Otomobil, Tır ve kamyonlar için kendi kendine sürüş teknolojisinin faydaları gün geçtikçe ortaya çıkıyor, ancak iki tekerlekli araçlarda otonom teknolojiler için yeni yapılan uygulamalar biraz daha zordur. Motosikletin tüm hava şartlarında ve yollarda nasıl davranışlar sergileyeceğini tahmin edebilmek gerçekten zor.
blank

Yoldaki diğer araçlara göre tipik olarak öngörülemeyen tehlikelere maruz kalan motorsikletler, otonom otomobiller için de benzersiz bir zorluk oluşturmaktadır. Daha fazla kabiliyetine maruz kalabilirler ve hızlılardır. Trafik şeritleri arasında yolculuk yaparlar ve genellikle sürücüleri bazen şaşırtabilecek veya bir algoritmayı birbirine karıştırabilecek her türlü şeyi yaparlar.
blank

Bu nedenle, İngiliz şirketi AB Dynamics sürücüsüz bir motosiklet geliştiriyor.

Motosikletin kendisi, otomatik şanzıman, ABS sistemi ve çeşitli sensörleri olan BMW C1 scooter. AB’nin otonom araç yazılımı kullanılarak hareketlerinin önceden planlanmasını sağlayan yerleşik bir robot kontrol cihazı, radyo kontrol yazılımı, GPS ve diğer sensörlerle donatıldı.

AB’nin kıdemli sistemler mühendisi Dr. Richard Simpson, “Gelecekteki mevzuat ve araç güvenliği testleri, ADAS sistemlerinin ve otonom araçların giderek karmaşık senaryolarda güvenle yol almasının, bu motosikletin başarısı ile doğru orantılı olduğunu” söylüyor. “Motosiklet dayanıklılık testinde, sürücülerin yorgunluğunu örtebilecek ve her türlü yüzeyde başarı ile sürüş gerçekleştirecek bir sistem yaptık.” diyor.
blank

Kısaca riski ortadan kaldırmak için her türlü senaryoyu düşündüklerini belirtmişler. Aşağıdaki video bu testlerde ne kadar başarılı olduğunu gösteren bir video olarak sunulmuş.

kaynak: newatlas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir