Özellikler

Özel boyutların artırılması ile ergonomi, konfor ve kullanım kolaylığını en iyi hale getirmektedir. Ayırt edici omega şekliyle orta kısım, sürüş konumunu daha iyi hale getirerek, Vespa’ya efsanevi modellerin geçmişinden miras kalan belirgin stil özelliğini verir; gidon tabanına kadar bir “direk” gibi yükselmektedir. Siper camını destekleyen metal yapı ile direksiyon donanımının görünür bırakıldığı 60’lı ve 70’li yılların efsanevi modeli “Vespini”nin şıklık geleneğini de sürdürüyor.

Tasarım

Primavera’ya tek bir bakış, akıllara klasik Vespa stilini getiriyor. Yaban arısına benzerliğiyle “Vespa” adına esin veren veren ilk prototipte olduğu gibi bu modelde de stop lambası keskin hatlara sahip ve konik.
Genişletilmiş park lambası ayrıca gövdeye aerodinamik bir görünüm katıyor.Kaportanın alternatif olarak dışbükey ve içbükey çizgileri, en klasik Vespa standartlarını gözetmekle birlikte, ışığın kaporta üzerinde yarattığı yansımanın titiz bir araştırmaya tabi tutulması sayesinde, belirgin bir modern görünüm sunuyor.
Keskin çizgilerin gerilimiyle karışan yumuşak, yuvarlak formlar, aracın tamamına ekstra bir canlılık katıyor.

Teknik Detaylar

Motor, 2 konumlu kol sistemi ile gövdenin üzerinde monte edilmekte ve çift kauçuk emme damperi ile bir stoper kullanılır. Böylece sürücü, çeşitli temas noktalarında titreşimin dikkate değer ölçüde azaldığını hisseder. Yeni Primavera, Vespa’nın klasik tek kollu süspansiyon tasarımını sürdürmesine rağmen, kayma sürtünmelerini azaltmak üzere sistemi yeniden tasarlamıştır. Daha önce iki vida ile sabitlenen amortisör, menteşe mili ile tekerleğe bağlantı sağlayan alüminyum desteğe sabitleniyor. Vespa Primavera, Scooter dünyasında en gelişmiş teknolojik atılımı temsil eden, üst düzey performans, minimum yakıt tüketimi ve emisyon seviyeleri açısından zamanının çok ötesinde bir motor grubu olarak ultra-modern 3 valfli motorları ile çalıştırılmaktadır. Vespa Primavera’nın kalbi, 3 valfli (2 giriş, 1 egzoz valfi) tek üst kam ve elektronik yakıt enjeksiyonu ile donatılmış, 4 stroklu, tek silindirli hava soğutmalı motordur

4.250 €

Teknik Özellikler

MotorTek silindir, 4 zamanlı motor, elektronik enjeksiyonlu 4 valf
Silindir Hacmi154.8 cc
Max Güç7750 rpm’de 9.5 kW
Max Tork6500 rpm’de 12.8 Nm
BeslemePFI – Port Yakıt Enjeksiyonu
SoğutmaBasınçlı hava ile
DebriyajTitreşim amortisörlü otomatik kuru santfirüj kavrama
VitesTitreşim amortisörlü otomatik kuru santfirüj kavrama
Arka Fren140 mm mekanik kumandalı kampana
Ön FrenHidrolik kumandalı 200 mm paslanmaz çelik disk
Ön Lastikİç lastiksiz 110/70-11′
Arka Lastikİç lastiksiz 120/70-11′
Uzunluk1.869 mm
Genişlik735 mm
Aks Aralığı1.340 mm
Sele Yüksekliği780 mm
Yakıt Deposu8 Litre
Egzost ÇıkışıEuro 3 Normlarında

 

2014 Vespa Primavera 125 4T 3V Scooter Walkaround – 2013 EICMA Milano Motorcycle Exhibition

Facebook Yorumları

6 YORUMLAR

  1. […] Vespa Primavera 150 scooter türü bir motosiklet, erkek bayan farketmeden binebileceğiniz güzel bir seçim olur. Özellikle de bayanların, ne tür bir motosiklet alsam diye düşündükleri sorunun cevabı olarak Vespa Primavera 150’yi öneriyorum. Uygun yakıt tüketimi, yola hakimiyeti ve dinamik denge boyutu ile bayanların zorlanmadan kullanabileceği motosiklet türlerinden. […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here