Bogota’da erkekler motosikletin arkasına binemeyecek… Çünkü güvenlik gerekçesiyle yasaklanmış durumda. Kolombiya’nın başkenti Bogota’da, hırsızlık ve diğer güvenlik sorunlarının önüne geçmek amacıyla motosiklet arkasında erkek yolcu taşımak yasaklanacak. Motosikletlilerin tepkisi büyümeye başladı.

blank

Polis raporlarına göre, Bogota’da geçen yıl motosikletli hırsızlar 5 binin üzerinde kapkaç yaptı. Hırsızlık ve kapkaçta sık sık motosikletlerin kullanıldığı ülkede, bazı kiralık katiller de kurbanlarını motosikletle takip edip öldürüyor.
blank

Başkentte uygulanacak “motosiklet arkasında erkek taşıma yasağı” halihazırda ülkenin Cucuta, Cali, Barranquilla ve Ibague kentlerinde de bulunuyor. Medellin şehrindeki yasak ise mahkeme kararıyla kaldırılmıştı.

Yasak, ülke basınında yankı buldu. El Tiempo gazetesindeki haberde, Cucuta kentinde 1997-2014 yılları arasında suikaste kurban giden 7 bin kişinin yarısının motosikletli katiller tarafından öldürüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Motosiklet sürücülerinden protesto büyük oldu

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da yüzlerce motosiklet sürücüsü, şehirde uygulanacak “motosiklet arkasına erkek yolcu yasağını” protesto için başkentin işlek caddelerinde toplandı.

Penalosa’nın, kentteki güvenlik önlemleri kapsamında uygulanacağını duyurduğu erkek yolcu yasağına tepki gösteren motosikletliler korna çaldı ve trafiği yavaşlatma eylemi yaptı.

kaynak: trt haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir