15.9 C
İstanbul
Salı, Mayıs 28, 2024

Rtük Youtube Türkiye’de milyonlarca videonun yasaklı durumuna düşmesine neden olacak

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, ülkemizde karasal, uydu ve kablo üzerinden yayın yapan televizyon ve radyo kanallarını denetleme yetkisine sahip. Tüm kanallar, yayın yapabilmek için öncelikle RTÜK’ten lisans almak zorundalar. Lisans alan tüm kanalar, tüm içeriklerini RTÜK tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde üretmek zorunda kalacak. Artık Youtube platformunda yayın yapanlarda buna dahil edildi. Yayın içeriği buna uygun değilse yasaklar dahilinde yayın yapmanız engellenebilecek ve ceza yazılacak.

Yasa tasarısının yayınlanmasıyla birlikte büyük tepkiler yükselmeye başladı. Kullanıcıların en büyük tepkisi ise televizyon ile internetin aynı kefeye konması. 

İnternetten yayın yapan herkes, RTÜK lisansı almak zorunda kalacak. Yayın platformları Türkçe dil desteği bulunmasa ve Türkçe içerik sunulmasa bile yetki belgesi almak zorunda.

Maddenin 3. fıkrası sadece yurt dışındaki yayıncı kuruluşlara ayrılmış. 3. fıkraya göre yayın kuruluşlarının lisans alma zorunluluğu tek şart ‘Türkiye’ye yönelik ticari iletişim yayınları‘.

Yayın platformlarının Türkçe içeriğe veya dil desteğine sahip olup olmaması, muafiyet konusunda belirleyici bir unsur değil. Türkiye’deki kullanıcılara yönelik ticari iletişim yayınları yapmaları denetim için yeterli olacak.

Televizyon gibi internet yayınları da Küfürlerin bipleneceği, bazı sahnelerin RTÜK yüzünden yayınlanamayacağı bir internet yayıncılığı, yeni yasayla birlikte hayatımıza girecek.

Düzenlemeye göre yayın platformları izin belgesi almak zorunda kalacak. Yayın platformlarındaki yayıncıların izin belgesi almalarını zorunlu tutan bir durum ise söz konusu değil.

Youtube’da küfürlü videolar yayınlayan Türk yayıncıların düzenlemeden nasıl etkileneceği tam olarak bilinmiyor. Ama yasa ile bu platform denetim altına alınacak. Yönetmelikle birlikte detay kazanacak olan yasa, belki de Youtube Türkiye’de milyonlarca videonun yasaklı durumuna düşmesine neden olacak.

Bakandan ‘sansür değil, sınırlama’ açıklaması dedi… Güvenli İnternet Günü 2018 Etkinlikleri’nin ardından şunları söyledi: “Gerçek hayatta her ne suç ise sanal hayatta da aynı şeyler suç. ‘Suç işleme özgürlüm var’ deme şansımız yok. Özgürlüğümüz nereye kadardır? Başkalarının özgürlük alanına müdahale ettiğimiz sınıra kadardır. Özgürlükler sınırsız değil.

Motosikletler

VESPA PRIMAVERA 50

2024 Triumph TF250X

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz