Bizi hayata bağlayan Güvenli Sürüş Tekniklerinde olmazsa olmazımız en önemli ekipmanımız Motosiklet Lastikleridir. Ancak bizi hayata bağlayan bu ekipmanın özellikleri üreticileri tarafından tam olarak bize anlatılmamaktadır ne yazık ki.

Ülkemizde lastik üreticilerinin internet sitelerini incelediğimizde sadece Kamyon, Binek ve Ticari araçların lastiklerinin özelliklerinin anlatıldığını Motosiklet Lastikleri ile ilgili hiçbir bilginin olmadığını olanlarda da yetersiz veya ingilizce olarak yazıldığını göreceksiniz.

Bu yüzden de motosiklet kullanıcıları arasında da lastik seçimi sürekli bir tartışma konusu olmakla birlikte tam anlamıyla sağlıklı seçim yapmanın motosiklet kullanıcısı için zorlaştığını hatta kabusa döndüğünü göreceksiniz.

Halbuki Can Güvenliğimiz için doğru lastik seçimi bizim için çok önemlidir. 

Bana Lastiğini Anlat

Türkiye de şu an 3 milyon 102bin 800 motosiklet kullanılmaktadır. Bu araçların güvenli trafik seyri için kullanıcının doğru lastik seçimi yapması çok önemlidir. Ancak Üreticileri tarafından ne yazık ki resmi sitelerinde yeterli bilgi verilmemektedir. Lastik üreticilerinin Türkiye şartlarında Türkçe olarak tüketicilere yeterli bilgi vermeleri için Ticaret Bakanlığının, Tüketici Hakları Derneklerinin ve Motosiklet federasyonunun bu konuyla ilgilenerek Tüketici Haklarımıza istinaden aldığımız veya alacağımız ürünle ilgili bilgilerin tam verilmesi için Lastik üreticilerine bir uyarı yayınlayarak veya göndererek üretilen lastiğin bilgilerinin resmi sitesinde yayınlanmasını zorunlu hale getirilmesini arz edeceğiz.

Lastik üreticilerinden de isteğimiz ürettikleri lastiklerin teknik bilgilerini ayrıntıları ile birlikte resmi internet sitelerinde yayınlayarak ürettikleri lastikleri bize en iyi şekilde anlatmalarını arz edeceğiz.

Değerli Lastik üreticileri, BİZE LASTİĞİNİZİ ANLATIN 

Tüm motosiklet severlerin kampanyayı desteklemesini ve yetkililerin gerekli değişiklikleri yapmalarını arz ediyorum.

Change.org kampanyasını imzala

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir