Kışın saklama kuralları aslında çok basit nem ve aşırı soğuktan korumakla başlayın.

1. Garaja veriyorsanız kısmen sorun yok, bir şekilde korunacaktır ama lastiklerin betonla teması kesmek gerekiyor, altına tahta veya eşya taşımada kullanılan beyaz köpüklerden koyarsanız lastiklerinizin ömründen yememiş oluyorsunuz. Haftada bir motorunuzu yeriden 1 metre oynatın böylece lastiğin devamlı aynı yeri temas etmemiş olur. Sezon geldiğinde çatlak lastiklerle dolaşmak zevkli olmuyor. Mecburen değiştirmek zorunda kalıyorsunuz.

blank2. Depoyu fulleyin, benzin içine stabilizatör ekleyin. Böylece yakıt sistemindeki diğer parçaları (karbüratör, enjeksiyon elemanları) etkilenmeyecek ve bozulmayacaktır.

blank3. Yağınızı sıcakken değiştirin. Ucuz bir yağ ile değiştirebilirsiniz çünkü bu yağı kullanmayacaksınız sadece kışın içindeki yüzeylerin oksitlenmesini engellemek için ekliyoruz. Bunu kış sonrası değiştireceğiz, kullanmayacağız.

blank

4. Hava girişi ve egzozun kapanma işlemi için soğuk egzoz’un içine WD40 sıkın pası engelleyin, önlem olarak egzoz girişini lastik uygun bir kapakla hava girmeyecek şekilde kapatın. Bu nem girmesini de engelleyecektir. Zinciri gresleyin ama aşırı değil.

blank

5. Aküyü çıkartın, ev sıcaklığında saklayın. İçindeki sıvı donarsa akü çatlayabilir ve kullanılmaz hale gelmesine neden olur. Sıcak yerde muhafaza edecekseniz sadece kablolarını sökün tamamen çıkartmanıza gerek yok. Böylece şarj sorunu olmadan gelecek sezonda hala iş görebilir olacaktır.

blank

6. Motorunuzun dış grenajlarını da koruyun, iyice silin ama basınçlı su ile yıkamayın. Silin parlatın ve iyice kurulayın. Şampuan veya sabun yeterli olacaktır.

blank

7. Paslanma ihtimali gördüğünüz yerlere WD40 sıkın, bu kış boyunca korozyondan koruyacaktır. Haftada bir kontrol etmeyi unutmayın.

blank

8 – Motorun örtülmesi için mutlaka branda kullanın. Nefes alabilen brandalar daha kullanışlıdır (Gore-tex) yani süper hava geçirmez bir branda sıcak bir ortamda terlemeye neden olup korozyona neden olabilir. Nem içeride birikirse motor üstünde ıslaklık tabakası oluşur, metal bölümler bu ıslaklığın ilk kurbanlarıdır.

blank

Kış boyunca sağlıklı şekilde saklayabilmek için bunlar gerekli, detay bilgiler paylaşmak için yorum yapmayı unutmayın.

İyi sürüşler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir