Doğru hava basıncı neden önemli?

by motosiklet
2 sene ago
52 Views

Uzun ömürlülük istiyorsanız, yakıt tasarrufuyla doğru orantılı olan lastik basıncının uygun seviyede olması, sürücüye güvenli bir yolculuk, motosiklete ise iyi performans sağlıyor. Lastik basıncının gerektiğinden daha düşük veya yüksek olması durumunda motorun yol tutuşunu, lastiğin performansını ve dayanıklılığını olumsuz yönde etkiliyor. Ciddi kazalara yol açabiliyor. Örneğin; düşük hava basınçlı olarak kullanılan lastiklerde yol tutuş kabiliyeti azalırken, direksiyon hakimiyetinde ise tutarsızlığa neden oluyor, dengesizlik viraj kabiliyeti eksikliği ve kapma denilen lastik eğilmesi gibi sorunlar çıkıyor. İç lastik tellerindeki kırılmalar lastiğin şeklini bozuyor. Islak zeminde ise sürücünün acil durumlarda fren yaptığı durumlarda, fren mesafesini uzatarak kaza riskini de artırıyor.

Yakıt tüketimini artırıyor, lastik ömrünü yüzde 30’a kadar azaltıyor

Doğru lastik hava basıncı, trafikte güvenliği sağladığı kadar yakıt tasarrufu ve lastik ömrünü uzatması açısından da avantajlar sağlıyor. Hava basıncı düştükçe, lastiğin yuvarlanma direnci artıyor. Ortaya çıkan enerji kaybının motor tarafından dengelenmesi daha fazla tüketime neden olurken, düşük hava basıncı lastiklerin hızlı aşınmasına da yol açarak, lastik ömrünü yüzde 30’a varan oranda azaltıyor.

Bir çoğumuzun bu kurala uymadığı, motorlarımızın kitapçıklarında bulunan hava basınç oranlarını bilmediği, sosyal ağlarda ben bu kadar basıyorum diye olmaması gereken tavsiyeler verdiği görülüyor.

Herkese iyi sürüşler

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir