15.4 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 23, 2024

Elektrikli motosiklet ehliyeti 2019 fiyatları

Elektrikli motosiklet veya bisiklet kullanmak için gerekli ehliyet sınıfı M ehliyet’tir. B ehliyeti olanın M sınıfı ehliyet alması gerekmez. Ehliyetsiz Elektrikli motosiklet ve bisiklet Kullanma Cezası 1.700 TL olarak 2019 Ocak ayında belirlendi. Eğer ki B sınıfı bir ehliyetiniz varsa doğrudan M sınıfı bir ehliyetiniz olmuş, hak kazanmış oluyorsunuz. Aynı durum A1, A2, A ehliyeti olanlar içinde geçerlidir. A1 ehliyetiniz varsa elektrikli bir motosiklet kullanabilirsiniz. Yani tekrar sınava girip ehliyet almak zorunda değilsiniz.

Hız olarak 45 km/saati geçen elektrikli motosiklet plaka, vergi ve sigorta gerektiriyor. Ama geçmeyenler için vergi ve sigorta gerekmiyor. Fakat iki yılda bir muayene, kazalar ile karşılaşacaklar için bence sigorta gerekli bir durumdur.

Yönetmelikte yazan bilgi ise aşağıdadır.

1 Ocak 2016 itibariyle değişen Karayolları Trafik Yönetmeliği, gücü 0,26-4 kw arasında olan eletrikli bisikletlerin kullanılabilmesi için, sürücülerin en az M sınıfı ehliyet sahibi olmalarını gerektiriyor. Aksi durumda trafik ekipleri tarafından yapılan kontrollerde sürücü belgesiz elektrikli bisiklet kullananlar, 1.700 TL idari para cezasıyla karşı karşıya kalıyor. Ruhsat başka birinin üzerine olması halinde onada 1700 TL ceza yazılıyor. Otopark çekme ücreti ve cezalar ödendikten sonra motorunuzu ehliyetli biri ile beraber alabiliyorsunuz.

Ehliyetsiz yakalanmak çok masraflı olduğu için bu tip motosikletlere sürücü ehliyetsiz binmek ve trafik polisine yakalanmak cüzdanınızda derin bir hasar bırakacaktır.

Ehliyet fiyatları 2019, motosiklet

A1 Sınıfı Motosiklet Ehliyeti
En yakın sınav tarihi: 28 Temmuz 2019 (Sınav tarihleri M.E.B. tarafından değiştirilebilir – aday sayısına göre)

A1 Ehliyet ile kullanılacak Motosikletler: Motor Gücü 11 kW ya kadar olan (14 beygir) motosikletler. Bunu silindir hacmi 125 cc geçmeyen motosikletler de diyebiliriz.

A1 Ehliyeti alma yaşı: 16 Yaşını bitirenler (en az 2003 doğumlu) A1 motosiklet ehliyeti için otomatik veya manuel vites seçeneği ile kursumuza başvurup kayıt yaptırabilirler.

Motosiklet Sürüş Eğitimleri: Motosiklet eğitimlerimizde kişiye özel motosiklet ve ekipmanlar kullanılır (başlık, kask, dizlik, dirseklik, eldiven, motosiklet montu, kulaklık telsizi ve yağmurluk).

A1 Ehliyeti için Eğitim motorları: 100 ve 125 cc’lik honda marka otomatik ve manuel vitesli motosikletler kullanılmaktadır.

A1 sınıfı ehliyetin maliyeti;

930 tl Kurs ücreti 12 Ders Sürüş eğitimleri dahildir. İllere göre fiyatlar değişebilir.

 

E sınav Nerde ve Nasıl Yapılıyor: Teorik Sınav yalnızca elektronik ortamda yapılmaktadır. Şu an için e-sınav markezi İstanbul’da Anadolu Yakasında Üsküdar, Sancaktepe, Kartal ve Tuzla ilçelerinde bulunmaktadır. Avrupa yakasında Şişli, Beşiktaş, Kağıthane, Eyüpsultan, Güngören, Bakırköy, Küçükçekmece ve Avcılar ilçelerinde bulunmaktadır. Sınav süresi 45 dakika olup 50 soru bulunmaktadır. En az 35 doğru yapmanız yeterlidir yanlışlar doğruyu götürmüyor.

B Sınıfı Otomatik Vites Ehliyeti Hangi araçları kullanır: Otomobil, Kamyonet, Mopet ve Atv türü araçların sadece otomatik vitesli olanlarını kullanabilirsiniz.

Teorik Eğitim: Toplam 34 saatlik 7* gün sürecek olan teorik eğitimler haftaiçi ve haftasonu olacak şekilde düzenlenir. Bir çok eğitim merkezi bu şekilde kurs vermektedir.

 

Not: Biz kurs değiliz, ehliyet vermiyoruz, motosiklet satmıyoruz

Soracağınız soru olursa Facebook yorumu veya genel yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Motosikletler

Kawasaki KLX 300R

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz