Elektrikli Bisiklet Ehliyet Gerektiriyor

Evet gerektiriyor. Elektrikli bisikletler için ehliyet yakın zamanda çıkan yasa ve Trafik Kanununda belirtildiği gibi M sınıfı Ehliyet ile kullanılabiliyor.

 

Elektrikli Bisiklet Ehliyet Gerektiriyor ve elektrikli bisiklet kullanma yaşı 16 olarak belirtilmiştir. Ayrıca 1 Ocak 2016’da çıkan resmi gazete yazısına göre 0,25kw ve üzeri her elektrik motoru ile hareket eden taşıt hem ruhsat, hem plaka takmak zorundadır. Bu motor türüne ait araçların Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne giderek kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor.
Ehliyetsiz trafik polisi yakalarsa ne olur?
Karayolları Trafik Kanunu’nun 25. maddesi gereğince ‘172 TL ceza tutanağı düzenlenerek ve tescili yapılıncaya kadar trafikten men edilmesi, yine bu araçları A sınıfı sürücü belgesi olmadan kullananlara Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. maddesi gereğince 1.462 TL, aynı zamanda bisiklet sahibine de aynı miktarda ceza tutanağı düzenlendiğinin’ bilinmesi gerekiyor. Hem siz hem sahibi arkadaş bu durumdan etkileniyor.
Kask gerekiyor mu?
Evet…  Aynı kanunun 78/1b maddesinden 80 TL, diğer trafik kurallarına uymadığının tespiti halinde ise kanunun 66. maddesinden 172 TL cezai işlem uygulanıyor.
Ehliyet Gerekmeyen Elektrikli Bisiklet
Azami sürekli gücü 0,25 KW’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızın en fazla 25 km/saate ulaşan elektrikli bisikletler ehliyet, sürücü belgesi gerektirmeden kullanılabilmektedir. Ancak, azami gücü 0,25 kw ve üzerinde olan elektrikli bisikletler tescile tabi olup, sürücülerinin (A) sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başka Yazı Yok

0
Would love your thoughts, please comment.x

Giriş Yap