Motosiklet kulüplerinin başvurularını dikkate alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri, İstanbul’daki viraj ve tehlikeli noktalara motosiklet kazalarında yaralanmaları en aza indiren özel çift sıra bariyerler yerleştirdi. Ekipler ayrıca D-100 Karayolu’nun metrobüs hattının bariyerlerini de komple değiştiriyor.

blank

İstanbul trafiğinde motosikletlerin daha güvenle sürülmesi için özel olarak hazırlanan bariyerler, motosiklet sürücülerinin isteği üzerine İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri tarafından değiştirilmeye başlandı. Avcılar-Söğütlüçeşme arası toplam 70 km’lik hattaki bariyerlerin değiştirilmesinin ardından, motosiklet kullanıcılarının tehlikeli bulduğu virajlardaki bariyerlerin değişimine de başlanacak.

blank

İstanbul’daki viraj ve tehlikeli noktaları belirleyerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı’na ileten motosiklet kulüpleri, mutlu sona ulaştı. Ekipler, belirlenen noktalardaki bariyerleri kaldırarak yerlerine motosiklet kazalarında yaralanmaları en aza indiren özel çift sıra bariyerleri yerleştirdi.
Öncelikle riskli virajlardan başlanarak konan özel bariyerler sayesinde olası motosiklet kazalarında sürücüler kazayı daha hafif atlatacak. Motosiklet dostu bariyer çalışmalarının İstanbul’un tamamına yayılması ile birlikte tehlikeli bariyerler nedeniyle yaşanan kötü yaralanmalarda son bulacak.

Mottoman Başkanı Ender Yıldız ve beraberindeki motosiklet sürücüleri, İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı’na bir teşekkür ziyaretinde bulundu. Bariyerlerin kaza sırasında bir giyotin gibi işlev gördüğünü, altına giren motosiklet sürücüsünün kafasını bile kesebildiğini belirten Yıldız, “Kazazede arkadaşlarımızla birçok etkinlik yaptık. Sonunda İBB Yol Bakım Daire Başkanlığı sesimizi duydu. Motorcu dostu olarak bilinen bariyerleri sisteme koydu. Kendilerine buradan teşekkür ederiz. Gönüllü olarak biz taşın altına elimizi koyduk ve sıkıntı olan bölgeleri ilgililere bildirdik. Umarız bu diğer illerde de örnek teşkil eder ve yol kenarlarına motorcu dostu bariyerler konur. Bu uygulama bizim açımızdan hayat kurtaran bir uygulamadır. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Kaynak: ibb

İstanbul Yıldızları Motosiklet Kulübü Başkanı Hüseyin Çelik de, “Motosiklet sürücülerinin en çok ölümüne neden olan bariyerlerin değişmesi bizi güvende hissettirecek” şeklinde konuştu.

Mottomon ve İstanbul Yıldızları gibi motosiklet kulüplerinin başını çektiği motosiklet kulüpleri, meydana gelen motosiklet kazaları neticesinde yaşanan feci ölümlerin bariyerlerden kaynaklandığını belirterek bariyerlerin değiştirilmesi yönünde çalışmalar başlatmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir