Giriş Yap
İlk Motosiklet 1868 Yılında Tasarlanmıştı

dunyadaki ilk motosiklet

İlk Motosiklet 1868 Yılında Tasarlanmıştı. Mucitlerden Pierre Michaux, Bar le Duc’ta doğdu ve 1850’lerde ve 1860’larda Paris’teki taşıma ticareti için parça döşeyen bir demirci olarak çalıştı. Beraber çalıştığı Louis-Guillaume Perreaux adlı mucit ilk buhar bisikletini yağtığında, dünyanın ilk motosiklet modeli olarak kabul görüldü. Bir bisiklet gövdesine buharlı motor eklediler. 1 yıl sonra ABD’nin Massachusetts eyaletinde bulunan Sylvester Roper da buhar gücüyle çalışan bir motosiklet modeli geliştirdi. Bazı kaynaklar Michaux-Perreaux’un tasarladığı motosikleti, bazıları da Sylvester Roper’ın geliştirdiği motosikleti Dünya’nın ilk tasarım motosikleti olarak sunmaktadır.

Gottlieb Daimler ilk Modern Motosikleti Üretiyor

1885 yılında ise Gottlieb Daimler, bu buharlı motosiklet benzeri araçlardan yararlanarak ürettiği motosiklet ile modern tasarımların atasını tasarladı. Ağaçtan yapılma bir araç olan bu motosiklet modeli, içten yanmalı 264 cc motor hacmiyle 11 km/s hıza ulaşabiliyordu. İki normal, iki de denge tekeri olup üretilen “Daimler Reitwagen”, ilk sürüşte 10 kilometre civarı yol kat etmişti.

Dünyada ki İlk Motosiklet Patenti ise 1894 Yılında Hildebrand & Wolfmüller Tarafından Alınmıştı

Hildebrand & Wolfmüller tarafından alınan bu patent, motosiklet modellerinin ticari ürün olarak tanımlanmasını sağlamıştır. Seri üretim yapılmasına rağmen başarı sağlayamadı. Michael ve Eugene Werner kardeşler tarafından 1900 yılında yeni bir tasarım geliştirildi ve alınan bu patent ile motosikletin motoru iki teker arasına yerleştirilmiş oldu. Ticari bir ünvana ve gelişmeye kavuşması bu şekilde olmuştur.

1903 Yılında Modern Yapıda Bir Motosiklet Üretildi

first harley davidson

Amerika’da kendini göstermeye başlayan motosikletler William Harley ve Arthur Davidson, tarafından Harley Davidson adını verdikleri ticari motosiklet modelini yaygınlaştırmaya ve yaşam tarzı haline getirmeye çalışacaklardı. Polisler için üretilen ve  ilerleyen dönemlerde ise daha çok bir yaşam tarzı olarak sunulan Harley Davidson, daha çok bir bisikleti andırıyordu.

Motosikletin En Hızlı Gelişimi 2. Dünya savaşında oldu

Amerika’da üretilen Harley Davidson motosiklet modelleri savaş sırasında genellikle askerler tarafından kullanılmıştı. Bu motosikletlerin daha bilinir hale gelmesini sağlamıştı. Ağır araçların giremedikleri heryerde manevra yapabildikleri, askerleri bir yerden diğerine hızlı şekilde taşıyabildikleri için makinalı tüfek taşıyan motosiklet modelleri bile üretilmişti.

combat motorcycle

2. Dünya savaşının bitiminden sonra hemen her ülkede yaygınlaşmaya ve dünya geneline hızlıca yayılmasına neden olmuştur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başka Yazı Yok