim almak istediği kuruluş” kısmında belgenizi nereden geri alabileceğiniz belirtilmiştir.

Ehliyete el koymaya itiraz nasıl yapılır? Cezanız ödendiğinde ya da süresi dolduğunda ehliyetinizi alırsınız. Ehliyete el konulması ve zaman aşımı çok sık karşılaşılan bir durum. Ehliyetinize el konulduğunda, haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, hemen itiraz etme hakkınızı kullanın.

Aksi halde sürücü belgesi davaları zaman aşımına uğrayabiliyor.

Cevapla
Cano can  -  23 Ekim 2020 / 6:51 pm

22.10.2020 gece içmiştik arkadaşlarla eve gelirken uygulamaya düştük ve polise ehliyetimi verdim ufurunce yüzde 90 piromil alkol çıkınca kaçtım ehliyetim poliste kaldı sonra iki ekip fazla kacamadan yakalandık 2 sene 4 ay ehliyetin yok dedi şimdi benim sürem dolunca ehliyete yazılan cezayı odeyipmi gidicem yoksa vergi borcum varsa onumu odiycem

Cevapla
motosiklet  -  23 Ekim 2020 / 7:42 pm

Ehliyete yazılan cezayı ödeyince ve süre dolunca ehliyeti alıp, trafiğe çıkaiblirsiniz. Psiko-teknik değerlendirme için birşey dediler mi? Vergi borcu varsa araca yazılır? O aracı kullanırken sorulan bir soru değil, ama borcu varsa muayene yapılmıyor. Sanıyorum aradığını cevap buydu.

Cevapla

İyi gunler ben ehliyetimi 2017 de aldım ve 2017 sonunda alkollu araç kullanmaktan ehliyetime el konuldu 4 ay sonra ehliyetsiz araba kullanmaktan para cezası yedim ve 100 puan cezayı doldurdum 3 yıl boyunca cezaları ödeyecek param olmadı şimdi odeyecem ancak e_ devletten ceza sorgulamada ehliyetiniz üzerinde herhangibi bir kisiy yoktur yazısı var ama sürücü belgesi sorgula dediğimde cikmiyor

Cevapla
motosiklet  -  23 Ekim 2020 / 11:32 pm

Geçmiş olsun, ehliyetiniz üzerinde bir kısıtlama yoktur mesajımı gösteriyor. Alan emniyet birimine başvurarak, borcu yoktur belgesini göstermeniz gerekiyor. O şekilde alınıyor.

Cevapla

Sürücü belgesi borç sorgulamada bir kisit bulunmamakta gözüküyor.ancak sürücü belgesi bilgilerine baktığımda sürücü belgenizi ait bilgiler ulasilamakta yazmakta ve başka bı ekrandada sürücü belgeniz bulunmamakta yazmaktadır korkum iptalmi olmuştur iptal olurmu zaman dan dolayi

Cevapla
motosiklet  -  24 Ekim 2020 / 12:38 pm

Çok zaman geçmiş ise iptal olmaz ama el koyan emniyet birimine gidip ehliyetin durumunu sorun, belki işlemeyi unutmuş, gözden kaçırmış olabilir

Cevapla

Merhaba bende kendi maceramda bahsediyim. çünkü bir terslik var bence 2004 ilk elyetimi kaptırdım 2005 bir yıl sonra aynı gün 2 kez kaptırdım 2 yılın sonunda sdüge süreci cezalar ödedim aldım ehliyeti ve 2015 yine 6 ay olmak uzer giti ehliyet bu sefer hakim karşısına 1000 tl bara cezası 6 ayın sonunda aldım ehliyeti, 2017 yılında tekrar verdik ehliyeti, 2 yıl yine hakim beyin karşısına bu sefer 2 ay hapıs cezası verdi, 1 gece kaldım ceza evinde allahım kimseyi düşürmesin neyse 2 yılık süre doldu, tutum sdüge’nin yolunu 4 hafta ehliyetimi beklerken dedikleri o eskidendi hade bakalım amateme en az 6 ay ufluya puflıya gittik tabi ne olcak dedik haftada 1 gun idrar testi 6 ay geçti, hade 6ay daha oda belki olsa bile enaz 2 yıl takip diyolar, halen gidiyorum bu arada amateme başladığım günden beri 1 gram alkol almadım, tamamen bıraktım bakalım ne olacak ben 5 yıl içinde bir daha diyorlar ya bence yok öyle bişey çünkü ceza içinde ceza var en iyisimi SARHOŞKEN ARABA SÜRME ARKADAŞ sonra bir ayılırsın pir ayılırsın. saygılar he bide amateme arada bir heyet var demedi deme.

Cevapla
cenk arseven  -  15 Kasım 2020 / 6:07 pm

2013 yılında 2.kez ehliyetimi kaptırdım. 2015te süresi dolmasına ragmen param olmadığı için hala alamadım,ne yapmam gerekiyor 5 sene oldu faizi ile odemem ımkansız,ne yapabilirim……

Cevapla
motosiklet  -  15 Kasım 2020 / 6:43 pm

Ödeme yapılmadan geri verilmiyor diye biliyorum, belki af çıkar az bir kısım ödeyerek geri alınabilir. Ama resmi gazetede yayınlanmadan af çıkacağından emin olamayız. Bekleyeceksiniz mecburen. Başka yolunu bilmiyorum.

Cevapla

Merhaba
Ben 15.10.2020 de 0.75 promile yakalandım ve e devletten baktığımda Sürüce begenize ait kısıt bulunmamaktadır yazıyo ve alttada 13.04.2021 tarihinde geri verilme tarihi yazıyor madem kısıt yok o tarihi neden yazıyo ?

Cevapla
motosiklet  -  15 Kasım 2020 / 9:55 pm

Bunu ancak trafik işlemleri için gittiğimiz yer cevaplayabilir. Garip bir durum madem kısıtlama veya geri verilme sorunu yok neden tarih yazmışlar, ilginç bir durum.

Cevapla

Ehliyetimin süresi doldu 2 yıllığına almışlardı herhal gibi bir eğitime tabi tutulacakmıyım biraz burada okudum südge eğitimi diye bişi var araştırtırdım şuan pandemiden dolayı eğitim yok yok diyorlar

Cevapla
Hüseyin mutlu  -  7 Aralık 2020 / 11:54 am

Ehliyetime 2 yıl el konuldu şuan sürem doldu südge eğitimine temuzda başlayacak diye söylediler ehliyeti eylülde alırsın dediler südge ye girmeden tutanak karşılığı ehliyetimi alamam mı

Cevapla
motosiklet  -  7 Aralık 2020 / 11:59 am

Eğitim tamamlanmadan alınmıyor diye biliyorum.

Cevapla

Merhaba benim ehliyetime alkolden dolayi 6 ay el konuldu cezai surecin bitmesine 10 gun kaldi ehliyetimi geri nereden alacagim ptt ile sure bitiminde eve geliyormu yada benim gidip almammi gerekiyor almam gerekiyorsa herhangi bir evrak isteniyormu Tesekkurler

Cevapla
motosiklet  -  8 Aralık 2020 / 10:16 pm

El konulan emniyet biriminden alınıyor. Gidip alıyorsunuz.

Cevapla
motosiklet  -  8 Aralık 2020 / 10:17 pm

Evet geri alma işlemi için ödeme yaptığınız evrakı yanınızda bulundurun.
Yasada yazan.
Sürücü belgesine el konan sürücüler, el koyan trafik birimine veya en yakın trafik denetleme şube müdürlüğüne, alıkoyma süresinin bitiminde dilekçe ile başvurarak sürücü belgelerini geri alabilirler. Ekstra herhangi bir ücret gerekmez. Cezayı ödediğinize dair belge ve borcu yoktur belgesi yeterlidir.

Cevapla

Öncelikle Merhaba kolay gelsin ben ehliyetimi 2012 yılında kaptırdım,borcu yoktur yazısı ile ehliyeti geri alma kanunu 2013 yılının 6 ayında çıkmıştır.Bende bu kapsamın içinde miyim yani borcu yoktur yazısı almak zorunda mıyım? Not 2012 yılında Alkolden el konuldu

Cevapla

2012 yılında ehliyetime el konuldu borcu yoktur yazısı ile ilgili yasa 2013 yılında çıkmıştır bende bende bu kapsamda mı? Oluyorum.

Cevapla
motosiklet  -  20 Aralık 2020 / 9:47 pm

Evet borcu yoktur tazısı mutlaka istiyorlar, o belge ile elkoyan trafik şubeden alıyorsunuz.

Cevapla
motosiklet  -  20 Aralık 2020 / 9:56 pm

Detaylı bir anlatım var bu video’da
Alkollü Araç Kullanırken Ehliyete El Koyulmasının Ardından Süreç Nasıl İşler
https://www.youtube.com/watch?v=Zo9zyQ4Q4vo

Cevapla

Üçüncü defa ehliyetimi aldılar 2024 10 ayında günü bitiyor bununla alakalı pişmanlık yasası gibi veya itiraz hakkı varmi

Cevapla
motosiklet  -  26 Aralık 2020 / 5:28 pm

pişmanlıkla alakalı kanunda herhangi bir süreç varsa şu anda geçerli olan ondan yararlanabilirsiniz ama yoksa resmi gazetede yayınlandığı zaman başvurulabiliyor

Cevapla

Aday sürücüyüm 6 ay olmadi ehliyeti alalı ama alkolden ehliyetimi aldılar ve 1228 lira ceza yazdılar ilk kez kaptırdım ehliyeti. Ne yapmam lazım ve ehliyetim iptal olur mu nasil bi yol izliyecegim alirken?

Cevapla

aynı durumu bende yaşadım ehliyetin iptal edildi stajyerken 1.si felan yok bu işin 2 yıl içinde 20 promil üstü yakalanırsan direk iptal eğer promil 50 üstüyse araç ticari felan değilse 6 ay bekleyeceksin 6 ay doltuktan sonra psiko teknik belgesi alacaksın belgeyi almak zor değil kolay ama ücreti 2017 de felan 500 600 liraya mal oldu onu aldıktan sonra ehliyete baştan yazılacaksın yeniden alacaksın eğer promil 50 altıysa araç ticari değilse 6 ayı beklemene gerek yok hemen kursa yazılıp ehliyetini baştan alabilirsin geçmiş olsun kardeş.

Cevapla
İbrahim  -  5 Ocak 2021 / 8:58 am

Merhabalar ben ehliyetimi 6 sene önce alkolden kaptırmıstım ehliyetim de alıkondu. Yakın zamanda da trafikcevirmede ehliyetsiz araba kullanmaktan ceza yedim ben şuan ilk borcumu tamamıyla kapatıp elime borcu yoktur kagıdı ile ehliyetimi alıkon madan almak için trafige gittim işlemleri yaptı en sonunda sen yakın zaman da ehliyeysizlikten ceza yemişsin bu cezayı öde öyle gel o zaman veririm ehliyeti dedi böyle birşey var mı ben ceza mı biliyorum zaten fakat 6 sene alkolden alıkondugu için borcu yoktur u aldım o dosyaya göre ehliyetimi almak istedim

Cevapla

Merhabalar ehliyetime 2 yıl süreyle el konuldu süresi doldu almam için neler isticekler benden sorum şu olucak pandemi buna nasıl bi değişkenlik getirdi acaba bilginiz varmı

Cevapla
motosiklet  -  12 Ocak 2021 / 1:27 pm

El koyan emniyet müdürlüğüne gidiliyor, İstenenler ise ceza ödendi makbuzu, birde form dolduruyorsunuz. Geri veriyorlar. Pandemi durumuna göre değişiklik sadece sıra biraz daha uzun olabiliyor. Başka bir durum olursa yazacağım.

Cevapla

Merhaba ehliyetimi 2 yıl önce yani 2018 tarihin de alkolü kaza yaptığım için 6 ay süre ile el konuldu. maadi imkansızlıklardan dolayı 2 yıl sonra almak istedim hatalı olduğum içinde borç çıkardılar onu ödedim borç yoktur yazısını bugün aldım . yapmam gereken nedir tutanak vermişlerdi tutanağımı kaybettim. tutanak olmadan sadece vergi borcu yoktur kağıtı ile ehliyetimi geri alabilir miyimm? nerden alabilirim ? istanbul ataşehir bölgesinde el konuldu.

Cevapla
motosiklet  -  15 Ocak 2021 / 9:08 pm

Selamlar, tutanak o kadar önemli değil diye biliyorum, bir kopyası trafik şubede olabilir. Siz borç ödendi kağıdı ve orada dolduracağınız evrakla gidip ehliyetinizi alabiliyorsunuz.

Cevapla

9 sene önce ehliyetimi 2 sene kaptırdım. Şu anda geri almak istiyorum. Ne yapmam gerekiyo. Acaba ehliyetim iptal olmuşmudur? Teşekkürler

Cevapla

28.01.2021 de ehliyeti mi alacağım 6 ay dolacak bu borcu yoktur yazısını nasıl nerden alıyoruz . cezayı ödedim ben o dekont yeterlimidir.

Cevapla

Alkolden ehliyetimi kaptırdım borcu yoktur kanunu 2013 yılında çıktı ben 2011 yılında kaptırdım yasadan önce bende borcu yoktur yazısı alacakmıyım

Cevapla
motosiklet  -  12 Şubat 2021 / 9:42 pm

Yasanın değişmesi sizi ilgilendirmeyecektir fakat borcu yoktur kağıdı mecburen istiyorlar. Üzerinize bir borç görünmüyorsa zaten borcu yoktur olacak görünür o kağıt ve dilekçe ile başvurmanızda sakınca yoktur.

Cevapla

Benim 2 yil surem doldu arac kullanirken yakalanirsam ne olur ama cesa surem bitti

Cevapla

Merhaba
Alkolden ehliyetime el koyuldu ve şimdi geri alma zamanı yaklaştı.
Fakat o dönemde sürücü belgesini teslim etmemiştim ehliyetimi geri alabilmek için sürücü belgesini teslim etmeme gerek var mı ?

Cevapla

2015 TE EHLİYETİMİ KAPTIRDIM İLK KEZ PARASINI ÖDEDİM SÜRE GEÇTİĞİ İÇİN EHLİYETİ DOSYANIZIN OLDUĞU YERE GÖNDERDİK DEDİLER ORADA DA YOK BEN NE YAPMALIYIM

Cevapla

Merhaba, süre bitiminde haftasonu ehliyeti teslim alabiliyor muyuz? Yoksa haftaiçi mi veriliyor sadece?

Cevapla

ehliyetim 5 yilligina alkolden alindi. süresi suan doldu. almam icin ne yapmam gerekiyor. sanirim önce pskiyatri onayi olucak ve sonra baska bir yere gidicem ama orasi neresi bilmiyorum ve 2100 lira ödeme yapmam gerekiyormus. dogru mu

Cevapla
motosiklet  -  7 Mayıs 2021 / 10:35 pm

Ehliyeti kaybetmenize neden olan trafik cezalarının ödenmesi ve “Trafik Cezası Borcu Yoktur” kağıdı alınması gerekmektedir.
Bu kağıdı çıkartmak için vergi dairelerine başvurabilirsiniz.
Resmi sağlık kurumlarından tekrar sürücü olmasına sakınca bulunmadığına dair belge alması gerekmektedir.
herhangi bir resmi hastaneye devlet hastanesine başvurun bilgi verirler.

Cevapla

2014 de alkolden 1 2019 2. Ye verdim 2 yıl ehliyeti sudge eğitimi alma
m gerekir mi ehliyeti geri almam için

Cevapla
motosiklet  -  5 Haziran 2021 / 4:48 pm

Ehliyeti 2 yıl süreyle geri alınan sürücüler, İLK SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİ, SÜDGE (Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi) Biriminde başvurarak ilgili eğitimi almak zorundadırlar.
Eğitimler 4 hafta sürer. Eğitim öncesi ve sonrasında kişilerin psikiyatri doktor görüşmesine tabi tutulurlar. O eğitimi herkes almak zorunda yazıyor yönetmelikte. O zamanki kanunlar yenilendiği için şimdi geri almak için sudge eğitimi gerekecektir.

Cevapla

Aday sürücüyken alkolden ehliyetim tamamen silindi. 6 ay sonra yeniden ehliyet aldığımda adaylık sürem dolmadan yeniden tamamen ehliyetim silindi. Tekrar ehliyet kursuna yazılmam için benim de mi 2 yıl beklemem lazım ? Çünkü e devlete girip baktığımda ceza bitiş tarihi 6 ay sonra gösteriyor ? Nasıl oluyor anlamadım

Cevapla
motosiklet  -  18 Temmuz 2021 / 7:31 pm

6 ay sonra ehliyete başvurun

Cevapla
Merve argın  -  21 Temmuz 2021 / 10:20 am

Ama ikinci defa olunca 2 yıl el konuluyor diye yazıyor heryerde. Acaba aday olmayanlar için mi geçerli o sadece?

Cevapla
motosiklet  -  21 Temmuz 2021 / 2:02 pm

Bitiş tarihine göre başvurun, detayları ehliyeti alırken öğrenebilirsiniz. 2 yıl süre ikinci el konulması halinde geçerlidir. 2 yıl tamamlamadan vermezler. E-devlet te belirtildiği gibi süre tamamlaninca başvurabilirsiniz.

Cevapla
motosiklet  -  18 Temmuz 2021 / 7:31 pm

Cezalar varsa onları da ödeyin

Cevapla

MERHABA
3 kez alkollü yakalandım ehliyetime 5 yıl el koyuldu 5 yıl 2021 kasım ayında doluyor fakat e devletten baktığımda 6 sene gözüküyor. 3 kez alındığında 1 sene vardı ehliyetimi almama neden eklenmiş bir sene daha beklemem gerekiyor mu 5 yıl dolduğunda dosya kapanıyor yeniden ehliyet alma şansım var mı en azından 1 sene daha beklemem
teşekkürler

Cevapla
motosiklet  -  21 Temmuz 2021 / 1:59 pm

Ehliyete sadece el konuluyor, geri alabilirsiniz

Cevapla

hocam o zaman 6 yıla çıkmamış oluyor süre 5 yılda ala bilirim 2 yakalatmam iptal oluyor 5 yıl veriyor 6 değil

Cevapla

7 yıl arayla 2inci kez alkolden ehliyetimi verdim sürücü davranıslari eğitimine katlmam gerekiyormu yine 5 yl icinde 2 kez ayni suçu islersen girmek zorundasn die biliyorum ben bilir bi arkadaş bana bu konu hakknda bilgi verirse sevinirim

Cevapla
motosiklet  -  25 Ocak 2023 / 11:02 am

İlk kez alkollü araç kullanan kişinin ehliyeti 6 ay, İkinci kez alkollü araç kullanan kişinin ehliyeti 2 yıl, Üçüncü kez alkollü araç kullanan kişinin ehliyeti 5 yıl süreyle sürücü belgesi geri alınır. Evet 5 yıl doğrudur. Sizinki 7 yıl olmuş. Yani yasal süre içinde değilsiniz.

Cevapla
motosiklet  -  25 Ocak 2023 / 11:03 am

Bu arada arkadaşlara sordum geri dönüş yapacaklardır.

Cevapla
Erdal yel  -  26 Ocak 2023 / 11:32 am

Bu 2 ci defa almak ve ceza süresi bitince bide il sağlık müdürlüğüne 2 buçuk milyar yatırıp üstüne bide bir ay kurs gordurmek çok saçma para tuzağı el konulurken öde geri alırken yine öde bence suresi biteni südgesiz iade edilmeli

Cevapla

Alkolden ehliyetimi alındı aradan 8yıl geçti maliyeye olan trafik paracezasından dolayı ehliyetimi alamıyorum bununla ilgili ne yapa bilirim

Cevapla
motosiklet  -  13 Mart 2023 / 4:30 pm

Ceza ödenmeden ehliyeti vermiyorlar. Ceza yiyen arkadaşlar bu konudan çok çektiler.

Cevapla

6 Aylık süre bitimindeki gün Cumartesiye denk geliyorsa alabiliyormuyuz?Süre bitti diye ehliyeti Almadan sürebiliyormuyuz ? İlla imza atmak mı gerekiyor sisteme düşmesi için ?

Cevapla
Yüksel ercetin  -  25 Mart 2023 / 8:08 pm

Ehliyetimi iki yılligina alındı iki yıldır da süresi geçti borçlarımı yapilandirdim yatırıyorum ama ehliyetimi vermiyorlar böyle bı adelet ölümü lütfen ehliyetimi verin

Cevapla
bülentava  -  26 Mart 2023 / 9:22 pm

cezaların hepsi yatmadan vermiyorlar, ben 5 yıl bekledim

Cevapla
motosiklet  -  26 Mart 2023 / 9:22 pm

Bu konuda devletin yeni düzenleme getirmesi gerekiyor

Cevapla
Yusuf gözan  -  9 Nisan 2023 / 10:23 pm

Merhabalar benim ehliyetime alkol den 2 yıllığına el konuldu südge kursu ne kadr sürüyor bilgi verirmisiniz?

Cevapla
motosiklet  -  9 Nisan 2023 / 10:25 pm

Eğitim programı süresi en az 24 saattir. Program günde en fazla 6 saat haftada 1 gün olmak şartı ile en az 4 haftada tamamlanır (4 hafta pazartesi günleri/salı günleri vb). Eğitimcilerin önerileri doğrultusunda Müdürlük tarafından eğitim programı uzatılabilir.

Cevapla
motosiklet  -  9 Nisan 2023 / 10:26 pm

Südge kursu kaç para?
Eğitim ücretini (2023 yılı için 6375 TL.) yatırdığına dair belge isterler

Cevapla
motosiklet  -  9 Nisan 2023 / 10:26 pm

Südge eğitimi almadan ehliyet alınır mı?
Ehliyeti 2 yıl süreyle geri alınan sürücüler, İLK SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİ, SÜDGE (Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi) Biriminde başvurarak ilgili eğitimi almak zorundadırlar.

Cevapla

2yil ehliyetime el konuldu tekrar aldığımda şöför kartımdan iptal oldu tekrar şöför kartı alabilirmiyim

Cevapla
motosiklet  -  27 Nisan 2023 / 12:38 pm

Konu hakkında tam bilgimiz yok, ibb veya o bilgiye sahip sitelerden bakmanız gerekiyor.

Cevapla

Merhabalar hocam,
Önce de yazdım ama sorum görünmüyor yine yazayım dedim.
Alkolmetreyi üflememekten iki yıl alındı ehliyetim. Beş yıl öncesine kadar alkollü de yakalanmadım hiç. Südge gerekli mi bizim için.
Şimdiden teşekkür ederim.

Cevapla
motosiklet  -  29 Mayıs 2023 / 9:04 pm

Evet gerekli ama detay bilgiyi trafik şube daha iyi bilir

Cevapla
Mehmet Fazlı  -  1 Haziran 2023 / 1:46 am

Ehliyetimi kaptırdım 3.6.2023 tarihine denk geliyor yani Cumartesi. Ehliyetimi nerden alacağım karakoldan vs. bilgim yok. Cumartesiye denk geliyor o yüzden 2’sinde Cuma günü alabilirmiyim veya Cumartesi alabilirmiyim?

Cevapla
motosiklet  -  1 Haziran 2023 / 10:20 am

Ehliyete el koyan polis biriminden alınır, onların nereye bağlı olduğu şubeye gidip teslim alınır. CUma değilde Pazartesi vereceklerdir.

Cevapla

Ehliyeti 3 yıl önce bahçelievlerde kaptırdım, test ve süreci tamamladım, ehliyeti alması kaldı, nereden alıcaz

Cevapla

0,57 promil ile ehliyeti Mersin’de kaptırdım yarın alabilir miyim gidip bir de bir belge gerekiyor mu

Cevapla

Cümleten kolay gelsin.Başıma gelen olaydan kısaca bahsedicem belki dermanım burdadır.
2019 yılında alkollü araç kullanmaktan 2 yıl ehliyetime el konuldu aynı zamanda da uyuşturucu bulundurmak ayrıca satışından da ceza aldım188-3 , 191-1 kısacası uyuşturucunun hepsi var. 2023 nisanda dışarıya salındım covıd izniyle.Trafiğe gittim trafikteki memur südge yi getir bakarız diyor,ama vereceklerine sanmıyorum.Sizce verirlermi.

Cevapla
motosiklet  -  25 Temmuz 2023 / 9:41 pm

Bakarız ne demek anlamadım. Vermeleri gerekiyor. siz tüm gereklilikleri yerine getirin, vermezlerse trafik müdürlüpğne şijayet dilekçesi ile bildirmeniz gerekiyor.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok