Yurtdışı Ürünlerde Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Yurtdışı Alışverişinde Gümrük Vergisi Ne Kadar? Kaç liralık üründe kaç lira vergi veriliyor? Yurtdışı Alışverişinde Gümrüğe ne kadar öderim?

Gümrük vergisi ne kadar çıkar?

Değeri 1.500 Avro’yu aşmayan eşyaya (bu herhangi bir ürün olabilir), geldiği ülkeye göre tek ve maktu gümrük vergisi alınmaktadır. Söz konusu vergi oranları kişisel kullanıma ait kitaplar hariç diğer eşyanın; AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18 gümrük vergisi, diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20 gümrük vergisi, eşyanın kişisel kullanıma ait kitap olması ve gönderimin 150 Avro’yu aşması halinde ise ülke ayrımı yapılmaksızın %8 gümrük vergisi uygulanır.

Bir örnek ile açıklayalım.

Sipariş tutarı 1500 Euro (yaklaşık 26.715,33 TL) üzerinde olan paketler için gümrük vergisinin yanında KDV ve ÖTV gibi ithalata ilişkin diğer tüm mali yükümlülüklerin de yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle sipariş tutarının belirtilen bu tutarı aşması durumunda aşağıda verilen bilgiler geçerli olmayabilir.
Sipariş Tutarı: 150.000,00 TL ise
Gümrük Vergisi (%20): 30.000,00 TL tutar
Gümrüğe Sunma Ücreti: 10,00 TL tutar
Damga Vergisi: 0,80 TL tutar
Toplam Vergi ve Masraf Tutarı: 30.010,80 TL tutar
Siparişin Toplam Maliyeti: 180.010,80 TL’ye ürünü gümrükten alıp kullanabilirsiniz.

Gümrük vergisi muafiyeti olan ürünler nelerdir?

Türkiye gümrük bölgesindeki bir kişiye (gümrük dışı tutulan yerlerde var) posta ya da  kargo taşımacılığı yoluyla gelen kişisel kullanıma ait kitaplar ve basılı yayınlar için gümrük değeri gönderim başına toplam 150 Avro’yu geçmiyorsa muafiyet tanınmakta ve gümrük vergisi alınmamaktadır.

Gümrük vergisi ile birlikte KDV kaç lira oluyor?

4458 Sayılı Gümrük Kanununun 167. maddesi ile KDV Kanununun 52. maddesi gereği, tek ve maktu tarife KDV de dahil edilerek belirlendiği için kıymeti 1500 Avroyu geçmemek şartıyla, yurtdışından posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşyanın değeri üzerinden maddede belirtilen oranlarda tek ve maktu bir vergi tahsil edilecek olup, ayrıca gelen eşyanın değeri üzerinden KDV ödenmesi söz konusu olmayacaktır.

1.500 Avroyu aşan gönderimler için ne kadar vergi ödenir?

1.500 Avroyu aşan gönderimler için ithalat mevzuatına ilişkin tüm vergiler uygulanmaktadır. AB ülkelerinde %18, diğer ülkelerden gelirse %20 uygulanmaktadır.

Yolcu ile getirilecek hediyelik eşyalardaki sınır kaç lira?

Yolcu beraberinde getirilecek hediyelik eşyalarda sınır 430 Avro’dur. Bu değerin üstü vergiye tabidir ve size sorulduğunda faturasını göstermeniz istenir.

Gümrüğe sunma ücreti nedir?

Posta veya kargo yoluyla gümrük bölgesine gelen paketin içeriği konusunda gümrük memurunun şüphelenmesi durumunda, paketi kontrol etmesi nedeniyle ödenmesi gereken bedeldir.

Özel Tüketim Vergisi hangi ürünlerden alınır?

Posta veya kargo yoluyla gümrük bölgesine gelen paketin içeriğinin, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli IV sayılı listede yer alan eşya olması durumunda gümrük vergisine ek olarak %20 oranında ÖTV tahsil edilir.

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok