blank
bajaj pulsar ns200 abs

Pulsar 200 NS’nin artık tek kanallı bir ABS (anti-lock fren sistemi) ile geleceği söyleniyor. Pulsar RS 200 ile aynı şekilde üretildi. ABS’li 2018 Pulsar 200 NS, 1.09 rupi (5449 tl), eski showroom Mumbai’de fiyatlandırıldı. Yeni fiyat, ABS olmayan versiyon fiyatına kıyasla yaklaşık 12.000 rupi artış gösterdi. Kısa süre Bajaj’dan resmi bir duyuru yapılması bekleniyor.
blank

Şimdi, tek kanal ABS nedir?

Tekli bir kanal ABS, ön fren / tekerlek üzerinde çalışan anti-lock fren sistemini belirtir. Çift kanallı bir ABS sistemi hem ön hem de arka frenlerde çalışır. Çoğu frenleme ön tekerlekte gerçekleştiğinden, üreticiler maliyetleri düşük tutmak için bütçe motosikletlerine tekli kanal ABS ekler.

Aslında, Pulsar RS 200 bile tek bir kanal ABS sunuyor ve yakın zamanda ABS’yi eklediğini gören Suzuki Gixxer SF de bunu yapıyor. Özetlemek gerekirse, tek kanallı bir ABS sistemi işi tamamlar ve zor frenleme durumunda güvenliği büyük ölçüde geliştirir. Bununla birlikte, üstün olan bir çift kanallı ABS’ye eşit değildir.

Yasaya göre, Nisan 2018’den itibaren, Hindistan’da satılan her yeni iki tekerleğin ABS veya CBS’ye (kombine / kombinasyonlu fren sistemi) sahip olması gerekir. CBS, motor kapasiteleri 125 cc’nin altında olan iki tekerleği ve geri kalanının ABS’yi standart olarak sunması gerektiği anlamına gelir. Honda Activa’da zaten görülen CBS, fren basıncının ön ve arka tekerleklere ayrıldığından emin olmaktadır. Bu nedenle, bir binici bir fren koluna bastığında, her iki tekerleğe fren basıncı uygulanır. Bu sistem, sert frenleme esnasında patinajları azaltır.

ABS, tekerlek hızını sürekli izler ve fren basıncını düzenler. Tekerleklerin sert frenlemelerde bile kilitlenmesini önler. Sistem, frenleme basıncını sert frenleme esnasında az miktarlarda rahatlatarak tekerleklerin kilitlenmemesi sayesinde bunu yapar. ABS, panik / acil durum frenlemesi nedeniyle patinajları önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Özellikle fren yaparken iki tekerleğin kolayca kayabileceği ıslak yollarda yararlıdır.

One thought on “Bajaj Pulsar NS200 ABS”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir