Mevsime Göre Motor Yağı Seçimi Nasıl Yapılır?

by motosiklet
4 hafta ago
96 Views

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları

Mevsime Göre Motor Yağı Seçimi Nasıl Yapılır?

Araçta kullanılan lastikler gibi mevsime göre yağda değişir. Yani durum motor yağları için de geçerlidir. Motor yağları kullanıldığı sıcaklıklara göre yazlık, kışlık ve dört mevsim yağlar olarak ayrılır. Bu ayrım tek viskozite ve multi-viskozite yağlar olarak da karşınıza çıkabilir. Bu viskozite ayrımına göre yağ seçerken kışın en düşük, yazın en sıcak günü esas alınır.

SAE derecesi 10, 20, 30, 40, 50 olan yağları yaz aylarında kullanabilirsiniz. Kış aylarında kullanılan yağlar ise SAE 5W, SAE 10W, SAE15W olarak bilinir. Buradaki W harfi de İngilizce’de Winter anlamına gelen kış kelimesi ile alakalıdır. SAE 10W-40, SAE 15W-50, SAE 15W–50 yağları ise dört mevsim kullanılabilir.

 

Aracın motorunun benzinli veya dizel olması motor yağı seçme konusunda en önemli faktörlerden biri. Benzinle çalışan motorlarda SA, SB, SC, SD, SE, SF ve SG tipi motor yağları kullanılır. Bu yağlardan SA ve SB tipi yağlar hafif yük altında çalışan araçlara uygundur. SG tipi yağ ise piyasadaki en üstün yağ olarak bilinir. Dizel araçlarda ise CA, CB, CC ve CD tipi yağlar kullanılır. CA iyi kalite mazot ile çalışan, CB düşük kaliteli mazot ile çalışan dizel araçlarda kullanılabilir.

Düşük ve yüksek sıcaklıktaki akışkanlığına göre sınıflandırılan motor yağlarının derecesi SAE kısaltması ile belirtilir. SAE numarası düşük yağlar ince ve akıcıdır. Motor yağı değişimi yapılırken bu dereceler de gözetilir. Yüksek devirli yeni nesil motora sahip araçlarda yağ boşluğu az olduğu için SAE derecesi yüksek yağlar kullanılır. Orta devirli motorlarda bu boşluk biraz arttığı için orta seviye SAE derecesine sahip bir yağ kullanılabilir. Düşük devirli motorlarda ise SAE derecesi yüksek yağları da kullanabilirsiniz.

Kaliteli motor yağı kullandığınızda sürtünmeye harcanan enerjiden tasarruf edeceğiniz için yakıt tüketiminiz düşecektir.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments