Motosiklet, iki ya da üç tekerlekli olan, ilk örnekleri bisiklet benzeri olup, sonradan içten yanmalı motora sahip bir ya da iki kişilik ulaşım aracıdır. Genel tanımı üzerinden hareket edersek bisiklet üzerine motor takma girişimleri ile ortaya çıkmış, 1869 yılında ABD Massachusetts’li Sylvester Roper buhar gücüyle çalışan motosiklet benzeri bir taşıtı geliştirmeye çalışmıştır. 1893 yılında Felix Millet beş silindirli bir motoru bir bisikletin ön tekerleğine takarak bugünkü motosiklete oldukça benzeyen bir taşıt ortaya çıkartmıştır.

En başarılı motor benzeri taşıtı ise iki tekerlekli aracı motorlu şekilde yapan Fransız mucitler Michael ve Eugene Werner gerçekleştirmiştir. Werner kardeşler aracın motorunu, kadronun altına iki teker arasına yerleştirmişler ve O tarihten sonra motosiklet tasarımlarında motor hep aynı bölümde kalmıştır.

Üretilen motosikletlerde tip ayrımından çok kullanıcıların tercihleri öne çıkmaktadır. Örneğin hem gezi hem de spor motosikletlerinin özelliklerini tek motosiklette barındırma çabası sonucu üretilen gezi-spor motosikletleri çok fazla motor sever tarafından tercih edilmektedir. Tabiki bu motosiklette gezi motosikletinin sürüş rahatlığı olmamasının yanında bir spor motosikletteki hıza ulaşamamaktadır. Gezi motosikletinden daha iyi performansa sahip olup spor motosikletinden daha iyi sürüş rahatlığı sunan bir motosiklettir.

blankŞimdi biraz günümüze gelirsek; Şehirlerde trafiğin yoğun olduğu yerlerde bir kurtarıcıdır. Yani tarihteki amacı dışında yeni bir görev daha edinmiştir. Şimdi ise motosiklet fiyatları günümüz koşullarına göre epeyce artmış hatta bazı modeller otomobil ve diğer araç fiyatlarına yaklaşmıştır.

Motosiklet modelleri ise bir çok markada farklılaşma yoluna gidecek şekilde yıllar içinde değişerek naked, touring, scooter, chopper, racing, spor touring, commuter, cross ve cub gibi farklı şehiriçi ve şehirdışı kullanılan modellere ayrılmıştır. Son zamanların tutulan modelleri Honda CBR 125 bir başlangıç motoru olarak uygun görülmektedir. Commuter modeller ise 1950’lerden beri gelişmektedir. Ülkemizde cbf 150, ybr 125 gibi commuter modeller en çok tutulan modellerdendir. Kawasaki’nin yeşili, Honda’nın kırmızısı, Yamaha’nın mavisi ise hem logolarını yansıtan hem de motosiklet modellerinin üstünde bolca kullanarak markalarını hep bir ileriye taşımışlardır.

motosiklet aksesuar
motosiklet aksesuar

Motosiklet aksesuar denince akla gelen ise yan parçalar sanılmaktadır. Motosiklet aksesuarları aslında motosiklet sürücüsünün giyimi, ekipmanı olarak tanımlanmaktadır. Motosiklet ekipmanlarındaki veya motosiklet giyimindeki belirli parçalar ise motosiklet kaskı, mootosiklet montu, motosiklet eldiveni, motosiklet pantolonu ve motosiklet botu’dur. Bu giyim seçenekleri günümüzde çok farklılaşarak gelişti. İlk önce yağmurluklar, rüzgarlıklar içlikler, sonra vurduğunda sertleşen korumalar yapıldı. Bir türk firması olarak bunları geliştiren tech90 firması impactec korumaları geliştirdi. Çarptığınız anda bir anda sertleşerek size hem sürüş sırasında yumuşaklığı sayesinde rahatlık, çarptığı anda ise sertleşerek o yumuşaklığından eser kalmadan semsert olarak size kaza sırasında daha fazla koruma sunan korumalar çıktı.

motosiklet eldiveni
motosiklet eldiveni

Motosiklet eldiven içlikleri ise bir çok motorcu tarafından bilinmiyor. Fakat hem üşüyen hem de terin çabuk kurumasını sağlayan bu motosiklet eldiven içlikleri, eldivenin iç kısmının kirlenmemesini, terden ıslanmamasını, eldivenin kaymamasını sağlıyor.

Korumalı kot pantolonları ise özellikle kevlar korumaları ile asfaltta oluşan sürtünme ısısını kaza sırasında size hissettirmeyerek vücudunuzun yanmasını, yaralanmasını engelleyecek şekilde yapılıyor. Ayrıca bu kotların dizlik ve kalça kısımlarında çarpma sırasında sertleşen korumalar kullanılıyor. Bu kotlar parçalanmaya ve sürtünmeye dayanıklı dış yüzeye, deforme olmayacak dikişlere sahipler.

2015-Yamaha-Tricity
2015-Yamaha-Tricity

Motosiklet parçaları bir çok firma tarafından satılıyor fakat Çin yapımı motosiklet parçalarının dayanıklılığı, işçilik kalitesi gerçek ve orijinal parçalardan çok daha zayıf. Bu yüzden motosiklet parçaları alırken ucuzluğuna bakarak kanmamanızı tavsiye ederiz. Parçanın hangi ülke malı olduğu çok önemlidir. Orijinal parça kullanmadığınızda, size daha fazla sorun çıkarabilecek bir motosiklete sahip olacağınıza emin olabilirsiniz. Denemiş ve hüsrana uğramış arkadaşlara facebook sayfamızdan sorabilirsiniz.

blankBaşlangıç motosikleti ise gerçekten önemlidir. Kendi arkadaşınızdan öğreneceğiniz bilgilerle lütfen trafiğe çıkmayın. Başlangıç motosikleti için scooter seçebilirsiniz. Örneğin; Honda spacy, honda fizzy scooter ile başlamak isteyenler için ideal modellerdir. Yamaha motosiklet modellerinde ise n-max, t-max gibi modeller alınabilir. Scooter motosiklet fiyatları ise diğer modellere göre daha ucuz yollu motosikletlerdir. Bu tip motosikletler kebapçı, pizzacı motoru olarak anılmaktadır fakat ulaşımın gözdesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir