Genç Yaşlara Kadar İnen Kalp Krizini Anlamak İçin 6 Sinyal nedir? Bu konuda seyahatlerdeki karşılaşabileceğiniz riskleri inceledik.

Sadece soğuk veya aşırı sıcaktan etkilendiğinizi sanmanız işten bile değil. Bu belirtileri okuduğunuzda belki kendinize teşhis koyarak doktora görünme ihtiyacı duyabilirsiniz.

1. Aşırı yorgun hissetmek; tabiki yorulmuş hissedebilirsiniz, fakat ayaklarda derman olmaz derler ya, şuradan şuraya kadar gidecek halinizin bulunmaması, nefes nefese kalmanız, düz yolda bile yürürken aşırı yorgunluk belirtisi varsa. Bir EKG çektirerek bu konudan emin olmanızı gerektirebilir.

Image result for ekg

2. Gögüs ve koltuk altında hissedilen ağrı kalp krizinin en önemli belirtisidir. Farlı yerlerde de görülebilir. Boğazınızda, ensenizde, sırtınızda ve karnınızda olması muhtemeldir. Doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Image result for motorcycle over strain

3. Krizden hemen önce nefes darlığı görülür.  Sebebi damar tıkanıklığı yüzünden akciğerlere hava gidemiyor oluşundandır. Böyle bir durumda oturun ve nefes alma düzeyinizi stabil tutmaya çalışın. Nefes darlığı yaşıyorsanız doktora gitmenizde fayda var.

Not: Öksürmek, ağrıyı ve krizi atlatmanızı sağlayacak ilk adımlardır.

Image result for motorcycle doctor

4. Baş dönmesi neden olur; damar tıkanıklığı yüzünden beyine kan gitmesini engeller, sonucunda baş dönmesi olur, yeterince kan gitmeyince başınızın dönmesi kaçınılmazdır. Aşağıdaki video’da araç içinde kalp krizi geçiren birinin yolda karşılaştığı durumu görüyorsunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=OOIIpvOT4Vw

5. Aşırı terleme nöbetleri geçiriyorsanız, ani ve soğuk terleme varsa. Hareketsiz halde bile terleme varsa. Mutlaka doktora görünün. Aşağıda 1 ay önceden kendini belli eden belirtilerin videosunu seyredin

https://www.youtube.com/watch?v=FQsVc2Hn-18

6. Öksürme ve Üşüme belirtisi; Aşırı üşüme ve devamlı öksürme ise kriz belirtilerinden bir tanesidir.  Doktora görünmekte fayda var.

https://www.youtube.com/watch?v=2MoH7wRg5WM

Canan Hoca krizin detaylarını söylemiş, izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kalp Krizi geçiren birinin kurtulmasını sağlayabilirsiniz.  İlk önce 112’i acili arayın.

Kalp Krizi İlk Yardım – Kalp Durması Müdahale (Mutlaka İzle) Hayat Kurtar

https://www.youtube.com/watch?v=lCZc-HGK_aQ

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir