Topcase (Arka Çanta) ile ceza yediyseniz cezayı ödedim bitti olmuyor. Cezayı ödedikten sonra ya topcase’i ruhsata işleteceksiniz yada sökmelisiniz. Söktünüz diye iş yine bitmiyor. Motorun plaka görünecek şekilde topcase’siz halinin fotoğraf çıktısını alıp ilçe trafikten düşüm yaptırmanız ve yoksa ceza ile beraber size verilen 7 gün boyunca trafiğe çıkabilir raporu olmalı.

Alıntıdır.

Yedi günden sonra ilk çevirmede motorunuzun bağlanmasına sebep olabilir. Bu şekilde E5 veya Tem anayolunda yaptıkları yolculuklarında ceza yiyenler var. Uzun yolculuklarda ise daha sıkıntılı bir durum oluşturabiliyor.

blank

Bu konu kapanalı aslında çok olmuştu ve bir çok forumda tartışması arada bir açılmıştı. Fakat son durumda bu yasayı trafik daha iyi bilir diye tekrar düşünmeye başladık. Fakat top case olayı’nın aslı şöyle; Ruhsata işletmek zorunda olanlar sadece ticari işletmeler diye belirtilmiş ve sonuçlandırılmıştı. Neyse bu cezaya yukarıda dendiği gibi itiraz edip başvurmak gerekiyor. Çekinmenize gerek yok, cezayı ödeyip kurtulayım diyenlerle, böyle ceza mı olur diyenler diye ayrı iki grup var. Uğraşıp cezayı sildirenler lütfen aşağıya yorum olarak eklesinler.

iyi sürüşler

5 thoughts on “Ceza yiyenler anlatıyor (Top Case) Arka Çanta Cezası”
  1. Banada yazdılar ben sadece ticari amaçlar icin kullananların ruhsata işletmek zorunda olduğunu bilmiyordum sonradan öğrendim gidip itiraz ettim cok normalmiş gibi yanlış olmuş deyip cezayi düşürdüler bence gorevini bilmeyenler polis olmamalı

  2. Uğur bey, İtirazı mahkemeye mi yaptınız? Ceza düştüğünde sistemde görünen bir ceza kalmıyor mu?

    1. 32. maddeden ceza yemeniz durumunda polis o an veya 1 hafta süre vererek “trafikten men” cezasını da verme hakkına sahiptir. Bu kanun değişmiş olabilir. Ayrıca artık ticari kuryeler sorumlu bu çanta takma ve ruhsata işletme olayından. Keza ceza maddesinde trafikten men kalemi de yer almaktadır. Eğer ki aracınızı o an trafikten men ederlerse, çekici çağırarak trafik otoparklarına çektirmek zorundadırlar. Eğer bir hafta süre verilirse ki motosikletlerde çoğu kez böyle olmaktadır. İlgili trafik şubeye giderek bu kararı kaldırtmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir