1000cc Üzeri En İyi 10 Modern Klasik Motosiklet

1000cc Üzeri En İyi 10 Modern Klasik Motosiklet

Stil ve hız, bu modelllerin en karşı konulamaz çekicilikleridir. Şimdi 1000cc Üzeri En İyi 10 Modern Klasik Motosiklet tanıtımındasınız.

Klasik motosiklet severseniz mutlaka listemizi inceleyin.

Mevcut modern klasik veya retro motosiklet mahsulünün ardındaki fikir mutlak hız olmak zorunda olmasa da, bu, üreticilerin stil mükemmelliği arayışında bu unsurdan vazgeçtikleri anlamına gelmez. Göster ve git’in mükemmel karışımını sağlayan motosikletleri dinamik olarak mükemmel hale getirmeyi de unutmadılar. 1000cc altı modern klasik modellerde olduğu gibi, 1000cc üzeri geniş bir model seçeneği var ve bunların en iyileri bu listede.

10/10 BMW RnineT

S1000RR süper motosikleti kadar sürpriz olan RnineT, BMW’nin aslında eğlenceli bir yanı olduğunu kesin olarak gösterdi . RnineT  bir şekilde retro olsa da, aynı zamanda tamamen uydurma bir modeldir ve daha önceki hiçbir BMW ile ilgisi yoktur. model: inanılmaz bir tarzdı. Adını hem 90 yıllık BMW Motorrad’dan, hem de 1970’lerdeki R90S spor modeline bir geri dönüşten alan BMW, RnineT‘yi kişiselleştirme için boş bir tuval olarak tasarladı, ancak motosiklet üretim hattından çıkarken pek çok araç sahibi için yeterince özeldi. Yaklaşık 110 beygir güç üreten eski, hava soğutmalı, 1170cc boxer ikiz motorla çalışan RnineT o kadar başarılıydı ki BMW, yerini sıvı soğutmalı boxer ikiz motora bırakmış olmasına rağmen, motorun üretimini on yıl daha sürdürmeye karar verdi. BMW’nin diğer tüm modelleri için. RnineT, modern dinamiklerle evli doğru düzeyde retro stile sahip çok yönlü, çok yönlü bir araçtır. En iyisi – en azından bizim gözümüzde – kafe yarışçısından ilham alan RnineT yarışçısı artık yapılmasa da, temanın birkaç farklı varyasyonu ortaya çıktı.

9/10 Triumph Speed Twin 1200

Gerçekte, bu listenin en az yarısını Triumph Bonneville tabanlı modellerle doldurmak mümkün olabilir, ancak bu, uygun olan diğer bazı harika motosikletleri dışarıda bırakmak anlamına gelir, bu nedenle Triumph’un sunduğu üç ana stile karar verdik. Birincisi , özünde Thruxton R olan, ancak bir kafe yarışçısı değil, bir roadster olarak paketlenmiş muhteşem Speed ​​Twin 1200. Bonneville T120’den sadece sürüşü daha sportif değil, aynı zamanda ileri eğimli duruşuyla daha sportif görünüyor. Ancak bunların hiçbiri, etkileyici olmaya devam eden konfor pahasına değil. Performans göz kamaştırıcı olduğu kadar stil de mükemmeldir ve ayrıntılardaki güzellik rakipsizdir. Her nasılsa Triumph, Speed ​​Twin 1200’e sürüş kalitesi, duruş, dinamikler ve frenleme gücü kazandırdı.Street veya Speed ​​​​Triple ve Thruxton’un uzun mesafeli rahatsızlığından kaçınmayı başardı. Sürüş kalitesi görkemli ama gergin, motor canlandırıcı, güç ve his dolu frenler ve ayar olmamasına rağmen şasi ve süspansiyon mükemmele yakın. Genel olarak, gereksinimleriniz yüksek dozda stil ile konfor ve performans ise, onu yenmek çok zor.

 

8/10 Indian Scout Sixty

Indian’ın yaptığı her şey , en büyük kruvazörlerden en iyisi olabilecek Scout Sixty‘ye kadar modern klasik temada toplanabilir Scout Sixty, Scout’ta bulunan 1200cc V-Twin motorun 1000cc versiyonuyla birlikte gelir.78 beygir gücü ve 65 pound-feet tork üreten, tamamen erişilebilir bir pakette mükemmel performans vermek için fazlasıyla yeterli. Fiziksel olarak küçük olabilir ama büyük bir bisiklet sürme deneyimi sunar. Sele yüksekliği gülünç derecede düşük 25,6 inç, yani en kısa sürücü bile güvenle binebilir ama bir şekilde daha uzun sürücüler için çok küçük gelmiyor. Diğer bisikletlerde daha uzun sürüşlerde sorun yaratabilecek, ancak Scout Sixty’de büyük ölçüde bulunmayan bir ayak ve kol ileri sürüş pozisyonuna sahiptir. Güzel bir tarza sahip ve oturuş ve bitiş mükemmele yakın, ancak arka sele ve mandallar için daha fazlasını ayırmanız gerekecek.

7/10 Ducati Scrambler 1100 Pro

Ducati , yeni Scrambler’ı 2015’te piyasaya sürdü ve daha önceki veya sonraki tüm modellerden daha fazla insanı Ducati motosikletiyle tanıştırarak ani bir başarı elde etti. Orijinal Scrambler, hava soğutmalı V-Twin motorun 803cc versiyonuyla gelirken, stil 1960’ların orijinal Ducati Scrambler modellerini kopyalıyordu. Ardından, 2018’de Ducati, 86 beygir gücü/65 pound-feet torka sahip Scrambler 1100’ü duyurdu.aynı V-Twin (veya bilgiçlik yapmak istiyorsanız L-Twin) motorunun versiyonu. İki model vardır: temel 1100 Pro ve yükseltilmiş süspansiyona ve biraz daha agresif bir sürüş pozisyonuna sahip üst özellikli 1100 Sport Pro. Tamamen modern elektronik aksam, eğilmeye duyarlı ABS ve çekiş kontrolü özelliğine sahiptir, ancak tüm Ducati’lerde olduğu gibi, asıl konuşma noktası motordur, aynı anda pürüzsüz, vurucu ve bolca homurdanma ile birlikte, stok susturucularla bile harika bir ses çıkarır. Çok fazla performans var, ancak hepsi o kadar göz korkutucu ve erişilebilir, hangi modeli seçerseniz seçin şasi mükemmel dinamiklere sahip.

6/10 Triumph Scrambler 1200XE

Thruxton R ile birlikte Triumph Scrambler 1200XE, Triumph’un tasarım felsefesinin mükemmel bir örneğidir., belirli bir modelin her yeni nesliyle geliştirildi: harika motosikletler harika motosikletlere dönüşüyor. Orijinal Scrambler 900, kalın lastikleri ve yüksek egzozu olan bir Bonneville’den başka bir şey değildi: bir stil egzersizi. Gelecek nesil için Triumph, Scrambler’ı uzun bir duruş, en iyi özellikli süspansiyon ve frenler ve harika yol davranışları ve performansıyla birlikte fazlasıyla arazi yeteneği ile tamamlanan gerçek bir macera karıştırıcısına dönüştürdü. Motor, 1200cc paralel ikizin yüksek güçlü versiyonu olan Thruxton R’ninkine dayanmaktadır. Arazide ihtiyacınız olan tüm alçak çekiş gücüne sahiptir, katranda ise hızlı ve pürüzsüzdür, şasisi, uzun yol Öhlins ve Showa süspansiyonunun aksine, onu denge ve hoş bir gergin his ile eşleştirir. Bu, bir retro motosikletten çok, tamamen modern bir macera karıştırıcısı, sadece retro bir stile sahip ve bunun için çok daha iyi. Elektronik, diğer tüm macera motosikletleriyle eşleşir, arazi sürüşü için mükemmel olan kablolu gaz kelebeği tepkisi, ince seleye rağmen şaşırtıcı derecede iyi konfor ve uyum ve kaplama kalitesi rakipsizdir: tek plastik motosiklette yan paneller var – diğer her şey çelik veya alüminyum ve güzel bir şekilde tasarlanmış ve tamamlanmış. Tarz, yetenek, performans: mükemmel motosiklet mi? motosikletteki tek plastik yan panellerdir – diğer her şey çelik veya alüminyumdur ve güzel bir şekilde tasarlanmış ve tamamlanmıştır. Tarz, yetenek, performans: mükemmel motosiklet mi? motosikletteki tek plastik yan panellerdir – diğer her şey çelik veya alüminyumdur ve güzel bir şekilde tasarlanmış ve tamamlanmıştır. Tarz, yetenek, performans: mükemmel bir motosiklet mi?

 

5/10 Bmw R18

RnineT‘de olduğu gibi, bunun geldiğini kimse görmedi! BMW, bir anda herkesi geride bıraktı. R18, en eski BMW motosikletlerinden ilham alıyor. BMW’nin şimdiye kadar ürettiği en büyük motor olan 1802cc motor, şaft tahriki ve beyaz ince çizgili parlak siyah boya ile birlikte ilk boxer ikiz motora kadar uzanıyor. Tipik bir BMW, güzel bir şekilde uygulanmış ve baştan sona çok yüksek kalitede. Motor, 91 beygir gücü ve 116 fit-pound’luk inanılmaz bir tork üretiyor; bu, bu 761 kiloluk canavara oldukça canlı bir performans vermek için yeterliyken, şasi ve süspansiyon, uzunluk ve ağırlığın önerebileceğinden daha sportif bir sürüş tarzını teşvik ediyor. İlk başta biraz rahatsız edici, kısa sürede ağırlığa ve devasa motorun motoru çalıştırdığınızda motosikleti sola döndürme şekline alışıyorsunuz, ancak yeniliğini asla kaybetmiyor. Tabii ki, R18’in gözü ABD’ye dikilmiş durumda. ve Harley-Davidson’ın kruvazör pazarındaki hakimiyeti. Bu amaçla,artık R18 temasında, tamamen giyinmiş gezici kruvazör modeli Transcontinental dahil olmak üzere çeşitli varyasyonlar var . Bununla birlikte, tıpkı RnineT gibi, BMW de R18’in kişiselleştirme için boş bir tuval olmasını istiyor, bu dünyadaki özel yapım üreticilerinde kaybolmayan bir şey. 

 

4/10 Suzuki Katana

Suzuki , 1982’de eski BMW stil şefi Hans Muth tarafından tasarlanan orijinal Katana’yı tanıttığında büyük bir heyecan yarattı. Dört silindirli bir spor motosiklet olan GSX1100’e uygulanan bu, radikal bir stil işiydi ve heyecan yarattığını söylemek yetersiz kalırdı. Suzuki retro çoğunluğa atlamaya karar verdiğinde, gerçekten ilham almak için kullanabileceği tek bir motosiklet vardı. Yeni Katana’nın temeli, 2005 GSX-R1000’den alınan 150 beygir gücü, 80 pound-feet tork motorunu kullanan bir spor gezi modeli olan GSX-S1000F’dir. Yeni Katana, GSX-S1000F’nin tüm yürüyen aksamını, süspansiyonunu ve frenlerini koruyorve bu model özellikle cilalanmış ve amaçlanan rolünde etkili olduğu için bu kötü bir şey değil. Bilakis, kaplamanın ve deponun tasarımı 1982’de olduğundan çok daha iyi çalışıyor. Belki buna daha aşinayız veya belki de günümüzün motosiklet üreticileri tarafından kullanılan tasarım dilleri arasında daha uygun görünüyor. Elektronikler IMU tabanlı değildir, bu nedenle eğilmeye duyarlı çekiş kontrolü veya ABS yoktur, ancak şasi o kadar iyi davranmıştır ki, onu şekilden çıkarmak için gerçekten beceriksiz olmanız gerekmez. Büyük, çok ağır olmayan ve iyi bir benzersizlik ile rahat.

 

3/10 Indian FTR1200

Indian, FTR1200 ile gerçekten herkesi şaşırttı. Burada, yeni bir şey yaratmak için sayfaları eski spor modellerine çeviren Amerikan deyimiyle büyük, ağır kruvazör üreticisi vardı. Bu, Indian’ın Harley-Davidson Pan America macera motosikletine eşdeğeriydi: cesur bir hareket ama Indian’ın geleneksel teklifine tamamen uymayan ve harika görünen bir motosiklet üretti. Motor, 1200cc Scout V-Twin’in ayarlanmış bir versiyonudur, 118 beygir gücü ve 87 fit-pound tork üretir, düz izden ilham alan şaside mükemmel performans sağlar ve ona performansa uygun yol tutuşu sağlar. retro güzel görünüm. Dört model açıklandı: temel model, yarı arazi Ralli, daha yüksek özellikli ‘S’ ve en üst düzey süspansiyon ve çok sayıda karbon fiber ile her şeyi değiştirdiler.

2/10 Harley-Davidson Electra Glide Revival

Eleştirmenler, tüm Harley-Davidson yapılarının retro motosikletler olduğunu, temel fikrin 100 yıldır değişmediğini iddia edeceklerdir! Ancak, bir şeyi doğru yapmadan her yıl kendi ülkenizdeki satış listelerinin zirvesine çıkamazsınız, o halde biz kimiz ki eleştirelim? Harley daha önce ‘retro’ işaretli potaya daldı ve kabul edelim, ilham alınacak pek çok model var. Electra Glide Revival için 1969’a ve orijinal Electra Glide’a kadar gitmek çok zor değil. Harley’in pazarlama çalışanlarının tam olarak nereden geldiğini görmek için. En büyük tasarım ipucu, nispeten yüksek bir 30,9 inçte oturan, Electra Glide Revival’ı daha uzun boylu sürücüler için çok daha geniş hale getiren ve gidonlara biraz aşağı doğru erişimi destekleyen beyaz ve siyah tekli koltuktur. Bu aynı zamanda yarasa kanadı kaportasının üst kenarının göz hizasının çok altında olduğu ve bu nedenle kafanızın hava akışına iyi oturduğu anlamına gelir. Bisiklet, Harley-Davidson’ın Milwaukee-Eight motoruyla donatılmıştır114 kübik inç görünümde, yani 862 pound ağırlığı taşımak için 118 pound-feet tork: hepsi gerekli ama o kadar pürüzsüz ve tork eğrisi o kadar aşağıdan başlıyor ki asla nefessiz kalmıyor. Vites küçültürken yana yatmaya duyarlı ABS ve çekiş kontrolü ve elektronik anti-arka tekerlek kilidi elde edersiniz ve yokuşta tutuş kontrolü kullanışlı bir özelliktir. Üç diskli frenlerle fren yapmak, yığınla başa çıkmaya bağlıdır.

1/10 Triumph Thruxton 1200R

Scrambler 1200 gibi, Triumph da yeni nesil Thruxton kafe yarışçısı ile onu basketbol sahasının dışına çıkardı. Thruxton 1200R, eski Thruxton 900’deki her şeyi aldı ve onu yalnızca birkaç kişinin binebileceği kadar aşırı hale getirmeden 11’e çıkardı. Bir şekilde bir kafe yarışçısı gibi görünmeyi ve hissetmeyi, sürücünün kendini bir top haline getirmesini gerektirmeden başarıyor: hem sportif hem de rahat bir sürüş pozisyonu ve Triumph’un bunu nasıl yaptığı hakkında hiçbir fikrim yok, ama biliyorum ki bir kez ona bindin, asla unutmazsın. Her yerde güzel: cilalı alüminyum üst boyunduruktan ikiz saatlere, uzun, yontulmuş depodan susturucuların kendini beğenmiş yukarı kıvrımına, altın kaplamalı Showa çatallarından ikiz Öhlins sırtlama amortisörlerine kadar: bu bir şey hepsi harika bir sürüş deneyimi ile desteklenen zarafet ve amaçlılık. Motor, 103 beygir gücü ve 83 pound-feet tork ile 1200cc High Power paralel ikizdir: sadece doğru miktarda titreşim ve çok fazla karakterle çeker ve çeker. Bahsetmek isteyebileceğiniz diğer tüm spor motosikletler kadar iyi, sadece çok daha erişilebilir ve muhtemelen daha iyi görünüyor. 21. yüzyılın en büyük motosikletlerinden biri.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başka Yazı Yok

0
Would love your thoughts, please comment.x

Giriş Yap