15.6 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 22, 2024

YAMAHA MOTOR TÜRKİYE FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN YOLLARA DÜŞTÜ

YAMAHA MOTOR TÜRKİYE FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN YOLLARA DÜŞTÜ

Yamaha Motor Türkiye’nin, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin desteğiyle yürüttüğü “Trafikte Güvenli Motosiklet Kullanımı” farkındalık turu

İstanbul’dan start verdi…

Türkiye’de gerçekleşen motosiklet kazalarını önlemenin ilk şartının eğitimden geçtiği düşüncesinde olan Yamaha Motor Türkiye, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin desteği ile yollara düştü… Toplam 9 gün sürecek eğitim turunda 17 il ve ilçe gezilecek. Bu tur kapsamında, Samsun’da Yamaha Riding Academy (YRA) eğitmenleri motosiklet kullanıcılarına ücretsiz teorik “güvenli sürüş eğitimi” verecek.

Türkiye’nin tanınan gezgin motosikletçilerinin de destek olacağı eğitim turu 3.600 km’lik bir rotayı kapsıyor. Bu turun amacı, motosikletin de bir araç olduğunu duyurmak ve farkındalığı arttırmak…

Eğitmenler ve gezginler Karadeniz rotasında sırasıyla Gerede, Merzifon, Amasya, Erzincan, Erzurum, Ardahan, Şavşat, Artvin, Hopa, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu ve Safranbolu’ya uğrayacaklardır. Eğitimde doğru motosiklet kullanımı, güvenli sürüşün ne demek olduğu hakkında bilgiler verilecek. Ayrıca sürüş sırasında aniden karşılaşabilecek olası tehlikeleri ya da engelleri tanımak ve ortadan kaldırma yöntemleri öğretilecek.

Kazaları önlemenin yolu denetim, eğitim ve bilinç…

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Hitay Güner, Türkiye’de gerçekleşen kazaların nedenlerini hız, yakin takip, hatalı şerit değiştirme, yorgunluk ve alkollü araç kullanımı, cep telefonu ile konuşma olarak sıralıyor. Güner şöyle devam ediyor; kazaları önlemenin en önemli yollarının ise denetim mekanizmasının sıklaştırılması, trafik ve sürüş eğitimlerinin yaygınlaştırılması ve bilinçlendirilme çalışmalarının çoğaltılması ile mümkün olacaktır.

Bu noktada Yamaha Motor Türkiye’nin verdiği ücretsiz eğitimler oldukça değerli. Bilinçli kullanıcılar çoğaldıkça trafikteki kazalar da azalacaktır” diyor. Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği 1959 yılında kurulmuş ve o günden bugüne trafik kazalarını önlemeye ve yol güvenliğine yönelik olarak toplumda farkındalık yaratma ve toplumu bilinçlendirme çalışmaları yürütmektedir.

Yamaha Motor Türkiye Satış & Pazarlama Müdürü ve Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Nihat Çadırcı “bizler için eğitim oldukça önemli…

Motosiklet satmakla görevimiz bitmiyor…

Kullanıcıların doğru sürüş teknikleri ile en keyifli ve güvenli sürüşleri yapmalarını sağlamak bizlerin diğer görevi… Bunun için kurulan Yamaha Riding Academy’de sürekli eğitimler veriyoruz. Aynı zamanda motosikletin şehir trafiğinde en konforlu ve güvenli araç olduğu bilincini oturtmak için de çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’de motosiklet sürücüleri tarafından yapılan kazaların çoğunluğu diğer binek araçlar tarafından fark edilmemelerine, dikkate alınmamalarına bağlı.

Özellikle araç sürücülerinin motosiklet konusunda bilgi sahibi olmaları konusunda bilinçlendirilmeleri, motosikletlerin de trafikte birer araç olduğunun farkındalığının yaratılması motosiklet kazalarında önemli bir oranda düşüş yaşanmasına sebep olacaktır” dedi.

Motosikletler

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz