1. Anasayfa
 2. Köşe yazıları

Motokros Sürüş Teknikleri

Motokros Sürüş Teknikleri
3

Yol dışına çıkan (off-road seven) sürücüler için denge ve güvenlik çok önemlidir. Motor üzerindeki duruş şekliniz güvenliğinizi sağlar. Düz oturun ve ağırlığınız yakıt tankına doğru verin, ayaklar pedallarda ve yere paralel şekilde olacak gibi konumlandırın, dirsekler hafif dışa kırık biçimde, kollar yukarıda, baş ve gözler yukarıda konumlanması gerekir.

Sırtınız yay şeklinde konumlansın, ayaktaki uzun sürüşlerde pedallar ayağınızın tam ortasına gelsin. Bu şekilde sürüşle ayaklarınız çabuk yorulmaz. Dar patikalardaki takip sürüşlerinde ise bu basma tarzı tehlike yaratır.

Ken Roczen
Ken Roczen

Ayağınızın parmakları aşağıya sarkarsa bir engel geçişinde yere sürtebilir, ağaç dalına takılabilir, bu yüzden ayaklarınızı sürekli olarak yere tam paralel olarak tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir.

Otururken ise daima ayak ayalarınız pedallara bassın. Ayakta iken dizlerinizin düşey izdüşümü ayak parmak uçlarınızı geçmesin. Oturuşta kasıklarınız yakıt tankının üstünde olsun. Ayakta arka fren kullanırken değişim işlemini cadde motorlarındaki gibi bilek hareketiyle değil ayağın tümüyle kaldırılarak fren pedalının üzerine konması şeklinde yapınız. Bir veya iki parmağınız mutlaka elcikler üzerinde dursun.

İyi Sürüşler

 

kaynak: alfa motosiklet

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Motosiklet kullanıcısı, blog yazarı

Yazarın Profili
Paylaş

Yorumlar (3)

 1. Bizi haberdar edin lütfen, emailimiz sizde var

 2. Bilgi gerekirse yazabilirim bende ne dersin

 3. Fotoğraf nereye gönderiyoruz

Bir yanıt yazın