Türkiye genelinde kesilen, vatandaşı şaşkınlığa uğratan trafik cezaları İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar tarafından TBMM’ye taşındı.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar Ana Akım Medyanın ve Anadolu basınının gündeme getirdiği Türkiye genelindeki ve Samsun’daki komik ve bir o kadarda akıl almaz trafik cezalarını TBMM’ye taşıdı.

Kamyon sürücüsü kask takmamış! 2018 yılının sonuna gelinirken trafik denetimleri de kesilen komik gerekçeli cezaların sayısı da artış gösterdi. Artan trafik denetimleri ile birlikte kesilen akıl almaz trafik cezaları da gündeme geldi.

Özellikle kamyon sürücüsüne kask takmadığı ve motosiklet sürücüsüne emniyet kemeri takmadığı için kesilen trafik cezaları büyük tepki çekti.

Bir vatandaşın bu konuda yaptığı ibret verici uyarı konuşması ise sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Ses kaydında keyfi cezaların yılbaşına kadar yoğunlaştırılacağı, seçimlerden önce ise vatandaşlara ceza kesilmeyeceği ifade edildi.İddialara göre trafik denetimleri 1 Ocak 2019 tarihine kadar daha da sıklaşacak, 1 Ocak – 31 Mart tarihleri arasında ise yerel seçimlerden dolayı trafik denetimlerine ara verilecek. Son dönemde her geçen gün artan trafik denetimleri ise bu iddiaları destekler nitelikte.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Yazılı Soru Önergesi vererek konuyu gündeme taşıyan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar şunları söyledi; “Samsun’un İlkadım ilçesi Baruthane mevkii ile DLH Kavşağı arasında, ‘Aksine bir işaret bulunmadıkça, gidişe ayrılan en sol şeridi sürekli olarak işgal etmek’ gerekçesiyle bir vatandaşımıza trafik cezası kesilmiş. Kesilen trafik cezası vatandaşlarımız arasında tepkiye neden oldu. Bu kadar fazla ceza kesilmesinin mantığı nedir bilmiyorum.

Bakın bu örnekler bir ya da iki tane değil. Daha komik cezalar var. İzmir’de yaşayan bir kamyon sürücüsü kardeşimize de kask takmadığı gerekçesiyle 108 Lira ceza kesilmiş. Cezanın gerekçesi kısmında ‘Motosiklet, motorlu taşıt ve elektrikli bisikletlerde sürücünün koruma başlığını kullanmamasından’ ifadesi yer alıyor.

Adapazarı’da bir motosiklet sürücüsüne de ’emniyet kemeri kullanmama’ cezası kesilmiş. Ankara’da bir vatandaşın kullandığı araçta da bulunan start-stop özelliği başına bela oldu. Kavşaklarda aracın motorunu durdurmak yasak gerekçesi ile 108 TL para cezası kesilmiş. Böyle bir şey olabilir mi? Komik görünen bu olaylara söyleyecek söz bulamıyoruz. Ama bu yanlışların bir an önce düzeltilmesi gerekiyor. Vatandaşı mağdur etmemek gerekiyor.

Kanunlar olması gerektiği gibi, hak ihlali yaşatmadan uygulanmalı. Ama bu cezalar herhangi bir hukuki gerekçeye dayandırılamaz. Bu sebeple İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu Beyefendiye bir Yazılı Soru Önergesi verdim. Diliyorum kısa sürede cevap alırız. Ama en önemlisi diliyorum bu gibi sorunlarla vatandaşlarımız bir daha karşılaşmazlar.”

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelttiği sorular şu şekilde;

1) Samsun ilinde 2013-2018 yılları arasında kesilen trafik cezasının ilçelere göre dağılımı ne şekildedir?
2) Samsun ilinde 2013-2018 yılları arasında kesilen trafik cezalarının ilçelere göre; ihlal edilen kural adı ve kesilen para cezası açısından tasnifi bulunmakta mıdır? Bu tasnif yapılmışsa ne şekilde kural ihlali yapılmıştır? Hangi kural ihlaline ne kadar trafik cezası kesilmiştir?
3) Samsun il merkezi ve ilçelerinde –her ilçe ayrı ayrı belirtilmek üzere- 2013-2018 yılları arasında kesilen trafik cezalarının hususi otomobil, ticari otomobil, kamyon, kamyonet, tır, otobüs, motosiklet vb. taşıtlara göre dağılımı ne şekildedir?
4) Samsun ili genelinde trafik cezalarının son yıllarda artış gösterdiği yönündeki şikâyetlerin nedeni nedir? Trafik cezalarının keyfi uygulandığı doğru mudur?
5) Her yıl ayrı ayrı belirtilmek üzere; Türkiye genelinde 2013-2018 yılları arasında kesilen trafik cezalarının illere göre dağılımı ne şekildedir?
6) 2018 yılı içerisinde aylara göre ayrı ayrı belirtilmek üzere; en fazla ve en az trafik cezası kesilen iller hangileridir?

Kaynak: Samsun Ajans Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir