Kışın motor kullanırken dikkat edilmesi gereken 14 önemli nokta

1
1624

Karda kullanacağınız motora değil sizin kendinize güvenmeniz gerekiyor. Trafikte ve boş yollarda bile kuru havadan daha farklı davranış şekilleri var.

Kışın motor kullanırken dikkat edilmesi gereken 14 önemli noktayı yazdık

1. Trafikte kullanıyorsanız öndeki araçla fren mesafesini düşünerek kuru ve yağışsız havada olduğunun iki katı bir mesafe bırakın.

2. Herhangi bir yolda kalma durumunu düşünerek yanınızda sağlam bir ip bulundurun sizi çekebilsinler (ama sizi çekeninde bu konuda deneyimli olması gerekir, ayrıca sizinde dikkatli olmanız gerekmektedir. İtme ve çekme kuvvetlerini ani maruz kalmak sizi düşürebilir, ama kar yağışında bu motoru motora bağlama işi 5 kat daha zordur.)

3. Düşündüğünüzden fazla yağarsa zorla yola çıkmayın. Yola çıktıysanız güvenli olacağını düşündüğünüz bir yere park edin, yarın veya sonraki gün kullanın, hayatınız daha kıymetli unutmayın.

4. Yolda kalmamak için yanınıza, lastik onarıcı kit, akü şarjında kullanabileceğiniz takviye kablosu, hani şu artı ve eksisi olan, her benzincide bulunabilecek kit’ten bulundurun.

yolda kalmak

5. Kullanırken düşecekmiş gibi kullanırsanız, çabuk paniklerseniz düşersiniz.

6. Unutmayalım ki motosikletler sürücüsünden daha becerikli makinalardır. İyi yol tutan motosiklet değil, onu kullanandır.

motorcular

7. Gaz ayarınızın iyi olması gerekiyor, elinizden kaçırdığınız anda yere yapışabilirsiniz. Deneyiminiz yoksa karda dışarıya çıkmayın. gaz ayarını iyi yapamadığınız ve alışmadığınız bir motorla yol almayın.

8. Düşük hızlarda iyi manevra yapma yeteneği çok önemlidir, kar hata affetmez. Korumalarınızı mutlaka takın.

9. Arka teker kaymaya başladığında hissedebilmek ve paniklemeden doğru müdahaleyi yapabilmek için virajda arka lastik kaydığında gazı ani kesmeden, kontrollü şekilde gazlayarak motoru dengelebilmelisiniz. Hızı ani şekilde frenle düşürürseniz kitlenerek düşmenize sebep olacaktır.

ani frenleme

10. Fren ağırlıklı durmalarda ön tekerleğin ani yön değiştirmesi sizi doğrudan yere yapıştıracaktır. Ayağa kalkarak dengelemek ve frenleri çok az kullanmamak en iyisidir.

11. Yanınızda kabloları kiltlemekve biraraya getirmekte kullanılan plastik kilitlerden kullanmak hayat kurtarıcıdır, bir şekilde sizin daha az kaymanızı sağlar. Motorunuzda bulundurmanız tavsiye edilir. Aşağıdaki video’da bunun uygulamasını görebilirsiniz.

12. Max. tork devrini unutun karda geçerli değildir, minimumda vites değiştirmek en iyisidir.

13. Lastik diş derinliğiniz az ise önceden yazdıklarımızı unutun yola çıkmayın. Hele çatlak bir lastikle asla yola çıkmayın.

lastik dişleri

14. Mutlaka giyiminiz iyi olmalı poponuz donarken bu denilenlerin hiç birini yapamazsınız. Reflekslerini zaten buna el vermeyecek kadar kasılmış, soğuktan eliniz ayağınız kullanılamaz hale gelmiş olacaktır.

motosiklet giyim

Fotoğraflar: http://www.bikeexif.com, http://www.rideapart.com, http://www.bikebandit.com

Karda kullanmak ve önlem için bu video’yu seyredebilirsiniz.

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here