18.2 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 25, 2024

Motosiklet Neden Yolda Giderken Stop Eder?

Motosiklet Neden Yolda Giderken Stop Eder?

 1. Marşa bastığınızda çalışmıyorsa
 2. Motor yolda stop ediyor ve çalışmıyorsa
 3. Motor marşa bastığınızda bir çok kez denemede çalışıyorsa
 4. Motor sıcakken çalışıyor, soğukken çalışmıyorsa veya tam tersi oluyorsa

Bu  tarz sorunlarda aşağıdakilere bakılarak sorunu çözebilirsiniz veya servise gidebilirsiniz.

 1. Yolda stop ediyorsa, marş basıyor çalışmıyorsa; yakıt sistemi arızasını işaret ediyor olabilir, benzin pompası rolesi bozulmuştur. Benzin pompası elektrik kısmındaki kablolarda sorun olabilir. Benzin otomatiğinde kırık olabilir. Bu konuda yapılabilecek şey o parçayı değiştirmek olacaktır.
 2. Aracınız ateşleme yapmıyorsa ise aynı durumlar olacaktır. Buji’yi çıkartın çakıp çakmadığını kontrol edin. Ateşleme olup olmadığını kontrol edin; Marşa basarken, Buji kablosunu çıkartıp sokete yaklaştırınca çakma olmuyorsa o buji ateşleme yapmıyor demektir.
 3. Isınınca veya soğuyunca çalışmaması; buji başını, akü başını kontrol edin. Bunlarda sorun yoksa krank sensöründe problem vardır. Devir sensörüde denilmektedir. Motosikletinizi aniden stop ettirebildiği gibi devirde dalgalanma, gaz yememe ve rölanti sorunlarıyla da kendini belli edebilir. 2 tl’lik kablo değişimi ile giderilir. Ama pahalı bir motorunuz varsa ve servise verirseniz, usta olaydan anlamıyorsa bu size pahalıya patlayacaktır.
 4. Hava akış sensörünün bozulması (maf sensörüde denilir) her motosiklette sorun çıkartmayabilir.
 5. Beyinde arıza yolda çalışmamaya neden olabilir
 6. Subap arızasında çekiş düşer, durduğunuzda stop edebilir. Eğik subap ve subap ayarsızlığında stop etme ve çalışmama olabilir.
Motosikletler

9 YORUMLAR

  • Bir kaç yeri kontrol etmek lazım. akıt sistemi arızasını işaret ediyor olabilir, benzin pompası rolesi bozulmuştur. Benzin pompası elektrik kısmındaki kablolarda sorun olabilir. Benzin otomatiğinde kırık olabilir. Bu konuda yapılabilecek şey o parçayı değiştirmek olacaktır. Bunları kontrol ettikten sonra çalışmıyorsa, usta en iyisini bilir.

 1. Revolt 7 giderken aniden stop ediyor kontağı kapatıp açtığımda çalışıyor arıza neden olur bunu kaç kere tamire götürdüm cozemediler ne yapmalıyım

  • Usta tamir edemiyorsa başka ustaya gidin. o usta işini bilmiyormuş demek ki. Öyle ustalık mı olur. sorunu bulamamk nedir yahu? Neden usta olmuş o adam.

 2. Bende honda cbr 125 var soğuk iken çalışıyor rahat sıkıntı yok ama 3 çizgi olunca motor ısınınca stop ediyor ve çalışmıyor soğuduktan sonra tekrar rahat çalışıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz