18 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Ehliyet Taşımanız Gerekmeyecek

Yeni yasa ile yeni TC Kimliği Taşıyanlar için Ehliyet Taşımanız Gerekmeyecek uygulama hayata geçiyor. Ehliyetimi evde unuttum derdine son veriliyor. Taşımak zorunda olduğunuz Kimlik ehliyet yerine geçecek. Bilgilerinize kolayca ulaşılacak, zamandan tasarruf edilecek. Yeni uygulamanın bir çok artısı var.

Ehliyet Taşımanız Gerekmeyecek

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, “Hayat Kimliğinle Kolay” uygulaması ile sürücü belgesi bilgilerini T.C. kimlik kartlarına taşıyanların sayısının 6 milyon 275 bine ulaştığını duyurdu. Söz konusu uygulama ile T.C. kimlik kartlarına taşıma yapanların, yanlarında ehliyet bulundurmaları gerekmiyor.

işlemi online yapmak için www.nvi.gov.tr‘den işlem yapabileceksiniz. Yapamayanlar nufüs müdürlüklerine gidebilecekler.

 • Yeni yasa ile TC kartı uygulaması ile iki ayrı kart taşımak zorunda kalmıyorsunuz.
 • Her iki belgenin de yeni tip olması yeterli oluyor.
 • 21 Eylül 2020 tarihinde hayata geçirilen “Hayat Kimliğinle kolay” uygulaması ile yeni nesil sürücü belgesi bilgileri elektronik kimlik kartlarında yer alan çipin içerisine entegre ediliyor.

Nüfus müdürlüğüne başvurmanız yeterli olacak. Bu işlem için vatandaşlar herhangi bir ücret de ödemeyecek.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarında bulunan işletim sistemi, başvuru sistemi ile kimlik kartının basımına kadar olan süreçteki tüm yazılımlar, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki mühendisler tarafından yerli ve milli olarak geliştirilmiş.

Ehliyet taşımaya gerek var mı?

Bakanlığın yeni hizmeti olan ehliyet bilgilerinin kimlik kartlarına yüklenmesi bugün resmen başladı. Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri’nden randevu alan vatandaşlar işlemlerini yaptırarak ehliyet taşımak zorunda olmaktan kurtuluyorlar.

Yeni tip sürücü belgesi bulunanlar, yeni nesil elektronik kimlik kartı başvurusu sırasında bu uygulamadan faydalanabilir.

Bu konuda gelebilecek sorular; 

 1. Alkollü yakalandığınızda ehliyet gibi TC kimlik kartına el konulacak mı? Hayır
 2. TC kimliğimnize bağlı çipli Ehliyetten puan düşülecek mi? Evet
 3. TC Kimliğimizi göstermezsek ne olacak? Polisin yetki sınırları dahilinde alkollü yakalanırsanız sizi hastaneye, artı puan ve paza cezası ile cezalandırmak yoluna gidilecek. Yani trafik kurallarındaki yasalar aynı şekilde devam edecek
 4. TC kimliğinde yetersiz ehliyet ile yakalanırsak ne olacak? Yetersiz ehliyet cezası ve aracınızı bağlama yetkisi trafik polisinde olacaktır.
 5. TC kimliğine geçen cezalar E-devlette görünecek mi? Evet
 6. E-devlet üstünden ehliyete yazılan cezalar görünecek mi? Evet
 7. Motosiklet ehliyetleri, otomobil ehliyetleri gibi TC kimliğine işlenecek mi? Evet
 8. TC Kimliğine işlenmeyen ehliyet yüzünden ceza yer miyim? Evet
 9. Zaruri durumlarda ehliyet istenecek mi? Evet istenebilir, ama jandarma ve trafik zaten bu bilgiye TC numaranızdan ulaşabilecekler.

Aklınıza gelen soruyu yorumlara ekleyin.

Motosikletler

2024 Triumph TF250X

2 YORUMLAR

 1. Önceden alkollü olarak yakalanıp ehliyetimize el konuldu ise bu yasa TC kimliğe ehliyet geçene kadar, geri alma işleminde TC kimlik alıp mı, ehliyeti işleteyeceğiz yoksa almadan mı işlettiğimizde mi almış olacağız

  • TC Kimliğini almış olacaksınız ama ehliyetinize el konulmuş görünecektir. trafikte ykalanırsanız, yeniden ceza yersiniz. Ceza ödedikten ve alıkonulma süresi dolduktan sonra TC kimliğinizdeki ehliyete alıkonulma ibaresi kalkacaktır. Aslında eski trafik yasaları halen devam ediyor, değişen tekşey kartların tek kart altında toplanmış olduğudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz