Zorunlu trafik sigortasında zam oranları

trafik-sigortası zam

Zorunlu trafik sigortasında zam oranları açıklandı

Benzin zamlarıyla boğuşan motosiklet ve diğer araç sahiplerine yine kötü bir haberde zorunlu trafik sigortasından geldi.

Resmi Gazete 31 Aralık 2021 tarihli mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren bir değişiklikle, 1 Şubat 2022’den itibaren zorunlu trafik sigortası tarifelerinde yüzde 20’ye kadar zam yapılabilecek. Azami prim tutarları, 2022 yılı Şubat ayından itibaren aylık yüzde 1,5 (bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden) olarak arttırılacak. Bu oran daha önce yüzde 1.25’ti.

Trafik sigorta poliçesinin iptali durumunda ise, sigorta şirketine tahakkuk eden primin 40 TL’den az olamayacağı, bu primin 32 lirasının acente komisyonu olarak tahakkuk ettirileceği hüküm altına alındı.

Araçların yakıt cinsine ve emisyon değerlerine göre prim indirim ve artırım oranlarına ek olarak yüzde 10’a kadar indirim veya artırım uygulamaları getirebileceği karar verildi.

Sigortacılar, kamuda belirlenen fiyatın üzerine çıkamıyor ama isterlerse altına inebilir. Sigorta şirketlerinin trafik sigortasına uygulayacakları fiyat artışlarını hala Hazine ve Maliye Bakanlığı belirliyor.

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok