Trendyol Go’da çalışan bir kurye arkadaş ile de sohbet ettik

Soru – Cevap BölümüCategory: SorularTrendyol Go’da çalışan bir kurye arkadaş ile de sohbet ettik
HakanSVN asked 12 ay ago

Motosikletim ve kullanım tecrübem yok, motosiklet ehliyetim de yok, kuryecilik tecrübem hiç yok. Bugün Trendyol Go Kurye işi için başvuru yaptım 😁
TrendyolGo için başvurumu yaptıktan sonra ayrıca yarın için 90 dakikalık bir eğitim gösteriyordu, katılım için ona da başvurdum ancak bugün arayan olmadı.
Gün içinde Trendyol Go’ da çalışan bir kurye arkadaş ile de sohbet ettik. Bana bu işe başlayacaksan 50cc yerine daha büyük bir scooter ile başlamamı önerdi. 50cc sık arıza verebilirmiş, bu yüzden daha yüksek cc bir motosiklet ile başlamamın daha iyi olacağını söyledi. Trendyol kurye işinde belli saat aralıkları varmış, o saatleri seçerek iş yapabiliyormuşsun. Part Time yada Full Time çalışılabiliyormuş. Saatte ortalama “24 TL” gibi bir getirisi varmış. Masrafların hepsi kuryeye aitmiş (vergiler, yakıt, sigorta vs.). Trendyol şuanda “Seyhanlar Market, Mopaş, Happy Center” gibi marketlere hizmet veriyormuş. Ayrıca Anadolu yakasında iş yoğunluğuna göre seni her ilçeye gönderebiliyormuş, o ilçelere gittiğinde de oralardan iş çıkarsa o gün o bölgede devam ediyormuşsun dağıtıma. Anlaşmalı marketlerden ürünleri alıyorsun, adreslerine teslim ediyorsun. İşin detayı bu aslında. Bu arada TrendyolGo şuan için sadece İstanbul Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası’ nda hizmet veriyor.
Part Time ortalama bir şekilde çalışınca “2.500 TL” gibi bir kazanç elde edilebiliyormuş. Eğer gün içinde Full çalışırsan sanırım masrafları düştüğünde “4.000 – 5.000 TL” gibi rakamlar rahat kazandırır gibi görünüyor.
Bende motor tecrübesi ve ehliyet olmadığı için 50cc bir motor ile başlamayı düşünüyorum. Şuanda maddi durumum iyi olmadığından dolayı motosikleti satın almak yerine kiralamayı düşünüyorum. Çalıştıkça aylık kirasını ödeyeceğim. Birkaç ay kiralık kullanıp, parayı biriktirdikten sonra önce ehliyet, daha sonra da kendi motorumu satın alıp işe devam edebilirim.
Bu işlerde tecrübesi olan, özellikle “TrendyolGo” ile çalışan arkadaşlar varsa bu işin detayları ile ilgili bilgi verebilirler mi acaba?

kaynak: motosiklet facebook.com

20 Answers
motosiklet Staff answered 12 ay ago

Bizim sayfada ibrahim yazmış, deneyimlerini aktarmış, bilgi alabilirsiniz.
Sonunda bugün Trendyol Go Kurye eğitimine girebildim…
Şimdi bu işi yapmak isteyenlere detaylı ve uzun bir şekilde anladığım kadarı ile gördüğüm sistemi anlatmaya çalışacağım.
 
Öncelikle http://www.trendyolgo.com sitesine girip “Kurye olmak istiyorum” kısmından bir form dolduruyorsunuz. Kişisel bilgilerinizin istendiği bu kısa formu doldurduktan sonra aynı sayfadan eğitim için size uygun gününüzü ve saatinizi belirliyorsunuz. Neredeyse hergün, saat 11, 15, 16 saatleri arasında eğitim seçenekleri var. Herşeyi tamamladıktan sonra başvurunuzun alındığı ile ilgili bir bilgi ekranı geliyor. Eğitim için bu sayfadan başvurunuzu tamamlıyorsunuz. Buraya dikkat; verdiğiniz iletişim bilgilerinden size geri dönüleceği bilgisi var sitede ancak tarafınıza herhangi bir dönüş olmuyor. Bu yüzden eğitim için seçmiş olduğunuz gün ve saatte TrendyolGo’ nun Kadıköy / Kozyatağı’ ndaki merkezine kendinizin bizzat gitmesi gerekiyor. Merkezin adresini yazının sonuna ekleyeceğim. Belirlediğiniz saatten 5-10 dk. önce orada olmanız yeterli. Zaten sizinle beraber başka kişiler de eğitim için orada olacaktır, yani yalnız ben orada olacağım diye düşünmeyin.
İçeri girebilmek için HES kodu soruyorlar, yanınızda HES kodunuz bulunsun. Eğitim saatine doğru sıra ile içeri alıyorlar. İçeri girdikten sonra koridordan sola döndüğünüzde bir toplantı odası var. Toplantı odasında kendinize bir sandalye bulup yetkili kişinin gelmesini bekliyorsunuz. Bizim eğitimde odada 20 kişiden fazla arkadaş vardı, bayağı kalabalık olabiliyor.
 
Eğitim diyorum ama aslında Trendyol’ un kurye hizmeti ile ilgili genel bilgiler veriliyor ve bu bilgilerin sonunda sizi telefonlarınız üzerinden bir link ile çok basit bir sınava sokuyorlar ama çok kolay patatesten bir sınav. Eğitime girmeden de cevaplayabilirsiniz, o kadar basit.
 
Şimdi eğitimde verdikleri genel bilgileri anlatayım, kendi aldığım notlardan yararlanarak anlatmaya çalışacağım. Bu sistemde çalışan yada detayları daha iyi bilen arkadaşlar var ise eksik yada yanlış verdiğim bilgileri düzeltsinler lütfen;
 

  • Çalışma saat aralıkları “Sabah 10:00 – Gece 24:00”

 

  • Saatlik yapılacak ödeme 35 TL (Kazandıran saatlerde)
  • Diğer saatlerde yapılacak ödeme 24,5 TL.

(Kazandıran saatler Trendyol’ un belirlediği en yoğun sipariş alınan saatlere deniyor, 18:00 – 20:00 saatleri gibi. Bu saatlerdeki çalışmalarınızda aldığınız ücret yüksek oluyor).
 

  • Çalışma Paketleri (Seçilebilir çalışma saatleri)

-1. Paket (24 saat / 16 saat Kazandıran saatler)
-2. Paket (45 saat / 16 saat Kazandıran saatler)
-3. Paket (60 saat / 16 saat Kazandıran saatler)
-4. Paket (75 saat / 18+ saat Kazandıran saatler)
*6 ayda 2 kez paket değiştirme hakkınız var.
 

  • Çalışma saat aralıklarını sistem üzerinden kendiniz seçebiliyorsunuz. Çalışma gününüzün içindeki saat aralıklarını kendiniz belirleyebilirsiniz (10:00/11:00, 18:00/19:00 vb. gibi).

 

  • Anadolu yakası, genel olarak toplam 6 bölgeye ayrılmış (Üsküdar – Ümraniye, Maltepe – Kartal, Pendik – Tuzla gibi). Bu bölgelerin her yerinde paket işi çıkabiliyor. Sistem sizi nereye yollarsa oraya gidilmesi gerekiyor. Örneğin; sistem sizi Ümraniye’ deyken Maltepe’ ye gönderdi. Maltepe’ de paketi bıraktıktan sonra bu sefer sizi Kartal’ da başka bir teslimata yönlendirebiliyorlar. Ancak genelde hangi bölgede uygunsanız o şekilde paket ataması yapılıyor.

 

  • Şuan için sadece İstanbul’ da (Anadolu ve Avrupa yakası) Trendyol Go kurye hizmeti bulunmaktadır.

 
Buradan sonraki kısımda size diğer detayları anlatacağım;
 
* Seçtiğiniz haftalık çalışma saatleri içinde sipariş almadığınız saatlerinde ücretleri ödenmektedir.
* Pazar günü en az 6 saat çalışma mecburiyeti var (Pazar günü sipariş yoğunluğu çok olduğu için ve kuryeci arkadaşların çoğu da pazar günü izin kullanmak istemelerinden dolayı böyle bir şart koyulmuş).
* Kazandığınız ödemeler aylık olarak değil, haftalık olarak hesabınıza yatırılıyor. Çarşamba günü ödeme günü olarak belirlenmiş.
* Çalışma saatinizden 5 dk. önce ilgili bölgeye girip hazır olmanız gerekiyor.
* Telefonunuzun şarjı % 20′ nin altına düşerse sistem size paket yönlendirmesi yapmıyor. Bu yüzden telefon şarjınızın sürekli dolu olması önerilir.
* Anlaşmalı marketlere yakın olmanız isteniyor. Siz, anlaşmalı noktalara ne kadar yakınsanız sistemde size o kadar paket işi atayabiliyor. Bu yüzden bekleyecekseniz marketlerin önünde yada yakın noktalarda bulunmanızı tavsiye ederim.
* Sipariş paketlerini sipariş alınan marketlerde hazırlıyorlar, siz ürünlerin paketlenmesine karışmıyorsunuz. Kasa önünde bekleyip market elemanından poşetleri alıyorsunuz. Sadece o an kasa fişinin fotoğrafını telefondaki uygulama sistemi üzerinden çekiyorsunuz, bu kadar. Şuan için anlaşmalı marketler şunlardır; “Üçler Süpermarket, Happy Center, Beyaz Fırın, Gourmet Garage, Snowy, Teslimus, Kim Market, Özkuruşlar, Namlı Market, Ondan Market, Seyhanlar Market ve Algida”.
* Telefondaki uygulama size müşterinin konumunu gösteriyor. Bu konum sistemi Google Maps üzerinden çalışıyor.
* Müşteriye geldiğinizde poşetleri kapının önüne bırakıp 1.5 metre sosyal mesafe kuralına uyarak müşterinin kapıyı açmasını bekliyorsunuz. Müşteri kapıyı açmadan oradan ayrılmamak gerekiyor.
* Kapıda herhangi bir ücret alımı yapmıyoruz. Ödemeyi müşteri online olarak kendisi internet üzerinden yapmış oluyor. Biz sadece marketten aldığımız paketleri alıcıya güvenli bir şekilde teslim ediyoruz, bu kadar.
* Müşteri o an adresinde yoksa 10 dakika bekleme zorunluluğu var.
* Yanlış adres, motor arızası, kaza, problemler yada sorunlar ile ilgili Trendyol’ un “Trendyol Asistan” isimli bir yardım merkezi var. Buradan iletişime geçtiğinizde size yardımcı olunuyor.
* Trafik kurallarını ihlal etmek, kaldırımdan motor sürmek, müşteri ile tartışma, Trendyol çalışanları ile tartışma vb. gibi durumlar direkt işten çıkartılma sebebi olarak görülmektedir.
* Kasksız motor kullanmak, terlik, sandalet vb. ile motora binmek, çalışma bölgelerinde uzak noktalarda beklemek, paket işini kabul etmemek vb. gibi durumlarda uyarı veriliyor.
* Size başlayacağınız zaman mont ve Trendyol taşıma çantası veriliyor. Bu ekipmaların ücretleri ilk çalışma kazançlarınızdan düşüyor. Yani ekipmanlar bedava değil, paralı olarak size verilecek.
* Kazançlarımızda fatura kesiyoruz ve e-imza alınıyor. Bu işlemler için “Logoişbaşı” isimli bir uygulama kullanılıyor. Bu uygulama ile bu işlemleri halledebiliyoruz. Bu uygulama için tek sefere mahsus 132 TL alınıyormuş.
* Shell’ de Trendyol Go sürücüleri için geçerli %6 akaryakıt indirimi varmış.
 
Aldığım notlar bu şekilde. Önemli bir konu daha var. Yakın zamanda saatlik ödeme yerine paket başı ücretlendirmeye geçilecekmiş. Bu sistemde Paket Ücreti olarak 5,9 TL verilecekmiş, km başı’ da 1,18 TL kazanç sağlanacak ancak şuanda bu sistem yok, yukarıda belirttiğim gibi saatlik ödeme uygulanıyor.
 
Masraflardan da bahsedelim. Aşağıdaki örnekten yola çıkarak çıkan yaklaşık masrafları yazıyorum;
 
Haftada 80 saat için geçerli kazanç;
 
Gelirler 9.300 TL
 
Giderler;
* Yakıt 500 TL
* Bağkur 1.055 TL
* Yemek 445 TL
* Muhasebe 200 TL
* Diğer masraflar 500 TL
(29 yaş altına Bağkur ücreti 0 TL).
 
Tüm bu bilgiler verildikten sonra size verilen bir kare kod ile telefonunuzdan ufak bir sınav oluyorsunuz. Çok basit bir sınav merak etmeyin. Bu arada yetkili kişi toplantı odasının hemen yanındaki başka bir odaya geçiyor ve tüm katılımcılarla tek tek görüşüyor. Bu görüşme ortalama bir kişi için 3-5 dakika sürüyor. Sınavı bitiren görüşmeye geçiyor, bu yüzden sınavdan sonra biraz sıra olabiliyor. Sınavı hızlıca bitirip hemen sıraya girin, yoksa uzun bir bekleme olabilir.
Yetkili kişi sizden birkaç bilgi istedikten sonra çalışma saatinizi, motorunuzun olup olmadığını, tecrübenizi ve ne zaman başlayabileceğinizi falan soruyor. Başvuru için istenen evrakları da burada size belirtiyor. Hazır olduğunuzda evraklarla tekrar gidip başvuru işlemlerine başlıyorsunuz. Bu esnada sizde aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.
 
Son olarak fikirlerimi de yazayım;
Eğer ciddi anlamda kazanç sağlamak istiyorsanız en az 45 saatlik çalışma seçeneği ile başlamak gerekiyor. Bu arada paket adetleri de arttıkça performansınıza göre sıralamaya giriyorsunuz. Sıralamada ilk 200 içinde olduğunuzda saat seçme seçenekleri ilk önce size açılıyor, önce siz çalışma saatinizi seçiyorsunuz, daha sonra diğer arkadaşlara açılıyor. Ne kadar sıkı çalışırsanız o kadar performansınız yükseliyor.
Benim motosikletim ve ehliyetim yok. Motosiklet tecrübemde yok. Bunu görüşmede de açıkça belirttim. Çalışma saatlerimde başlangıç seviyesinde başlayabileceğim, hiç motor tecrübesi olmayan bir arkadaşın burada başlayıp tecrübe kazandığından ve ayrıca sonradan motosiklet ehliyetini de aldığından falan bahsettiler.
Bakalım artık, hayırlısıyla önce 50cc bir motosiklet satın almam gerekiyor, ondan sonrası da gelir inşallah.
 
Başvuru için gerekli belgelerin ve ortamın fotoğraflarını ekledim, inceleyebilirsiniz.
Uzun bir yazı oldu, umarım açıklayıcı olmuştur 😊
 
Trendyol Go Merkez Adresleri;
 
Avrupa Yakası
Nüzhetiye Caddesi 54A Beşiktaş / İstanbul
 
Anadolu Yakası
19 Mayıs Mahallesi İnönü Caddesi 97A Kozyatağı, Kadıköy / İstanbul
 
facebook sayfası linki

onur kahveci answered 11 ay ago

elıne koluna saglık usta cok guzel acıklamıssın baya acıklayıcı olmus ama anlamadıgım bırsey var 80 saat calısıp 9300tl yazmıssın altına gıderlerı eklemıssın bu gıderler 9300 tl den mı dusucez yoksa o gıderlerı dusunce 9300 tl mı kalıyor ? onu anlayamadım tam olarak

motosiklet Staff answered 11 ay ago

Giderleri vardır, facebook’ta motosiklet bilgileri gurubuna üye ol, arakdaşlar detayları ile anlatsın, çalışanlar var.

Emre answered 11 ay ago

Merhaba ben özel güvenlik olarak çalışmaktayım ek iş olarak bu işi yapmak istiyorum acaba mümkün mü yapan varmı bu şekilde ?

motosiklet Staff answered 11 ay ago

Yapan var ama bence kendi işini bırakırsın, daha iyi kazandırıyor. Başta yorulursun sonra alışırsın. Bu videodaki arkadaşı dinleyin
1 Ayda 10.000 TL Kazanmak ! Trendyol GO | Bu İşte Para Var.

motosiklet Staff answered 11 ay ago

Sonrada bu arkadaşı dinle
1 Ayda 16.800 TL Kazanmak ! Trendyol Go | Paket Başı

motosiklet Staff answered 11 ay ago

50 cc motorsikletle aylık 11.750 tl kazanç / trendyol go