1. Anasayfa
 2. Köşe yazıları

Hangi ülkelere seyahat etmelisin?

Hangi ülkelere seyahat etmelisin?
0

Hangi ülkelere gidip gitmediğini bilmiyoruz ama gitseydin bunlar hangileri olmalı belki yardımcı olabiliriz.

Yılın her zamanı istediğiniz yere seyahat edebilmenizde hiçbir sorun yok fakat yağmur mevsimi, kış mevsimi gibi etmenlerden çok etkilenen bir yapınız varsa. Sıcak sever bir kişi iseniz motosikletle Türkiye içinde günay illeri tercih edebilirsiniz. Yolların boş olduğu eylül, ekim ayları seçileiblir. Özellikle Bodrum, muğla, marmaris, fethiye, kaş, kalkan, antalya, alanya, adan ve mersin illerinde bir çok kamp noktası var. Bazı kamp noktaları bu aylarda kapalı olabilir. O yüzden plan yaparken bu detayı gözden geçirin.

Kış aylarını seviyor, macera sever bir yapınız varsa biraz daha orta anadolu’yu seçebilirsiniz. Bazı illlerde kar ve yağmur ile karşılaşacağınızı unutmayın.

Şimdi ülkelere gelelim. Yazı bir çok rota daha kolay kat edilecektir. Asya, turunda uğrak noktalara giderken günün koşullarına göre haberleri takip etmekte yarar var. Diyelim iran’a gideceksiniz. 250cc motosiklet üstü motorların o ülkeye giremeyeceğini bilmelisiniz. Azerbaycan, Gürcistan eya Rusya’ya gidecekseniz yazda olsa yağmur ve kar ile karşılaşacağınızı bilmelisiniz. Özellikle Rusya’da yazın başında hala karlar erimemiş ve sıcaklıklar yükselmemiş olabilir. Azerbaycan’da bu durumla pek karşılaşmazsınız fakat Gürcistan’da yüksek dağlarda ve rakımlarda kar manzarası ve soğuk ile karşılaşabilirsiniz.

Yaz aylarında Bulgaristan, Arnavutluk, Yunanistan, Romanya, Ukrayna, italya gibi ülkelerde seyahat daha kolay oluyor. Nedeni ise yolların düzgün ve konaklama yerlerinin bol olması.

Afrika gibi bölgeler ise yılın her zamanı sıcak geçtiğinden, tercih edilebilir. Bir çok yerde kontrol noktaları var. Mısır, Sudan, Libya gibi ülkelerde bazı iç karışıklıklar var ama kolay geçiş bölgeleri mevcut.

Çin, Hindistan gibi ülkelere seyahat edecekseniz, Çin’in kusey ve doğu bölgelerinin daha zor olduğunu, Hindistan’da ise bazı iç bölgelerde karışıklıklar olduğunu, yağmur mevsimlerini takip edip yola çıkmakta yarar var.

Genel bir yazı olduğu biliyorum. Daha sonra ülke ülke detaylandıracağım. Her ülke için gezi bilgilerini yazmaya devam ediyoruz. iyi sürüşler

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

Motosiklet kullanıcısı, blog yazarı

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir