Motoru aldınız. Plaka, ruhsat çıkarmak için 3 ay müddetiniz var. Böyle kullanamayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Ben bu süre içinde gezerin derseniz, alırlar motorunuzu, parka çekerler işlemler çok zorlaşır. Bu şekilde kullanmamanız gerekiyor. Bunu sıfır motosiklet için söylüyorum. Yani 2018’de sıfır bir motosiklet alanlar plaka, ruhsat ve sigorta masrafı olarak ne ile karşılaşacaklarını tek tek açıkladım.

2018 Sıfır Motosiklet Plaka, Ruhsat, Sigorta Masrafları

İlk önce sigortanızı yaptırıyorsunuz. 200cc bir motor için yaptırdığım için 235 tl tuttu benim sigortam. Sistemde görünmesi yaklaşık 330 dakika sürüyor yani hemen gittiğinizde yaptırılmamış görünebilir, bekleyin biraz sisteme düşecektir. Benimle beraber yaptıran arkadaşın ise 345 tl tuttu. Yani bir değişken var paranızı hazır tutun, cebinizde 400 tl kadar olsun bu işlem için.

Poliçeyi alın, motorun evrakları, bu sigorta poliçesiyle ile birlikte notere gidin. 150 – 160 tl kadar ruhsat işlemlerine vereceksiniz. Ayrıca plaka çıkartacağınız için 30 tl’ye kadar bir para gerekiyor, bu değişen bir fiyat değil ama bir arkadaş benden 20 tl aldılar dedi. Yani bu fiyatlar arasında çıkıyor.

İşlen bu kadar aslında; noter sizi bu işlenlerden sonra yönlendiriyor ve iş bitiyor. İşlemler kısa sürüyor, plaka basımı biraz uzun sürüyor. Sabah giderseniz öğlen veya öğleden sonra bitiyor. Başkalarına para kaptırmayın, boşuna aracılara para vermeyin.

Not: 50cc üstü motosikletler için 15 gün içinde sigortanızı yaptırmanız gerekiyor.

iyi sürüşler, Mehmet Cihan Mert

4 thoughts on “2018 Sıfır Motosiklet Plaka, Ruhsat, Sigorta Masrafları”
 1. Benim 200cc bir motorsiklet için toplam ne kadar plaka çıkarma parası ödemem gerekiyor biri cevaplarsa sevinirim

  1. Yaklaşık fiyatlar söyleyebilirim
   Sigorta: 450 tl
   Muayene: 187 tl
   Ruhsat Üzerine alma: 300 tl
   Plaka değişecekse: 65 tl

   Sanıyorum fiyatlar bu kadar tutacaktır. Ama şehir ve yaşa göre sigorta fiyatları değişiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir