Yoldaki Tehlikeler: İleri Bakış Neden Önemlidir | Motosiklet Sitesi

by motosiklet
2 ay ago
455 Views

Yoldaki Tehlikeler: İleri Bakış Neden Önemlidir

İnsan bedeni %60 sudan oluşur denilir, motosiklet sürücülüğünde olayın % 60’ı bakıştır. “Gitmek istediğiniz yöne bakın.” “Baktığınız nesneye yönelirsiniz.”  “Görmediğiniz sapağa, yola ani giriş, dönüş yapmayın” Bunları hep duyduk.

Şimdi ise yoldaki tehlikeleri bilmeyen diğer araçlardan gelen çok farklı tehlikelere karşı hazırlıklı olmalıyız!

  1. Kavşağa yaklaşırken kamyon gibi yüksek araçları sollarsanız , kamyonun veya tır’ın nereye doğru dönüş yapacağını bilemezsiniz ve sinyalini göremezsiniz.
  2. Duran otobüs yada minibüslerin sizin göremediğiniz taraflarından insanların yola önünüze doğru fırlayabileceklerini ön görebilmelisiniz.
  3. Yol çizgileri size rehberdir. Şayet yol çizgisinin biri ileride kayboluyorsa bu durumda araçlar bitişecek hatta birbiri içine geçecekler demektir. Siz önceden bitişiğinizdeki hattın bir sonrasındaki yola geçiniz. Yol yüzeyi size rehberdir. Ama diğer araçların bu rehbere çok uymadığını bilmenizde yarar var.
  4. Sağınızdaki ve solunuzdaki trafikte bir yavaşlama olursa sizde yavaşlayın ve durumu kontrol edin. Sizi sollayan bir aracın ön tekerinin patlaması bu aracın dönerek sizin önünüze savrulacağı ve önceden farkına varıp hız kesmemişseniz kafadan vuracağınız anlamına gelebilir.
  5. Tek objeye konsantre olmayın. Her an her tarafınızın farkında olunuz. Ne kadar uzun süre geniş bakarsanız o kadar fazla şeyin farkında olursunuz.
  6. Görmediğiniz boşluğa doğru hızlanarak yönelmeyin. Nasıl bir engel çıkacağını bilemezsiniz. Boşlukta bir araç, bariyer, kaygan zemin, veya yolda kalmış lastiğini değiştiren bir araç durmuş olabilir.
  7. Karşıdan gelen bir kamyonun yada otobüsün hemen arkasında aniden önünüze sollayarak fırlayacak bir araç saklanabileceğini, sollamaya çalıştığınız bir traktörün aslında çift römork taktığı için uzun araç durumunda olabileceğini ön görebilmelisiniz.

Bunun gibi çok daha farklı durumlarda ani manevra yapabilecek ama kaza yapmayacak hızlarda olmanızı hatırlayınız. İleri bakış aslında olayın içine girmeden önce düşünmeyi ve görmeyi gerektirmektedir. Konu devam edecek.

iyi sürüşler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

En Uygun Motosiklet Kasko Fiyatları