2022 Honda CB500F ABS

Honda-CB500F

2022 Honda CB500F ABS

Honda’nın motosiklet satış rakamlarına göre, tüm 2022 Honda CB500F ABS  alıcılarının %45’i ilk büyük motosiklet heyecanını arayan yeni sürücülerden oluşuyor. Bu en son sürüm, beceriniz ne olursa olsun, herhangi bir yolda sürüş için bu trendi devam ettiriyor gibi görünüyor.

Daha önce olduğu gibi aynı motor ve çelik ana şasiyi kullanmış, ancak Honda şimdi arkada %50,3 ve ön tarafta %49,7’lik mükemmele yakın bir ağırlık dağılımı gerçekleştirmiş – önceki modele göre %2,9 daha fazla ön uç ağırlığına sahip.

Honda-CB500F
Honda-CB500F

471cc paralel-ikiz motor, 2022 için büyük ölçüde değişmeden kalmış. Sonuçta, 2020’de Euro5 uyumlu hale getirildi ve A2 lisans sınıfında izin verilen maksimum 47bhp’yi zaten üretiyor.

Ancak Honda’nın yaptığı şey, ‘his ve karakteri geliştirmek’ için yakıt enjeksiyon ayarlarıyla uğraşmak ve toplam ağırlıktan 96g tasarruf sağlayan biraz daha küçük bir radyatör eklemek olmuş.

Şasi içinde titreşimsiz motor olması ve düşük devirlerde büyüleyici bir uğultu sağlaması önemil özelliklerdendir. Altı vitesli kutudan geri alt viteslere inerken kaydırmalı kavrama ile net şekilde gücü hissediyorsunuz.

Ancak değişiklikler bununla da bitmiyor…

41 mm Showa Ayrı İşlev Daha büyük CB650R‘nin Büyük Pistonlu çatalları, önceki motosikletteki geleneksel ön yükle ayarlanabilen birimlerin yerini alıyor ve arka uçta tamamen yeni 1 kg’lık daha hafif bir salıncak var.

Yeni şok ayarları ve yeniden tasarlanmış jantlar, yaysız ağırlığın azaltılmasına yardımcı olmak için önde 49g ve arkada 455g tasarruf sağlarken, ıslak ve kuru zeminde her hızda yeterli performans sağlayan kaliteli Michelin Road 5 lastikleri bunu tamamlıyor.

Sadece bu değil, eski tek ön 320 mm petal disk ve çift pistonlu kaliper, radyal dört pistonlu kaliperler ve ABS ile tamamlanmış iki küçük 296 mm disk ile tamamlanmış.

Sonuç olarak, 2022 CBF yetenekli, ancak her zaman yönetilebilir çıplak bir roadster – acemiler kullanmayı öğrenirken rahatlık sunuyor veya deneyimli bir sürücüyü ise heyecanlandırıyor.

Lastikleri üzerinde hafif bir kuş misali uçuyor, düşük hızda sorunsuz yön değiştiriyor ve inanılmaz bir şekilde bir çizgiyi izler. Yeni ön frenler ayrıca ABS’nin yoldaki yasal hızlarda  geniş, aşamalı durma gücü sağlar. Açıklığı ayarlanabilen direksiyonun ise hoş bir kullanışı var.

Geniş, yassı çubuklar, dar orta kısım ve 785 mm’lik düşük sele yüksekliği ile CB500F’nin üzerine oturmak şahane hissettirir ve çoğu sürücü için kolay kullanım sağlar.

Rahatlatıcı, süngerimsi bir sele ve ayarlanmış ayak mandalları da var, ancak selede birkaç saatten fazla üstünde kaldıktan sonra oldukça rahatlamış hissedebilir, torkun ve seriliğin tadına varmış olursunuz.

2019’da CB500F, teknik ve mekanik özelliklerini yükselten çizgilerle yeniden çizildi ve 2020’de EURO5 için entegre edildi. Sürdürülen popülaritesini kanıtlayan 2022 için, Showa 41mm SFF-BP USD çatallar, çift ön diskler, yeni hafif tekerlekler, salıncak kolu ve üç çarpıcı yeni renk dahil diğer detay güncellemeleri şeklinde yüksek kaliteli süspansiyona sahip.

Revize edilmiş yakıt enjeksiyon ayarları ve yeni bir daha hafif radyatör gibi motor değişikliklerinin yanı sıra şasi, Showa 41 mm SFF-BP USD çatalların, 296 mm diskleri ısıran çift Nissin radyal montajlı iki pistonlu kaliperlerin, daha hafif 5 kollu jantların ve yeniden tasarlanmış salınım kolu – geliştirilmiş yüksek hızlı kullanım ve frenleme için mükemmele yakın özelliklere sahip.

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok