İkinci El Motor Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? | Motosiklet Sitesi

by motosiklet
1 sene ago
383 Views

İkinci El Motor Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

İkinci el motor, günümüzde en az sıfır motorlar kadar yoğun bir şekilde ilgi görmektedir. Özellikle sıfır motorların fiyatlarının yüksek olması motosiklet tutkunlarının ikinci el motosikletlere yönelmesini sağlamaktadır. Pek çok kişi tarafından motosiklet tutkunlarının beğenisine sunulan ikinci el motorları alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Şimdi gelin söz konusu noktaları hep birlikte inceleyelim.

İkinci El Motor Alırken Aceleci Davranmayın

İkinci el motosiklet alacak olan kişilerin en sık yaptığı hata aceleci davranmaktır. Oysa ki kişilerin detaylı bir araştırma içerisine girmeleri ve kesinlikle aceleci davranmamaları gerekmektedir. Aksi takdirde motor ile ilgili görmeleri gereken bir hata ya da problemi göremezler. Bu nedenle sabırlı davranmalı ve detaylı bir araştırma içerisine girmelisiniz. Yaptığınız araştırmalarda ihtiyaç ve zevklerinizi göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Ekspertiz Raporu Alın

Tıpkı ikinci el otomobil satın alırken gerek duyulduğu gibi motosiklet satın alırken de ekspertiz raporunun alınması gerekmektedir. Bu sayede motorun neresinde nasıl bir problem var, daha önce kazası var mı, kilometresi ile oynanmış mı ya da motosiklet toplama bir motosiklet mi hepsini öğrenebilirsiniz. Motosiklet ekspertiz raporu olmadan satın alınan motosikletlerde pek çok sorun ile sonradan karşılaşabilmek mümkündür. Bu sorunlar ile karşılaşmak ve aldığınız motosikletin özelliklerinden emin olmak için ekspertiz raporu olmalısınız.

Servis Bakımına Dikkat Edin

Pek çok ikinci el motosiklet ilanında servis bakımlı ibaresi bulunur. Söz konusu ibare bazı zamanlarda gerçek olabilir. Ancak çoğu zaman kişiler motosikleti satmak için servis bakımlı ibaresini kullanmaktadır. Bu nedenle motosikletin servis bakımlı olup olmadığından kesinlikle emin olmalısınız. Motosikletlerin yetkili servisinden yapılan bakım sonrasında bir nüsha bakım formu verilmektedir. Bunun yanı sıra bakım formu ile birlikte fatura da verilmektedir. Motosikleti satan kişiden söz konusu bakım formu ve faturayı talep etmelisiniz. Motosikletin gerçekten servis bakımlı olması durumunda kişi size bu faturayı ve formu rahatlıkla gösterecektir. Ancak söz konusu bakımın gerçek olmaması durumunda ise fatura ve bakım formuna ulaşamazsınız. Bu noktada söz konusu motoru satın almamalısınız.

Bilgi için aşağıdaki yazılara göz atın:

2. el motorsiklet rehberi / Nasıl alınır? / Neye bakılır? 10 maddede ikinci el motor

İkinci el motosiklet alım satım

2. El Motosiklette Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor

İkinci elde en yaygın dolandırıcılık tipleri

2. el motosiklet alırken sormanız gereken 8 soru

125 cc motor tavsiyeleri

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları