ZONTES 350, MT03 veya Z400’den çok daha mı iyi?

Çin’deki Zontes, yeni 350cc model serisinin daha büyük kapasiteli motorun ötesinde çok çeşitli iyileştirmelerle 2022 içinde piyasaya sürüleceğini onaylamıştı. Ülkemizde henüz yok. Facebook sayfalarında ise hala Zontes R310 reklamı var.

Seri, retro tarzdaki yeni bir model olan ZT350-GK  firmanın mevcut ‘310’ modellerinin de yeni motoru ve geliştirilmiş dahil olmak üzere bir dizi başka yükseltme yapacağını ortaya koydu. Frenler, tekerlekler ve süspansiyon yenilenmiş olacak.

ZONTES 350 5
ZONTES 350 led ekran

Yeni motor, sadece birkaç ekstra küpü olan eski 312cc motor. Zontes, karter, silindir, silindir kapağı, marş motoru ve yağ pompası da dahil olmak üzere parçaların çoğunun gücü, torku ve ivmeyi artırma amacıyla yeni olduğunu söylüyor. Başlangıçta firma iki varyant sunmayı amaçladı: 43 hp’lik bir model – güçte KTM 390 Duke ile eşleşen – ve ayarsız 39 hp’lik bir versiyon. Bununla birlikte, aşırı titreşim suçlanarak daha güçlü sürüm rafa kaldırıldı, bu nedenle yeni 350 serisine daha düşük sıkıştırma oranına sahip daha düşük güçlü sürüm takılacak.

 

zontes 350
zontes 350

Zontes, yeni 350’lerini henüz resmi olarak göstermedi, ancak yukarıda, motosikletlerin 310 modelinin hepsini görebilirsiniz.

Macera tarzı ZT310-T, şu anda Birleşik Krallık’ta satılan tek ‘310’ Zontes modeli olmasına rağmen, firma başka yerlerde aynı şasi ve motora dayalı çok çeşitli makineler sunuyor. Bunlar arasında ZT310-R çıplak bisiklet, ZT310-X sport tourer ve Ducati Diavel tarzı bir spor kruvazör olan ZT310-V yer alıyor. Çoğu model, çift veya tek taraflı salıncaklarla sunulur ve tümü bu yıl içinde yeni ZT350 modellerine dönüştürülecektir.

Yeni ZT350-GK, Husqvarna Svartpilen’i anımsatan neo-retro bir stile sahip ve ya scrambler tarzı tel tekerlekler ya da yola yönelik döküm alaşımlarla sunulacak.

zontes 350 serisi
zontes 350 serisi

Motor bir yana, değişiklikler arasında çift taraflı kolları olan modeller için yeni bir salınım kolu, eskisinden %40 daha büyük yeni bir kollektöre sahip egzozu temizlemek için sağ kola ‘muz’ şekli kazandıran yeni bir salıncak var. Ayrıca, daha büyük motorun ekstra performansıyla başa çıkmak için eski versiyondan daha kalın ve daha serttir.

Önde, baş aşağı çatallar 37 mm’den 43 mm çapa genişletildi ve eski Zontes markalı, iki pistonlu durdurucuların yerini alan yeni J-Juan dört potlu radyal kaliperleri kabul etmek için tamamen yeniden tasarlanmış fren braketlerine sahip. Diskler önde 300 mm’den 320 mm’ye ve arkada 230 mm’den 260 mm’ye büyütülmüş.

Arka bobin de yeni, önceki 80 mm versiyonun yerine 90 mm yay ve 42 mm’den 50 mm şok var.

Yeni tekerlekler, 120 bölümlü daha geniş bir ön lastiğin kullanılabileceği ve çerçevenin eskisinden daha güçlü hale getirildiği anlamına geliyor.

Son olarak, %30 daha büyük bir hava kutusu, motorun daha fazla performans arayışına yardımcı olur ve sesini de iyileştirdiği iddia ediliyor.

 

Eicma 2021de tanıtılmış bir videosunu seyredebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başka Yazı Yok

0
Would love your thoughts, please comment.x

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol